komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

wtorek, 14 lipca 2020

Ulryka, Bonawentury

Gdzie na wakacje do Hiszpanii?

środa, 22.5.2019 14:51 , odsłony: 620
kategorie artykułu:

Mówimy „Hiszpania”, myślimy: „Słońce, byki, pomidory, paella, flamenco i plaża”. Jednak w naszej świadomości Hiszpania to kraj na Półwyspie Pirenejskim. Mało kto pamięta o licznych wyspach administracyjnie należących do Hiszpanii.

Wyspy Kanaryjskie

Postrzegane jako samodzielne państwo na Oceanie Atlantyckim, geograficznie należą do Hiszpanii. Urok Wysp Kanaryjskich polega między innymi na tym, że nie ma dwóch takich samych. Można na nie wracać i za każdym razem inaczej się bawić i wypoczywać. Pustynna Fuerteventura z powulkanicznym płaskowyżem zaprasza do uprawiania kolarstwa i safari. Jednak najchętniej wybieraną przez turystów wyspą jest Teneryfa. Jedną z jej atrakcji jest powulkaniczny czarny piasek na plaży. Nie brak tu parków wodnych, hoteli dostosowanych do potrzeb dzieci i typowo tropikalnej roślinności. Z kolei Gran Canaria słynie z pokazów tresowanych delfinów i Rezerwatu Wydm. Na wyspie znajdziemy około dwustu plaż, przy każdej znajduje się kilka hoteli. A dla kontrastu La Palma – wyspa, której brakuje piaszczystych plaż, przyciąga spokojem, zielenią i brakiem zgiełku. Na słynnych „Kanarach” jest ciepło, ale nie gorąco, średnie temperatury nie przekraczają 30°C.

Baleary

Kolejne wyspy administracyjnie należące do Hiszpanii. Te leżą na Morzu Śródziemnym. Najbardziej znana to oczywiście Majorka, przez wiele lat traktowana jako symbol luksusowych wakacji. Dziś to przede wszystkim symbol dobrej zabawy. Lato na Majorce to lato roztańczone – to tu są najlepsze kluby, dyskoteki, koncerty na żywo. Lokalne specjały to likier z pomarańczy i gulasz z homara.

Minorka, chociaż położona po sąsiedzku jest skrajnie różna. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że trafiła na listę rezerwatów biosfery UNESCO i ta kwestia jest na wyspie bardzo poważnie traktowana. Obowiązuje tu limit na jednorazowy pobyt ludzi na wyspie, nie może być ich więcej niż 145 tysięcy, przy czym liczba ta obejmuje także blisko stutysięczną ludność tubylczą. Minorka to wyspa stworzona do odpoczynku w ciszy i spokoju. Hotele przy plaży należą do rzadkości, bo prawo zabrania stawiania budynków w odległości mniejszej niż pół kilometra od plaży. Nie ma też wieżowców. Za to jest cisza, spokój i bezkres Morza Śródziemnego. Ibiza niegdyś była ulubioną wyspą hipisów i do dziś jest znana z zabaw trwających do białego rana. To dobry wybór przede wszystkim dla ludzi młodych, spragnionych nocnych rozrywek.

Katalonia

Przenieśmy się na lądową część Hiszpanii. Katalonia uznawana jest za jej najbardziej różnorodny region. Znajdziemy tu urokliwe plaże położone nad Morzem Śródziemnym i malownicze trasy trekkingowe i wspinaczkowe w Górach Pirenejskich. Wizytówką Katalonii jest oczywiście Barcelona z niezwykłą katedrą Sagrada Familia, dzielnicą gotycką, Wzgórzem Żydowskim i słynnym stadionem Camp Nou. Ale Katalonia to także klimatyczne wioski, niekończące się winnice, zabytki kultury i sztuki. Sezon turystyczny trwa od kwietnia do października, temperatury oscylują w granicach 30°C. Wygodnie jest wybrać się do Hiszpanii z ITAKĄ. Organizator wycieczki zadba o wszystkie wygody i atrakcje, w tym także wycieczki fakultatywne.

Andaluzja

Położona w południowej części Hiszpanii Andaluzja jest dokładnie tym, z czym kojarzymy ten kraj. Wysokie temperatury (w szczycie sezonu dochodzące do 50°C), tradycyjne walki byków, gorące rytmy flamenco, bajeczne plaże i gościnni, otwarci na turystów południowcy. To region beztroskiego wypoczynku w całkowitym oderwaniu od codzienności. To także kraina historyczna. Właśnie w Andaluzji znajduje się miasto uznawane za najstarsze w Europie – Kadyks. Historyczny bruk zachował się tam do dziś. Granada to miasto żyjące w rytm muzyki, idealne dla miłośników tańca i zabawy. Za największą turystyczną atrakcję uznaje się Alhambrę – kompleks pałacowy inspirowany architekturą arabską. A na prawdziwą lekcję historii trzeba udać się do Malagi – tu przez lata ścierały się kultury: fenicka, rzymska i mauretańska. W mieście znajdziemy sporo śladów dawnych mieszkańców. To także miejsce narodzin Pabla Picassa.

 
poniedziałek, 13.7.2020 09:24
poniedziałek, 6.7.2020 11:49
sobota, 4.7.2020 07:55
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele