Galeria Wroclavia uzyskała kolejny certyfikat

wtorek, 4.6.2019 14:00 1482 0

Wyjątkowa przyjazność budynku Wroclavii dla użytkowników i środowiska została w maju tego roku potwierdzona poprzez certyfikat BREEAM Final z wynikiem na poziomie excellent. Wroclavia uzyskała najwyższy dotychczas w Polsce wynik w swej kategorii – dla nowej nieruchomości handlowej (new construction, retail) – 77,1% punktów. 

Certyfikat BREEAM (Building Research Establishment’s Environmental Assessment Method) przyznawany przez BRE Global Ltd. (Building Research Establishment) to międzynarodowy system oceny budynków w zakresie zrównoważonego budownictwa. To jedna z najczęściej stosowanych metod oceny budynków pod kątem wpływu na środowisko naturalne oraz ze względu na komfort użytkowników.

Uzyskanie przez Wroclavię certyfikatu BREEAM Final z wynikiem excellent odzwierciedla stosowaną przez nas zasadę poszanowania zdrowia i środowiska naturalnego. Tworzenie wysokiej jakości obiektów wynika z naszej długofalowej strategii w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu – strategii o nazwie „Better Places 2030”, realizowanej w całej grupie Unibail-Rodamco-Westfield. Zależało nam, by Wroclavia była wyjątkowym miejscem. Dlatego zadbaliśmy o wysoką efektywność energetyczną budynku, jego przyjazność dla środowiska oraz o wygodę naszych klientów i pracowników – mówi Małgorzata Woźniak, dyrektor Wroclavii.


77,1% – najwyższy wynik w Polsce 

Po weryfikacji szeregu kryteriów – w ramach certyfikacji BREEAM Final – Wroclavii przyznano 77,1% punktów (co dało certyfikat z wynikiem excellent). Jest to najwyższy dotychczas rezultat uzyskany w Polsce przez nowe centrum handlowe. I jednocześnie jeden z trzech najlepszych wyników certyfikacji nowego centrum handlowego w całej grupie Unibail-Rodamco-Westfield, która posiada łącznie 93 centra, w tym 56 flagowych nieruchomości w najbardziej dynamicznych miastach w Europie i Stanach Zjednoczonych. Certyfikacja potwierdza ocenę excellent, jaką na początku 2017 r. Wroclavia uzyskała na etapie projektowym (certyfikat BREEAM Interim). Budynek osiągnął wówczas najwyższy rezultat w Europie dla centrum handlowego w budowie (81,3% punktów). Była to równocześnie najwyższa ocena zdobyta na etapie projektowym spośród wszystkich centrów handlowych inwestora.

Obszary certyfikacji

W ramach certyfikacji BREEAM we Wroclavii wykonano kompleksowe analizy dotyczące takich obszarów jak: 

  • Wypływ na zdrowie i dobre samopoczucie przebywających w budynku osób. Kluczowy był tu dostęp do wysokiej jakości powietrza, a także komfort cieplny, akustyczny i wizualny użytkowników (m.in. odpowiednie systemy klimatyzacji; odpowiednie poziomy natężenia oświetlenia i jednolitość natężenia oświetlenia, realizujące najlepsze znane praktyki; materiały, które nie emitują szkodliwych substancji, z odpowiednimi certyfikatami oraz zielony krajobraz w postaci tarasów o łącznej powierzchni ponad  4 000 m²).
  • Zużycie energii i wody oraz ich monitoring, a także wysoka jakość wody. Istotne było tu m.in. zastosowanie wyłącznie oświetlenia LED, odpowiednich izolacji termicznych, naturalnego przewietrzania i wentylacji, wysokiej klasy, energooszczędnych urządzeń, a także dostarczanie wody pitnej, efektywna gospodarka wodą pitną, systemy minimalizujące ryzyko zanieczyszczenia wody i rozwiązania ograniczające jej zużycie, m.in. perlatory oraz woda szara do spłukiwania toalet czy podlewania kwiatów. 
  • Ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Co istotne, Unibail-Rodamco-Westfield realizuje we wszystkich swych centrach długoterminową strategię CSR o nazwie “Better Places 2030”, która wyznacza ambitne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju, m.in. redukcję o 50% emisji dwutlenku węgla do 2030 r. 
  • Zarządzanie odpadami. Ważna była tu m.in. segregacja odpadów i minimalizacja ich produkcji poprzez zastosowanie trwałych materiałów z odpowiednimi certyfikatami ekologicznymi. Wroclavia stale współpracuje w tym zakresie ze wszystkim najemcami.
  • Dostęp do ekologicznych form transportu i bezpieczeństwo. Lokalizacja Wroclavii w samym sercu miasta gwarantuje wygodny dostęp do komunikacji miejskiej oraz rowerowej. Centrum jest położone w sąsiedztwie dwóch dworców oraz kilkudziesięciu linii autobusowych i tramwajowych, a także przyjazne dla cyklistów. Właściciel wybudował 1 300 m ścieżek rowerowych i 400 miejsc parkingowych dla jednośladów. Zadbał też o stacje naprawy rowerów, szafki na kaski oraz miejsca do ładowania pojazdów elektrycznych. Budynek jest bezpieczny i dostępny dla osób o różnych wymaganiach w zakresie mobilności.
  • Zrównoważone zarządzanie obiektem. Wroclavia posiada inteligentny system zarządzania budynkiem, który zapewnia stały monitoring wszystkich systemów takich jak wentylacja, ogrzewanie, klimatyzacja, oświetlenie, zużycie wody, co pozwala na bieżące dostosowywanie do rzeczywistych potrzeb, a przez to zmniejszenie strat do minimum. Zarządzanie budynkiem to także odpowiedzialne podejście do całego cyklu „życia” obiektu – od projektu, przez budowę, po wieloletnie użytkowanie.

Zastosowane we Wroclavii rozwiązania odzwierciedlają kompleksowe podejście Unibail-Rodamco-Westfield do zarządzania obiektem i do zrównoważonego, odpowiedzialnego korzystania z niego przez wiele lat.

Wroclavię wyróżnia także – co podkreślają nasi goście – unikalna, niezwykle przyjemna atmosfera. Przyczyniają się do niej m.in. zielone ogrody, dzienne światło, a także zróżnicowane strefy relaksu, czy szum fontanny. Cieszymy się, że rozwiązania przyjazne dla środowiska idą w parze z komfortem naszych gości, którzy przychodzą do nas ze znajomymi i z rodzinami, by miło spędzić czas – podkreśla Małgorzata Woźniak. 

Inne wyrazy uznania dla proekologicznych rozwiązań Wroclavii

Dzięki unikalnej architekturze, m.in. zastosowaniu rozwiązań z zakresu zrównoważonego rozwoju i redukcji zużycia energii Wroclavia została uznana za najlepszy obiekt handlowy na świecie w prestiżowym konkursie architektonicznym International Property Awards (grudzień 2018).

Wroclavia stanowi też punkt odniesienia dla innych miast europejskich w zakresie wprowadzania flory w przestrzeń miejską. W marcu tego roku odwiedzili ją przedstawiciele państw Grupy Wyszehradzkiej, poszukując niekonwencjonalnych przykładów zieleni w budynkach. Podczas wizyty urzędnicy obejrzeli m.in. zielony taras na poziomie +2 (de facto zielony dach) oraz wertykalne ogrody i fasady ozdobione pnączami przy ulicach Dyrekcyjnej i Joannitów (łącznie 6 000 m² zielonej powierzchni). 

Ciekawostką w zakresie ekologicznych rozwiązań Wroclavii jest pasieka na dachu centrum, prowadzona wspólnie z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu. Stanowi ona dom dla ok. 300 000 pracowitych owadów. Dzięki niej Wroclavia aktywnie przyczynia się do ratowania zagrożonej populacji pszczół. Według ekspertów miejskie pasieki mają także pozytywny wpływ na okoliczną zieleń – w ciągu kilku lat od ich powstania dzięki obecności zapylających pszczół pięknieją pobliskie skwery i klomby.  

Proces certyfikacji 

Certyfikacja Wroclavii prowadzona była przez asesora BREEAM – firmę Bopro. W porozumieniu z Bopro architekci i inżynierowie zaprojektowali budynek Wroclavii w taki sposób, by był on zgodny z wymogami BREEAM. W trakcie budowy Bopro monitorowało wykonanie planu w celu zapewnienia zgodności z założeniami etapu projektowego. Taki sposób prowadzenia inwestycji gwarantował stworzenie budynku wydajnego, odpowiadającego wymogom zrównoważonego rozwoju i przyjaznego użytkownikom.

Certyfikacja Wroclavii odbyła się w formacie NEW CONSTRUCTION, stosowanym dla inwestycji budowanych od podstaw (w odróżnieniu od certyfikacji BREEAM IN-USE, dla budynków już istniejących). Uzyskany certyfikat BREEAM Final dotyczy centrum handlowego. Dla części biurowej Wroclavii certyfikacja – z zamierzeniem uzyskania oceny excellent – prowadzona jest odrębnie, a proces jeszcze trwa. 

Certyfikacja w formacie NEW CONSTRUCTION podzielona była na dwa etapy – desing stage (po którym Wroclavia uzyskała certyfikat BREEAM Interim) oraz post construction (po oddaniu budynku do użytku, potwierdzony przez Final Certificate). Przyznany obecnie Final Certificate kończy proces certyfikacji i jest wydany bezterminowo  (w przeciwieństwie do formatu IN-USE, który wymaga wznawiania). 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)