komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 2 lipca 2020

Jagody, Urbana

Grand Prix dla Kai Prusinowskiej - najlepszy tekst o muzyce 2016 roku

piątek, 2.6.2017 08:40 , komentarze: 0 , odsłony: 840
kategorie artykułu:

Kaja Prusinowska, której esej ukazał się w wydawanym przez Narodowe Forum Muzyki magazynie „Muzyka w Mieście”, otrzymała Grand Prix 2016 za najlepszy tekst o muzyce w Konkursie Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA. 

Artykuł Mama ma, trochę dobra, trochę zła opublikowany został na łamach „Muzyki w Mieście” w styczniu ubiegłego roku. Opowiada o „tygodniu z kołysankami (i pobudkami) Mazowsza Północnego”, czyli o folklorze dziecięcym, zarówno w perspektywie historycznej, jak i współczesnej. Docenione zostały oryginalność ujęcia tematu, erudycja, logika wywodu, komunikatywność oraz walory literackie. To debiut eseistyczny Kai Prusinowskiej, śpiewaczki, nauczycielki, kompozytorki, znawczyni folkloru, która od lat popularyzuje polską muzyką ludową, szczególnie repertuar dziecięcy. Tekst dostępny jest TUTAJ 

Już po raz drugi z rzędu nagrodzony został tekst publikowany w „Muzyce w Mieście”. W ubiegłym roku nagrodę główną otrzymała Magdalena Romańska za tekst Między dźwiękami, a wyróżnienie dla blogera odebrała Dorota Kozińska, stała felietonistka miesięcznika (blog „Upiór w operze”). 

„Muzykę w Mieście” wydaje od ponad pięciu lat Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu. Czasopismo publikuje eseje o muzyce, wywiady z artystami, teksty literackie dotyczące muzyki, felietony, recenzje płytowe, rozmowy o muzyce z pisarzami, aktorami, naukowcami. Zajmuje się muzyką klasyczną, a także jazzem i folkiem. Miesięcznik szczyci się gronem swoich współpracowników – najwybitniejszych publicystów muzycznych w Polsce. Słynie z wyjątkowo pięknej szaty graficznej. Redaktorem naczelnym jest Piotr Matwiejczuk. 

Konkurs Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA organizowany przez Fundację MEAKULTURA to jedyne tego typu przedsięwzięcie w Polsce. W tym roku odbył się po raz trzeci. Jego celem jest wspieranie kompetentnej krytyki muzycznej w Polsce, zarówno w mediach drukowanych, jak i elektronicznych, oraz promocja tekstów o wysokim poziomie merytorycznym i językowym. Jury obradowało w składzie: Daniel Cichy, Ewa Szczecińska, Paweł Gancarczyk, Waldemar Kuligowski, Miłosz Bembinow, Rafał Księżyk, Mariusz Gradowski. Oprócz Kai Prusinowskiej, laureatami zostali Małgorzata Gąsiorowska, Krzysztof Marciniak, Karolina Anna Pawłowska i David Pountney. Nagrody specjalne otrzymali Dominik Gac, Jakub Dymek i Marek Zwyrzykowski.

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 22.6.2020 13:32
niedziela, 21.6.2020 11:15
niedziela, 21.6.2020 10:15
środa, 17.6.2020 12:30
wtorek, 16.6.2020 13:18
poniedziałek, 15.6.2020 09:09
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele