Hurtowa sprzedaż cukru - kto może na tym zyskać?

czwartek, 23.9.2021 10:50 305

Cukier biały jest jednym z najczęściej spożywanych węglowodanów. Według danych zebranych przez Główny Urząd Statystycznych przeciętny Polak spożywał 44,5 kg cukru w 2017 roku. Mniej w formie czystego cukru, natomiast przyjmował go w innej - na przykład w napojach. Dlatego hurtowa sprzedaż cukru jest wybierana przez większość przedsiębiorców oferujących półprodukty oraz produkty spożywcze. To składnik, który jest bazą wielu artykułów spożywczych. Gdzie kupić cukier w workach? Czy lepiej jest zwrócić uwagę na jakość, czy na to, jaka jest cena cukru hurt?

Czym jest cukier biały? 

Cukier biały jest sacharozą. Otrzymywany jest podczas procesu produkcji, w którego trakcie jest oczyszczany (rafinowany) od melasy (ciemnobrązowego syropu). 100g cukru białego może dostarczyć nawet 399 kalorii. W przemyśle cukier biały jest wykorzystywany podczas produkcji: wyrobów wędliniarskich, pieczywa, wszelkie rodzaju nabiałów:  serków homogenizowanych, jogurtach smakowych, maślankach, kefirach, napojów, soków zagęszczanych, alkoholu oraz do gotowych dań, które oferowane są w marketach.

Dlaczego warto stosować cukier podczas produkcji artykułów spożywczych?

Często w czasie produkowania żywności cukier jest niezbędny, pełni kilka ważnych technologicznie funkcji. Nadaje środkom spożywczym odpowiednią konsystencję oraz barwę. Wykorzystanie cukru powoduje również, że wydłuża się okres przydatności produktu. Zmniejsza dostępność wody, a przez to ogranicza powstanie oraz rozwój mikroorganizmów – bakterii, pleśni i drożdży – dzięki temu nie mogą doprowadzić do popsucia się żywności. Wszystkie produkty wyprodukowane z dodatkiem cukru są bezpieczne dla organizmu człowieka. Korzyścią wynikającą ze stosowania cukru w przemyśle jest również to, że nadaje artykułom spożywczym określony smak w czasie podgrzewania. Proces nadawania smaku jest określany pojęciem reakcji Maillarda. Warto pamiętać o tym, że pomimo obróbki termicznej i dodatku cukru, artykuły spożywcze nie tracą zbyt wiele na wartości odżywczej.

Klasa produktu

Przedsiębiorcy podczas wybierania cukru, zobowiązani są do zwrócenia uwagi na klasę cukru, która umożliwia określenie jakości produktu. Według norm zawartych w rozporządzeniach wyróżnia się:

  • Kategoria 1 to cukier o wyższej od standardowej jakości;
  • Kategoria 2 to cukier o standardowej jakości;
  • Kategoria 3 i 4 to cukier o jakości niższej od standardowej;

Warto pamiętać o tym, że poszczególne kategorie mają podane szczegółowe wymagania jakościowe dla poszczególnych kategorii. Podczas określenia jakości cukru brane są pod uwagę: zabarwienie cukru w roztworze, typ zabarwienia cukru krystalicznego i zawartości popiołu konduktometrycznego w cukrze białym i – extra. W obowiązujących rozporządzeniach jest określona dokładna procedura przyznawania punktów. Ceny cukru w hurcie mogą się różnić w zależności od jakości produktu.

Jakie czynniki wpływają na zmianę jakości cukru białego?

Podczas przechowywania cukru w hurtowni, powinny być zachowane odpowiednie warunki: niska zawartość wilgoci, temperatura, wielkość oraz kształt kryształów, oraz zawartość inwertu, jak i popiołu. Podczas składowania cukru powinien być niski poziom wilgotności w pomieszczeniu, ponieważ może powodować zlepiania się cukru lub zbrylanie. Kupując cukier z hurtowni cukru, przedsiębiorcy powinni pamiętać o tym również, że jeśli cukier nie zostanie wysuszony w czasie produkcji albo zawiera wilgoć powierzchniową to podczas przechowywania, może on nadal schnąć. Za górną granicę wilgotności względnej w trakcie wysychania powietrza uważa się poziom od 55 do 65 procent. Warto pamiętać o tym także, że na zbrylanie się cukru wpływa jego granulacja. Im jest drobniejszy, tym bardziej może się zbrylać.

Na co jeszcze powinni przedsiębiorcy zwracać uwagę podczas wybierania cukru?

Decydując się na cukier w hurtowni sprzedaży cukru, należy zwrócić uwagę także na zawartość substancji nierozpuszczalnych w wodzie. Terminem tym określone są zanieczyszczenia cukru, które powstają na powierzchni sączka o  średnicy 0,8 po przefiltrowaniu produktu. Wysoka zawartość tej substancji nie powinna znaleźć się w napojach bezalkoholowych.