komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

wtorek, 29 września 2020

Michala, Gabriela

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

wtorek, 21.1.2020 16:28 , odsłony: 628
kategorie artykułu:

Jeśli kolega polecił Ci firmę, która tanio ubezpieczyła jego auto, nie oznacza to wcale, że Ty także otrzymasz równie atrakcyjne warunki. Ceny ubezpieczeń komunikacyjnych zależą bowiem aż od kilkunastu czynników! W artykule podpowiemy, ile wynoszą średnie stawki OC, AC i ASS. Doradzimy również co zrobić, aby znaleźć najtańsze ubezpieczenie auta.

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego ma obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. OC chroni kierowców przed finansowymi skutkami zdarzeń drogowych, które spowodują. Aby poszerzyć zakres ochrony, właściciele aut mogą wykupić także ubezpieczenia dobrowolne. Najpopularniejsze to autocasco i assistance. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu - OC, AC i ASS?

OC — ten sam zakres, różne ceny

Zakres obowiązkowego OC reguluje prawo. Bez względu na to, w którym towarzystwie je kupisz, ochrona będzie taka sama. W przeciwieństwie do ceny. Te, w zależności od towarzystwa mogą się różnić nawet o kilkaset procent! Dlaczego? Wyliczając stawkę OC, ubezpieczyciele biorą pod uwagę te same czynniki. Każdy z nich stosuje jednak inny system kalkulacji i odmiennie punktuje każdy z parametrów. Efektem takiej strategii są bardzo duże różnice w stawkach.

Ile kosztuje OC?

Wg danych porównywarki Mubi średnia cena ubezpieczenia OC w sierpniu 2019 wyniosła 821,28 zł. Najniższa stawka, jaką zarejestrował kalkulator, była zdecydowanie niższa i wyniosła jedynie 260 zł! Kluczem do wyboru najtańszej polisy powinno być więc dokładne porównanie ofert wielu ubezpieczycieli. Nie chcesz przepłacać? Ubezpieczenie samochodu obliczysz na mubi.pl.

AC — najtańsze nie zawsze najlepsze

Autocasco to ubezpieczenie dobrowolne. Rekompensuje ono straty finansowe, powstałe z tytułu utraty lub uszkodzenia pojazdu, na skutek działania, żywiołów, czynników atmosferycznych czy osób trzecich.

Cena AC zależy nie tylko od cech kierowców i parametrów auta, ale również od zakresu ochrony.

  • Najdroższe polisy w wariancie all risk kompleksowo chronią pojazd i wyposażenie. Zapewniają wypłatę odszkodowania w przypadku wszystkich szkód, które nie zostały wskazane w wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela.
  • Tradycyjne, tańsze wersje AC chronią auto jedynie od konkretnych, wskazanych przez ubezpieczyciela zdarzeń. AC kradzieżowe zapewni wypłatę odszkodowania po kradzieży, a wypadkowe — po wypadku.
  • Najtańsze wersje autocasco to mini casco znane także jako AC mini. Ich zakres jest najwęższy i w zależności od towarzystwa może ono obejmować szkody spowodowane kradzieżą, zderzeniem z innym pojazdem czy działaniem żywiołów.

Ile kosztuje AC?

Ceny autocasco są bardzo zróżnicowane. W zależności od wybranego pakietu mogą kosztować od 100 aż do kilku tysięcy złotych rocznie. Najtańsze minicasco chroniące przed jednym ryzykiem dla samochodu z dolnego pułapu cenowego możesz mieć już za 50 zł rocznie. Jeśli chcesz zaoszczędzić na AC, zachowując optymalny zakres ochrony, rozważ kupno pakietu OC + AC. Jak pokazują dane Mubi, pakiet OC+AC może kosztować tylko 20 - 30% więcej niż samo OC.

Przykład.

Pan Adam, klient porównywarki Mubi wyliczył, że za OC zapłaci 480 zł. Cena pakietu OC + AC wyniosła natomiast… 690 zł. Mężczyzna może objąć swojego Forda dodatkową ochroną już za 210 zł rocznie, czyli tylko niespełna 20 zł miesięcznie!

ASS — cena zależna od zakresu

Assistance zapewnia kierowcy pomoc ubezpieczyciela w nieprzewidzianych sytuacjach na drodze: najczęściej działa ono po kradzieży, wypadku i awarii auta. Ochrona assistance obowiązuje 24 godziny na dobę, w zależności od wybranego pakietu: tylko w Polsce lub również za granicą.

Podobnie jak w przypadku AC, cena ASS jest zależna od zakresu ochrony.

Darmowe assistance dołączane do OC i pakietów OC + AC mają najwęższy zakres i zapewniają jedynie podstawowe świadczenia — holowanie z niewielkim limitem kilometrów, próbę naprawy pojazdu na miejscu zdarzenia, w niektórych pakietach także samochód zastępczy.

Standardowe pakiety zawierają dodatkowo:

  • opłacenie parkingu,
  • nocleg w hotelu dla kierowcy i pasażerów,
  • transport kierowcy i pasażerów do warsztatu lub celu podróży,
  • pomoc w przypadku braku paliwa, rozładowania akumulatora i zatrzaśnięcia kluczyków w aucie,
  • pomoc informacyjną.

Te o najszerszym zakresie działają w całej Europie, a limity kilometrowe i kwotowe są zdecydowanie wyższe niż w tańszych wersjach.

Ile kosztuje ASS?

Roczne ASS, działające w Polsce możesz mieć za nieco ponad 100 zł. To, działające również w Europie — już za 200 zł rocznie. Zanim wybierzesz assistance, dokładnie przeanalizuj zapisy OWU. Zwłaszcza jeśli regularnie podróżujesz. Sprawdź, czy limity odnawiają się po szkodzie, jakie usług obejmuje polisa i kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

 
dzisiaj, 3 godz temu
wczoraj, 19 godz temu
wczoraj, 23 godz temu
czwartek, 24.9.2020 13:40
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki