Hydraulik radzi: 3 usterki hydrauliczne zimą, których można uniknąć

wtorek, 7.12.2021 08:35 299

Jesień jest znakomitym momentem na wykonanie prac zabezpieczających instalację hydrauliczną na posesji. Jeśli przegapiliśmy ten moment, stajemy się bardziej narażeni na różnego rodzaju awarie, które mogą pojawić się w czasie mrozów. Wskazujemy na najczęstsze problemy hydrauliczne na podstawie doświadczeń specjalistów z wrocławskiej firmy Rost.

 

1. Uszkodzenie instalacji wodnych na zewnątrz

Systemy rurowe, które wchodzą w skład zewnętrznych instalacji hydraulicznych, są wyjątkowo newralgicznym elementem sieci. Cierpią szczególnie w zimę, kiedy przepływająca przez nie woda zaczyna zamarzać. Płyn zwiększa znacząco swoją objętość, niejako rozsadzając rury od środka. Jeśli jest ona w którymś z miejsc słabsza, naruszona lub nadgryziona korozją – silne mrozy mogą stać się przyczynkiem do znacznie poważniejszych problemów. Rura może zostać bowiem uszkodzona przez zamarzającą wodę, która znacząco zwiększa swoją objętość, niszcząc jej strukturę. Przerwanie ciągu instalacji wodnej może być opłakane w skutkach – nie będziemy mogli wówczas korzystać z bieżącej wody, gdyż ciśnienie w całym systemie ulegnie zmniejszeniu. Kolejny problem to wyciek z rury, który pojawi się, gdy temperatura zacznie wzrastać. Musimy w takim przypadku działać bardzo szybko i skutecznie, remontując uszkodzony odcinek instalacji hydraulicznej.

  • Może się okazać, że moment przerwania rury to tylko jeden z problemów. Jeśli taka sytuacja nastąpi, wymagane jest podjęcie działań sprawdzających całą instalację. Może się bowiem okazać, że cały system rur jest w kiepskim stanie i prędzej czy później trzeba będzie go wymienić.
  • Warto skorzystać z pomocy specjalisty, który zweryfikuje stan instalacji zewnętrznej jeszcze przed nadejściem mrozów. Hydraulik dysponuje szeregiem profesjonalnych narzędzi sprawdzających, a jego wiedza może uratować nie tylko naszą kieszeń, ale przede wszystkim oszczędzić nerwy związane z nagłą awarią sieci.
Korozja to jedna z najpowszechniejszych przyczyn osłabienia konstrukcji rur
 

2. Zepsuty kran w okresie świątecznym

Choć ta awaria wydaje się absolutnie niepozorna i ciężko ją połączyć z wpływem zimowych czynników atmosferycznych, to jednak – takie sytuacje również się zdarzają. Problem w tym, że awaria baterii może się wydarzyć w każdym momencie i nie zawsze mamy na nią wpływ. Ciężko bowiem analizować i kontrolować jej stan na bieżąco. Zwykle orientujemy się, że coś z nią jest nie tak, kiedy przestaje reagować lub zaczyna z niej intensywnie kapać. Zimowy okres świąteczny jest problematyczny w kontekście wymiany tego typu urządzeń. W święta sklepy z instalacjami hydraulicznymi pozostają zamknięte, więc w przypadku takiej awarii jesteśmy zdani na pomoc wyspecjalizowanych fachowców. Jak się okazuje, profesjonalni hydraulicy są przygotowani na tego typu usterki. Zakupują wcześniej najprostsze elementy armatury łazienkowej, tak aby móc szybko zareagować na potrzeby klienta – także w najbardziej "gorącym" okresie świątecznym.

  • Warto posiadać zapasowy kran, który zostanie w razie problemów wymieniony na inny. Jeśli awaria zdarzy się w ostatni dzień grudnia, przez kilkadziesiąt godzin pozostaniemy bez wody w konkretnym pomieszczeniu.
  • Jeśli nie wiemy, gdzie znajdują się główne wyłączniki sieci wodnej w mieszkaniu, warto je zlokalizować i nauczyć się odcinać dostęp wody – nie chcemy bowiem, aby po uszkodzeniu elementów hydrauliczych nasz sąsiad miał zalany sufit!
  • Jeśli znaleźliśmy się w sytuacji stykowej – nie wiemy, jak poradzić sobie z problemem, nie posiadamy części zamiennych i nie mamy doświadczenia z usuwaniem usterek tego typu, to warto zadzwonić po ekspertów hydraulicznych. Niektórzy z nich, np. z firmy Rost, pracują także w okresie świątecznym.
Zepsuty kran – jedna z najczęstszych awarii hydraulicznych, która może wystąpić także zimą
 

3. Zalany garaż i uszkodzone elementy nawadniające

Choć te dwa przypadki są od siebie różne, to postanowiliśmy zaliczyć je jako jedną usterkę. Można bowiem stwierdzić, iż wynika ona bezpośrednio z nieprawidłowego zabezpieczenia instalacji wodnych i elementów nawadniających naszą posesję czy ogród. Sytuacja wygląda następująco: idziemy do garażu i zauważamy rozległą kałużę, która zalała nasze pomieszczenie. Uszkodzeniu uległy sprzęty, które przechowywaliśmy na ziemi. Winowajcą tego problemu jest mróz, który zamroził wodę znajdującą się w instalacji. Po ogrzaniu pomieszczenia woda zaczęła topnieć, cieknąc przez naruszone rury. Garaż jest miejscem, które rzadko ogrzewamy, a przez które biegnie wiele ważnych systemów instalacyjnych. Warto zatem zabezpieczyć rury znajdujące się w garażu – szczególnie te, które są usytuowane w dalszej odległości od rur grzewczych. Podobny problem może wystąpić w kontekście uszkodzenia zraszaczy, węży ogrodowych i innych elementów nawadniających. Często bowiem zapominamy, aby dokładnie usunąć wodę zalegającą w przewodach. Po przeniesieniu sprzętów do garażu, schowka czy innego nieogrzewanego miejsca – zamarzająca woda zaczyna uszkadzać delikatne elementy łączeniowe (które często są wykonane z plastiku), przez co sprzęt na wiosnę jest niezdatny do użytku.

  • Warto zadbać o zabezpieczenie wodociągów, rur garażowych i innych elementów hydraulicznych, które znajdują się w nieogrzewanych pomieszczeniach. Robi się to używając rurek piankowych, styropianu i innych elementów izolujących.
  • Zadbajmy o opróżnienie wody z oczek wodnych, węży ogrodniczych i innych miejsc, w których ciecz "stoi" i może zamarznąć, uszkadzając dany obiekt. Oszczędzi nam to zakupów, które musielibyśmy wykonać odkupując zniszczony sprzęt.
  • Warto zdecydować się na ogrzewanie garażu czy przybudówki w okresie największych mrozów. Co prawda rachunki za ogrzewanie zdecydowanie nam wzrosną, ale jednocześnie możemy być bardziej spokojni o stan naszej instalacji hydraulicznej.
  • Nie należy ogrzewać pomieszczenia nagle i intensywnie – grozi to natychmiastowym wybuchem rur z wodą! Jeśli nastąpiła awaria, to warto wezwać profesjonalnego hydraulika.
Jeśli przydarzy się nam awaria hydrauliczna – nie należy zwlekać z jej naprawą
 

Zapraszamy serdecznie do skorzystania z usług Rost – firmy, zrzeszającej najlepszych fachowców hydraulicznych.

Usługi Hydrauliczne ROST
ul. Jedności Narodowej 88
50-261 Wrocław

tel.: 793 689 776