Głód nikotynowy – jak sobie z nim poradzić?

piątek, 19.11.2021 11:09 167

Głód nikotynowy to trudne doświadczenie podczas rzucania palenia. Pojawia się wskutek ograniczenia liczby wypalanych papierosów lub ich całkowitego odstawienia. Wieloletni nałóg powoduje, że organizm uzależnia się od nikotyny. Dlatego wiele osób powraca do nałogu, ale dzięki odpowiednim sposobom, można skutecznie uwolnić się od palenia. Jakie metody warto zastosować?

Jak objawia się głód nikotynowy?

Głód nikotynowy nie jest związany wyłącznie z chęcią zapalenia papierosa. U wielu osób wywołuje szereg uciążliwych objawów, które utrudniają codziennie funkcjonowanie. Należą do nich:

  • uczucie rozdrażnienia
  • problemy z koncentracją
  • zaburzenia snu lub nadmierna senność w ciągu dnia
  • przewlekłe uczucie głodu i spożywanie nadmiernych ilości jedzenia

Ze względu na symptomy wywołane przez głód nikotynowy, warto zastosować Recigar, czyli lek łagodzący objawy głodu nikotynowego. Szukając Recigar w aptece internetowej, warto wziąć pod uwagę szybki czas wysyłki. Dzięki temu można wcześnie rozpocząć kurację i uniknąć silnych objawów. W składzie preparatu znajduje się cytyzyna. To alkaloid roślinny, który pobudza układ nerwowy - podobnie do nikotyny. Dzięki temu ułatwia rzucenie palenia.

Jak długo może trwać głód nikotynowy?

Głód nikotynowy najczęściej jest najsilniejszy przez 2 tygodnie rzucania palenia. Po tym czasie staje się słabszy, ale nie zanika całkowicie. Dodatkowym problemem palaczy są nawyki, np. sięganie po papierosa podczas silnego stresu. Dlatego warto jak najwcześniej zaopatrzyć się w preparat będący alternatywą dla nikotyny. To pozwala uniknąć silnych objawów rzucania palenia. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć, przez jaki okres utrzymuje się głód nikotynowy. Na intensywność i czas jego trwania, wpływa m.in. poziom uzależnienia od nikotyny oraz stosowanie preparatu, który ją zastępuje.

Metody wspomagające rzucanie palenia

Podczas rzucania palenia, poza preparatem farmakologicznym, warto stosować metody wspomagające. Głód nikotynowy nasila się w sytuacjach, które są związane z paleniem papierosów. Wielu palaczy sięga po papierosa m.in. podczas przerwy w pracy lub po spożyciu posiłku. W takim przypadku warto skupić się na innych czynnościach, np. na czytaniu gazety. Niektóre osoby sięgają po papierosa, aby złagodzić stres. Pomóc może ściskanie piłeczki antystresowej w takich sytuacjach. Z kolei poza godzinami pracy, warto zaplanować zajęcia, aby odwracać uwagę od palenia. Dobrym rozwiązaniem jest aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, podczas której organizm się dotlenia. O swoim zamiarze rzucenia nałogu należy powiedzieć znajomym i rodzinie, aby nie stwarzali sytuacji zachęcających do rzucenia palenia. 

Głód nikotynowy wywołuje wiele dolegliwości natury fizycznej i psychicznej. Wiele osób nie potrafi sobie z nim poradzić, przez co wraca do nałogu. Dlatego rzucanie palenia warto od początku wspomagać środkiem farmakologicznym, który jest alternatywą dla nikotyny zawartej w tytoniu. Popularnym środkiem farmakologicznym jest Recigar z cytyzyną, który w bezpieczny sposób zastępuje nikotynę. Dzięki temu można „oszukać” organizm i prędzej wygrać z nałogiem.