II tura wyborów prezydenckich - działania profrekwencyjne

niedziela, 5.7.2020 10:15 842 0

DZIAŁANIA PROFREKWENCYJNE PRZED II TURĄ WYBORÓW PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ 2020

We Wrocławiu 28 czerwca – w trakcie I tury wyborów prezydenckich zagłosowało aż 70,81 procent uprawnionych do głosowania. Mając na uwadze fakt, że w stolicy Dolnego Śląska prawo do głosowania ma blisko 500 tys. osób, jest to ogromna liczba w skali całego kraju. Dla porównania, w trakcie poprzednich wyborów do urn wybrało się 55,21 procent wrocławian.
W stolicy Dolnego Śląska najwięcej głosów uzyskał Rafał Trzaskowski (43,56 proc.), na drugim miejscu uplasował się prezydent Andrzej Duda (28,04 proc.), a na trzecim Szymon Hołownia (14,34 proc.).

– Chcę bardzo podziękować za Waszą postawę i naprawdę wysoką frekwencję w wyborach. To bardzo ważne, bowiem pokazujemy, jak wspaniałymi, obywatelskimi mieszkańcami jesteśmy. To pokazuje, jaki jest Wrocław  - kochający demokrację i dbający o jej rozwój – mówi zadowolony z frekwencji we Wrocławiu prezydent Jacek Sutryk.

Wrocław chce podtrzymać wysoką frekwencję także w II turze wyborów, a nawet wychodzi z propozycją jeszcze większej mobilizacji wśród mieszkańców.

– W pierwszej turze wrocławianie stanęli na wysokości zadania, 70-procentowa frekwencja to powód do dumy, ale wierzę, że 12 lipca jesteśmy w stanie zdecydowanie poprawić ten wynik. Przecież Wrocław to nasza wspólna sprawa, a w przypadku tych wyborów – Polska to nasza wspólna sprawa – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Wrocław rusza z wyborczym wyzwaniem. Sprawdzimy, czy chętniej głosują np. mieszkańcy Krzyków czy może Psiego Pola?

– Deklaruję, że na osiedlu z najwyższą frekwencją w II turze wyborów posadzimy 50 dodatkowych drzew i zapewnimy im opiekę pielęgnacyjną. Na ten cel przeznaczymy 100 tysięcy złotych. Trzymam kciuki i powodzenia! – zachęca do udziału w głosowaniu prezydent Jacek Sutryk.
GŁOSOWANIE KORESPONDENCYJNE

30 czerwca upłynął termin składania wniosków o chęć głosowania korespondencyjnego – oczywiście dotyczył wyłącznie osób, które podjęły taką decyzję po I turze wyborów. Wszystkie osoby, które zgłosiły zamiar głosowania korespondencyjnego w I turze, otrzymają pakiety również w II, chyba że dostarczą pisemną rezygnację albo wycofają swój wniosek, korzystając z platformy ePUAP i tym samym pobiorą stosowne oświadczenie o prawie do głosowania.

Chęć głosowania korespondencyjnego łącznie wyraziło blisko 5000 osób, z czego po I turze wyborów dopisało się ponad 900 wyborców.

W sobotę, 4 lipca wszystkie pakiety osób niebędących na kwarantannie zostaną przekazane Poczcie Polskiej, która do 7 lipca musi roznieść je do skrzynek albo w przypadku wyborców z niepełnosprawnościami - do drzwi. Z kolei do piątku, 10 lipca, wyborcy zobowiązani są do zwrotu kopert do pocztowych skrzynek nadawczych (czerwonych) lub do godziny 15.15 osobiście do Urzędu Miejskiego Wrocławia – można je także dostarczyć w dniu wyborów do właściwego lokalu, ale należy pamiętać, aby nie wrzucać ich do urn, a oddać komisji.

Wyborcy pozostający w dniu wyborów na obowiązkowej kwarantannie lub izolacji mają czas na zgłoszenie się do 7 lipca, wówczas, jeżeli znajdą się na otrzymanej od Sanepidu liście, otrzymają pakiety. Ponadto, osoby, które znajdą się na kwarantannie pomiędzy 8 a 10 lipca, mają czas na zgłoszenie się po pakiety wyborcze do 10 lipca. Pakiety dla wyborców na kwarantannie będą doręczane w dniach 9-10 lipca przez Pocztę Polską oraz upoważnionych pracowników UMW.

SPIS WYBORCÓW

Do wtorku, 7 lipca, osoby chcące wziąć udział w głosowaniu, a jeszcze nie dopisały się do spisu wyborców, będą miały taką możliwość.

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców może złożyć każdy, kto głosuje w kraju i jednorazowo chce głosować w miejscu swojego czasowego pobytu – poza gminą, w której jest ujęty w rejestrze wyborców, tj. poza gminą, w której jest zameldowany, albo poza gminą, gdzie jest wpisany do rejestru wyborców na swój wniosek.

Wnioski można składać za pośrednictwem platformy ePUAP lub tradycyjną pocztą. Można także dostarczyć go osobiście do 7 lipca, do godziny 15.15 do Centrum Obsługi Mieszkańca przy ul. G. Zapolskiej 4, przy pl. Nowy Targ 1-8 oraz przy al. Kromera 44.

Warto także pamiętać, że jeśli ktoś już dopisał się do spisu wyborców na I turę, automatycznie zostaje ujęty w spisie w II turze wyborów.
ZAŚWIADCZENIA O PRAWIE DO GŁOSOWANIA

Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania we Wrocławiu składają wyborcy, którzy będą ujęci w spisie wyborców we Wrocławiu, najpóźniej w 2. dniu przed dniem wyborów, tj. do 10 lipca 2020 r., do godz. 15.15.

Wniosek może być złożony pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej na adres: wso@um.wroc.pl. Wnioski składane elektronicznie będą realizowane dopiero po przybyciu do urzędu po odbiór zaświadczenia.

Z takim dokumentem można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

Przypominamy także, że wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania, zostaje z urzędu skreślony ze spisu wyborców we Wrocławiu. Co więcej, jeżeli wyborca składał wniosek o zaświadczenie w pierwszej turze, otrzymał już dokument upoważniający do głosowania w drugiej turze. Warto pamiętać, że jeśli ktoś otrzymał zaświadczenie o prawie do głosowania, a zdecydował się jednak oddać głos we Wrocławiu, do lokalu wyborczego musi udać się ze wspomnianym zaświadczeniem.

Tylko od poniedziałku do środy, do godziny 15.00 w UMW wydano ponad 2500 zaświadczeń o prawie do głosowania.

WAŻNE: Należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie utracić zaświadczenia o prawie do głosowania. W przypadku jego utraty, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia, ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania.
LOKALE WYBORCZE

Warto sprawdzić, gdzie będziemy głosować, gdyż zmieniły się lokalizacje 24 komisji obwodowych, w porównaniu z poprzednimi wyborami parlamentarnymi.

Obwieszczenia z numerami, granicami i siedzibami obwodowych komisji wyborczych można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Wrocławia – 
https://bip.um.wroc.pl/artykul/910/45886/numery-oraz-granice-obwodow-glosowania-i-siedziby-obwodowych-komisji-wyborczych

Tam, gdzie nastąpiła zmiana lokalizacji, były dostarczane do skrzynek pocztowych lub wywieszane na bramach odpowiednie ulotki, tak aby mieszkańcy danego rejonu Wrocławia mieli świadomość, gdzie mieści się ich lokal wyborczy.

Uruchomione zostały także wyszukiwarki siedzib obwodowych komisji wyborczych, zarówno wyszukiwarka Urzędu Miejskiego - 
https://bip.um.wroc.pl/artykul/910/45994/lokale-wyborcze-we-wroclawiu,
jak i wyszukiwarka Państwowej Komisji Wyborczej - 
https://wybory.gov.pl/prezydent20200628/pl/organy_wyborcze/obwodowe/1/pow/26400

Przed głosowaniem zalecane jest sprawdzenie, gdzie dokładnie znajduje się odpowiedni dla danego rejonu lokal wyborczy.

Osoby mające problem z poruszaniem się, mogą skorzystać z bezpłatnego transportu organizowanego przez Miejskie Biuro Wyborcze  
https://bip.um.wroc.pl/artykul/883/45792/vademecum-wyborcy-osoby-niepelnosprawne-i-osoby-powyzej-60-r-z#transport

Dodatkowo osoby z niepełnosprawnościami, chcące wziąć udział w wyborach, o pomoc w dotarciu do konkretnego lokalu wyborczego mogą poprosić także miejskiego przewoźnika. MPK zgłoszenia przyjmuje przez infolinię, która czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 21.00. Telefony będą przyjmowane do środy, 8 lipca, do godziny 21.00.

Zachęcamy do wzięcia udziału w wyborach – pamiętajmy, każdy głos jest cenny!

-------------------

WAŻNE! Informujemy, że w najbliższą sobotę, 4 lipca, Centrum Obsługi Mieszkańca przy ulicy Gabrieli Zapolskiej 4 będzie czynne dla mieszkańców. Sprawy związane wyłącznie z rejestracją pojazdów będzie można załatwić w godzinach 8.00-13.00.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz