komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 17 października 2019

Wiktora, Marity

Grand Prix Dolnego Śląska 2017 dla filmu "Dobry listonosz"!

poniedziałek, 22.5.2017 08:58 , komentarze: 0 , odsłony: 1119
kategorie artykułu:

Nagrody wrocławskiej edycji 14. Millennium Docs Against Gravity przyznane! Jury w składzie: Konrad Imiela, Robert Gonera, Agnieszka Wolny-Hamkało przyznało Grand Prix Dolnego Śląska Marszałka Województwa Dolnośląskiego w wysokości 3 000 euro filmowi "Dobry listonosz" Tonislava Hristova oraz wyróżnienie specjalne filmowi "Ostatni w Aleppo" Farasa Fayyada. 

Bohaterami filmu "Dobry listonosz" są mieszkańcy małego miasteczka w Bułgarii na granicy z Turcją, którzy stoją przed decyzją przyjęcia do siebie uchodźców. Wioska, której mieszkańcom przygląda się reżyser, w dobie kryzysu migracyjnego znajduje się na szlaku wędrówek ludzi szukających azylu w Europie. Ivan, tytułowy bohater, w osiedleniu przybyszy zza granicy widzi szansę dla rozwoju miejscowości, z której wyjechali prawie wszyscy młodzi ludzie - nie wszyscy mieszkańcy podzielają jednak jego perspektywę.
Jury nagrodziło "Dobrego listonosza" za umiejętne zogniskowanie w jednym obrazie najważniejszych problemów współczesnego świata: niechęci do uchodźców, mechanizmów populizmu, wymierania wsi, arogancji władzy, starzejącego się społeczeństwa, ubóstwa, problemów przygranicznych społeczności. Jury doceniło wymiar krytyczny filmu, ale i jego doskonałą realizację w ramach gatunku, łączenie publicystyki z literacką przypowieścią, tonu anegdotycznego z realizmem. Dziękując za nagrodę, reżyser Tonislav Hristov wspomniał, że zdjęcia do jego kolejnego filmu realizowane były m.in. w dolnośląskim Zamku Czocha.
Zwiastun filmu "Dobry listonosz": 


Honorową nagrodę specjalną jurorzy przyznali filmowi "Ostatni w Aleppo" za silny, radykalny, boleśnie prawdziwy głos, który powinni usłyszeć wszyscy; za wstrząsający dokument, pokazujący ludzkie okrucieństwo i odwagę, głupotę i szlachetność; za pokazanie tego, od czego najchętniej odwracamy oczy. "Ostatni w Aleppo" to obraz przedstawiający wolontariuszy Białych Hełmów przeszukujących gruzy zniszczonego w wyniku konfliktu zbrojnego syryjskiego miasta. Khaled, Mahmoud i Subhi mają nadzieję na odnalezienie żywych osób.
Zwiastun filmu "Ostatni w Aleppo": 


Po raz pierwszy także festiwalowa publiczność miała szansę wyróżnić swój ulubiony tytuł. Nagroda Czytelników „Co Jest Grane 24”i 2000 euro, którzy głosowali w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni i Bydgoszczy, powędrowała do Krzysztofa Pawła Bogocza i Marcina Macuka za film "Happy Olo – pogodna ballada o Olku Dobie".

Wszystkie nagrodzone filmy będzie można jeszcze zobaczyć w Dolnośląskim Centrum Festiwalowym ostatniego dnia festiwalu: "Ostatni w Aleppo" pokazany zostanie o godzinie 18:00, "Dobry listonosz" o 20:00, a "Happy Olo - pogodna ballada o Olku Dobie" o godzinie 20:30. Więcej informacji na temat programu ostatniego dnia wrocławskiej odsłony Millennium Docs Against Gravity na stronie www.DocsAG.pl oraz na Facebooku: facebook.com/DocsAGWroclaw.

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 14.10.2019 09:24
poniedziałek, 7.10.2019 11:00
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele