Herstorie kobiecej siły, autonomii i solidarności. Wystawa Ali Savashevich w 66P we Wrocławiu

wtorek, 14.11.2023 12:40 210 0

Już w czwartek, 16 listopada, w 66P Subiektywnej Instytucji Kultury we Wrocławiu otworzy się wystawa Ali Savashevich pt. Broń i chroń. Przepracowując własne doświadczenia, artystka opowiada o wyzysku i odzyskiwaniu ciała przez osoby zmuszone do pełnienia społecznych ról kobiet.

W swojej solowej wystawie Ala Savashevich mierzy się ze śladem sił, które działają zarówno na globalnych rynkach, jak i lokalnych targowiskach, w biurach i na polu, przy taśmie produkcyjnej, w usługach, rodzinie, szkole, kościele. Rozproszone i wszechobecne od pokoleń niszczą kręgosłupy i zginają karki, odbierają życiowe siły, oduczają wyrażania emocji i realizacji własnych potrzeb, a uczą dostosowania się do cudzych. Obiekty tworzone przez artystkę nawiązują do odzieży ochronnej, narzędzi i symboli pracy. W zależności od warunków transformują się w zbroję, kamuflaż, odznakę lub totem. – Wykonane kosztem wytężonej, długotrwałej pracy obiekty wydobywają konkretny, cieleśnie odczuwalny ciężar pełnienia roli kobiety. Z drugiej strony mogą się przekształcić – jak sugeruje ich forma – z narzędzi opresji w środki ochronne lub broń – tłumaczy kuratorka wystawy, Joanna Sokołowska.

Na wystawie zobaczymy m.in. kolczugowe szarfy wykonane z setek metalowych ogniw (Miss Worker, Miss Best Worker, Miss Home Worker), które, nawiązując do odznaczania przodownic pracy w krajach radzieckich i dekorowania kobiet na konkursach piękności, dotykają głęboko zakorzenionego wzorca seksizmu. – Tworząc szarfy, myślałam o sobie, swoich koleżankach, kobietach na czarnych protestach, o aktywistkach, artystkach, o noszeniu i zrzucaniu ciężaru własnych pragnień i oczekiwań – mówi Ala Savashevich. Podobną dynamikę skojarzeń uruchamia seria obiektów przypominających kształtem tarcze, które artystka wykonała dekoracyjną techniką intarsji słomianej. W „tarczach” połączyła militarne, maskujące wzory z wizerunkiem kwiatów. Ten „kobiecy” symbol wielu rewolucji uzyskał aktualne znaczenie w czasie powstania na Białorusi w 2020 r., kiedy na ulicę masowo wyszły kobiety z kwiatami, tworząc łańcuchy solidarności i wzywając służby do zaprzestania przemocy. – Duży wpływ wywarły na mnie również wspomnienia radzieckich żołnierek opisane przez Swiatłanę Aleksijewicz w książce „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”. Powraca w nich często motyw tęsknoty za utraconą na wojnie kobiecością i domowym pięknem z czasów pokoju. Kwiaty na wojnie były namiastką tych jakości – mówi artystka i dodaje:Swoje prace dedykuję niezłomnym ukraińskim kobietom, które walczą w wojsku albo o utrzymanie swoich rodzin w czasie wojny. 

Indywidualną wystawę Ali Savashevich pt. Broń i chroń będzie można oglądać od 16 listopada br. (otwarcie o godz. 18:00) do 13 stycznia 2024 r. w 66P Subiektywnej Instytucji Kultury we Wrocławiu (ul. Księcia Witolda 66, PIEKARNIA Żywa Kultura). Wstęp wolny. 

Ala Savashevich (rocznik ’89) mieszka we Wrocławiu. Studiowała rzeźbę w Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuki w Mińsku oraz na ASP Wrocław. Jest doktorantką ASP w Krakowie. Tworzy rzeźby, instalacje i prace wideo. W swojej twórczości podejmuje tematy pamięci zbiorowej i formowania tożsamości w społeczeństwach z doświadczeniem autorytaryzmu i patriarchatu. Przepracowując historię wyzysku i przemocy, wizualizuje perspektywy odzyskania sprawczości, solidarności i wolności.

 

Ala Savashevich. Broń i chroń
kuratorka: Joanna Sokołowska
16.11.2023–13.01.2024
wernisaż: 16.11.2023, godz. 18:00
66P Subiektywna Instytucja Kultury (PIEKARNIA Żywa Kultura), Księcia Witolda 66, Wrocław
Szczegóły: https://66p.pl/bron-i-chron-ala-savashevich

________

66P to niezależna przestrzeń dla sztuki, zlokalizowana w hubie kulturalnym PIEKARNIA Żywa Kultura, której motto brzmi: „Działamy subiektywnie. Pokazujemy sztukę, która porusza, bo naszą rzeczywistość zmieniają emocje. Wierzymy w artystów i ich pomysły". Dotychczas w 66P swoje wystawy prezentowali m.in. Zbigniew Libera, Anna Szpakowska-Kujawska, Kościół Nihilistów, Monika Falkus, Adam Kozicki czy Inside Job. Więcej: www.66p.pl


PIEKARNIA Żywa Kultura to młode miejsce spotkań ludzi i żywej kultury zlokalizowane na Kępie Mieszczańskiej we Wrocławiu. Pod jednym dachem znajdują się tu galerie sztuki, teatry, studio artystyczne i filmowe, ale również przestrzenie mieszkalne. Gospodarzami PIEKARNI (jak i 66P) są Renata i Rafał Jarodzcy, którzy dokonali rewitalizacji historycznego budynku dawnej piekarni garnizonowej. Więcej: www.piekarniazywakultura.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)