Ganglion nadgarstka – co jest jego przyczyną i jak wygląda leczenie?

sobota, 8.1.2022 13:06 462

Do wystąpienia niektórych schorzeń predysponuje współczesny styl życia – mowa tu nie tylko o chorobach sercowo-naczyniowych, czy cukrzycy typu II. Długie godziny spędzane przed komputerem mogą prowadzić do powstania ganglionu nadgarstka. Dowiedz się, co jeszcze jest jego przyczyną, jakie objawy daje i jak wygląda leczenie.

Czym jest ganglion nadgarstka, czyli torbiel galaretowata?

Jest to guzek wypełniony gęstym płynem, który powstaje jako uwypuklenie pochewki ścięgna lub torebki stawowej. Nie sposób go nie zauważyć, ponieważ wystaje ponad powierzchnię ręki i ma wielkość grochu, a nawet orzecha włoskiego (w związku z tym, że jest wypełniony płynem, może zmieniać rozmiar). Jednak na początku wzrost guzka jest powolny i zdarza się, że zatrzymuje się w miejscu nawet na kilka lat. 

Tak naprawdę tego typu zmiany mogą występować w różnych miejscach (choć najczęściej jest to grzbietowa powierzchnia nadgarstka). Jeśli pojawiają się na stopie, jest to zazwyczaj jej grzbiet lub staw skokowy (a konkretnie jego przednio-zewnętrzna powierzchnia). Wyróżnia się również ganglion kolana i łokcia.

Przyczyny powstawania

Co jest najczęstszą przyczyną powstawania charakterystycznych guzków wypełnionych płynem? Na ten moment nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Przypuszcza się, że czynnikiem predysponującym do ich wystąpienia może być:

  • wiek (torbiel galaretowata występuje najczęściej u osób w wieku 15-40 lat),
  • płeć (ganglion częściej pojawia się u kobiet),
  • uprawianie dyscyplin sportowych obciążających nadgarstek (np. gimnastyki, gry w tenisa);
  • wykonywanie powtarzalnych czynności (np. częste używanie myszki komputerowej, gra na pianinie);
  • choroby zapalne rozwijające się workach maziowych;

Podskórna grudka i inne charakterystyczne objawy

Torbiel galaretowata przybiera postać charakterystycznemu guzka, który jest zazwyczaj dobrze widoczny (choć może zmieniać swój rozmiar). Czy to jedyna rzecz, która powinna Cię nie zaniepokoić i skłonić do wizyty lekarskiej?

Nie, pojawieniu się ganglionu towarzyszą również inne objawy. Zależą one od tego, w jakim stadium rozwoju jest zmiana. Na początku Twoją uwagę może zwrócić jedynie to, że na ręce (lub innym miejscu np. stopie) pojawiła się charakterystyczna grudka. Jednak wraz z upływem czasu dochodzi do tego uczucie dyskomfortu, a nawet ból – przez to, że ganglion robi się coraz większy i zaczyna uciskać nerwy znajdujące się w pobliżu. Jeśli zmiana zlokalizowana jest na stawie, możesz zaobserwować również zmniejszenie jego ruchomości.

Jak rozpoznaje się torbiel galaretowatą?

Jej wygląd jest na tyle charakterystyczny, że z pewnością ją zauważysz. Jednak w celu postawienia diagnozy niezbędnej do podjęcia leczenia, koniecznie udaj się do lekarza. Przygotuj się na to, że zostaniesz zapytany m.in. o historię choroby.

W celu rozpoznania ganglionu nadgarstka wykorzystuje się badania, takie jak: RTG (dzięki niemu możliwe jest nie tylko postawienie diagnozy, ale i ocena charakteru zmiany), CT (najbardziej zaawansowana metoda radiologiczna, która pozwala sprawdzić m.in. stopień unaczynienia ganglionu), a także nakłucie (płyn pobrany z guzka zostaje poddany badaniu histologicznemu, aby odróżnić go od innych zmian, które mogą być złośliwe).

Metody leczenia

Jeszcze jakiś czas temu jedną z metod leczenia było nakłuwanie ganglionu w celu wypompowania z niego płynu, a także miażdżenie mechaniczne. Obecnie nie są one stosowane, ponieważ wiążą się z dużym ryzykiem ponownego pojawienia się zmiany. Zamiast nich stosuje się wiązkę laserową i leki.

Usuwanie ganglionu za pomocą lasera, a nie skalpela ma wiele zalet. Podczas tego typu zabiegu nie dochodzi do uszkodzenia tkanek zlokalizowanych w pobliżu zmiany, możliwe jest skrócenie czasu rehabilitacji po zabiegu, a ponadto ryzyko krwawienia jest mniejsze (ponieważ laser uszczelnia naczynia krwionośne). Niewątpliwą zaletą użycia wiązki laserowej jest również to, że pozwala osiągnąć lepszy efekt estetyczny – w związku z tym, że jest bardziej precyzyjna, po zabiegu nie zostają żadne blizny. 

Partnerem artykułu jest:

cmmedicum-logo