komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

niedziela, 12 lipca 2020

Jana, Brunona

Ignacy Czwartos i nowa wystawa w Muzeum Współczesnym

środa, 13.2.2019 08:00 , komentarze: 0 , odsłony: 1455
kategorie artykułu:

Ignacy Czwartos to twórca świadomie nawiązujący do tradycji europejskiego modernizmu, zwłaszcza do duchowych prekursorów sztuki abstrakcyjnej, Kazimierza Malewicza i Pieta Mondriana. Obrazy krakowskiego malarza cechuje oryginalne połączenie figuracji i abstrakcji, a na jego praktykę artystyczną niebagatelny wpływ miała edukacja pod kierunkiem m.in. Jerzego Nowosielskiego.

Czwartos, definiujący się jako malarz polski (a niekiedy nawet jako „współczesny sarmata”), brawurowo odwołuje się również do malarstwa Andrzeja Wróblewskiego i sztuki barokowej. W obrazach malowanych płasko, zestawionych z wysmakowanych kolorystycznie płaszczyzn, Czwartos sięga zarówno po zasadę mimesis, jak i po grę geometrycznych form.

Jego prace są pełne inwencji, niekonwencjonalne, często zaskakujące i w przewrotny sposób dowcipne. Rozległa wiedza z zakresu historii sztuki pozwala artyście syntetyzować rodzimy krajobraz do formuły nieprzedstawiającej i swobodnie żonglować cytatami z malarstwa dawnego, zwłaszcza barokowego (oficjalne portrety całopostaciowe i wizerunki trumienne). 

Najnowsze obrazy Czwartosa przedstawiające i alegoryzujące Żołnierzy Wyklętych (prezentowane pierwotnie na wystawie Każdy ma swoich bohaterów w Otwartej Pracowni w 2018 roku) wynikają z zainteresowań historią najnowszą. Seria, silnie osadzona w kanonach polskiego malarstwa, jest personalną wypowiedzią na kontrowersyjny temat i wprowadza go w krytyczny dyskurs sztuki najnowszej.

Prace artysty, dla którego „polskość” jest sprawą fundamentalną, prezentowane były na wielu przekrojowych wystawach, m.in. Malarstwo polskie XXI wieku (Zachęta, Warszawa 2003) czy Magia kwadratu (Państwowa Galeria Sztuki, Sopot 2016).

Ignacy Czwartos – ur. w 1966 roku w Kielcach. Studiował na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu – Zakład Wychowania Plastycznego w Kaliszu. Dyplom uzyskał w 1993 roku w pracowni Tadeusza Wolańskiego. W 1995 roku współtworzył Stowarzyszenie i Galerię Otwarta Pracownia (od 2006 roku pełni w nich funkcję prezesa). Członek Stowarzyszenia Artystycznego Lea 44. Oprócz malarstwa zajmuje się ilustracją prasową i książkową. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych, m.in. w kolekcji Fundacji Nowa Przestrzeń Sztuki Doroty i Tomasza Tworków, w kolekcji Wojciecha Janika, Grzegorza Schmidta i Krzysztofa Tętnowskiego oraz w kolekcjach Muzeum Narodowego w Krakowie, BWA w Kielcach, Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu i Muzeum Górków w Szamotułach.

 

Muzeum Współczesne Wrocław

22.02–29.04.2019

kurator: Andrzej Jarosz

wernisaż: 22.02.2019 (piątek), godz. 18.00, parter

podczas wernisażu zaplanowano koncert Joachima Mencla grającego na lirze korbowej

oprowadzanie kuratorskie z udziałem artysty: 23.02.2019 (sobota), godz. 15.00

 

Wasze komentarze

wczoraj, 11 godz temu
środa, 8.7.2020 14:29
poniedziałek, 6.7.2020 12:29
niedziela, 5.7.2020 08:20
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki