komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

niedziela, 24 stycznia 2021

Felicji, Franciszka

Głębinowe potwory w Hydropolis

środa, 20.7.2016 12:28 , komentarze: 0 , odsłony: 962
kategorie artykułu:

Interaktywny katalog organizmów głębinowych to jedna z nowych atrakcji wrocławskiego centrum wiedzy o wodzie Hydropolis

Na zwiedzających Hydropolis w strefie Głębiny czeka mrożący krew w żyłach, ale jednocześnie intrygujący widok.

– Morska toń skrywa wiele tajemnic, a w Hydropolis odkrywamy te najciekawsze. Wyjaśniamy, czym są kominy hydrotermalne, opowiadamy o zjawisku bioluminescencji, zaglądamy do wraków statków i okrętów. Od teraz pokazujemy również tajemnicze głębinowe stworzenia – mówi Rafał Zagrobelny, rzecznik prasowy Hydropolis. – Instalacja jest multimedialna, ale jej najważniejszy element to wykonane z dbałością o każdy szczegół modele stworzeń o osobliwym, niekiedy przerażającym wyglądzie.

Tajemnicze ryby i inne organizmy głębinowe zostały wyeksponowane w akrylowych cylindrach z wykorzystaniem efektów świetlnych. Zwiedzający mogą je dokładnie obejrzeć i zapoznać się z ich charakterystyką. Na ekranie wyświetlane są unikatowe materiały filmowe nagrane na ogromnych głębokościach przez specjalnie skonstruowane roboty. - Wśród dziwacznych stworzeń pojawia się m.in. Caulophryne Pelagica, ryba żabnicokształtna. Nazywana jest przez niektórych rybą-wędkarzem. Do polowania używa charakterystycznej narośli na głowie, która emitując światło zwabia do paszczy mniejsze ryby – opisuje Zagrobelny.

W centrum wiedzy o wodzie stanęła również instalacja skupiająca się na morskim transporcie. Interaktywny ekran pozwala gościom zapoznać się z wyglądem szeregu jednostek handlowych, pasażerskich i wojskowych z różnych okresów historycznych. Każdej wizualizacji towarzyszy opis. – Pokazujemy na przykład „Syracusię”, największy statek starożytności, na którym znajdował się m.in. ogród i basen z ciepłą wodą – mówi rzecznik Hydropolis.

Druga część eksponatu w widowiskowy sposób przedstawia ruchy statków na wszystkich wodach Ziemi. Obecnie, dzięki wykorzystaniu systemów GPS, możliwe jest śledzenie każdej jednostki pływającej. W ten sposób powstała animacja, która pokazuje, że współcześnie na morzach i oceanach powstały istne autostrady. Zainteresowani odnajdą eksponat w strefie Historia Inżynierii Wodnej.

Wystawę wzbogaciła także nowa instalacja w strefie Miasto i Woda. – Dzięki niej przybliżamy działalność Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Instalacja ma kształt przeciętej rury. Jedna część ukazuje, jak produkowana jest czysta woda, druga przedstawia proces oczyszczania ścieków we Wrocławiu – tłumaczy Rafał Zagrobelny. Skąd MPWiK czerpie wodę, na czym polega jej uzdatnianie, czym są kłaczki osadu czynnego? Odpowiedzi na te pytania poznacie w Hydropolis.

Głosujcie na Hydropolis w konkursie National Geographic

źródło: Wrocław pl

 

Wasze komentarze

czwartek, 21.1.2021 14:17
czwartek, 21.1.2021 13:54
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele