komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

piątek, 27 listopada 2020

Waleriana, Wirgiliusza

Ile można otrzymać za utratę wartości handlowej pojazdu?

środa, 2.10.2019 18:00 , odsłony: 6289
kategorie artykułu:

Nie jest żadną tajemnicą, że samochód po wypadku czy kolizji mocno traci na swojej wartości. Poza tym takie pojazdy cieszą się mniejszym zainteresowaniem przy ewentualnej sprzedaży. Właściciel auta powypadkowego może jednak od ubezpieczyciela uzyskać stosowne odszkodowanie.

Co trzeba wiedzieć o UWH?

Podstawą prawną do otrzymania tego rodzaju odszkodowania jest art. 361 §2 Kodeksu Cywilnego. Zgodnie z nim osoby poszkodowane, które ubiegają się o wypłatę świadczeń z polisy OC sprawcy mają prawo do pełnej rekompensaty.  

Na serwisach aukcyjnych ceny pojazdów bezwypadkowych, a ceny pojazdów które w swojej historii mają zdarzenie drogowe mocno się różnią. Pojazd powypadkowy nawet, jeśli został naprawiony zgodnie z technologicznymi wymaganiami producenta osiąga mniejszą cenę, niż taki sam model nie mający żadnej szkody. 

Poszkodowany w takim przypadku jest zatem nadal stratny, ale może wnioskować o rekompensatę z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu.  Dodatkowo trzeba wiedzieć, że tego rodzaju odszkodowanie można otrzymać tylko i wyłącznie z OC sprawcy wypadku bądź kolizji. Nie przysługuje ona z polisy AC. Więcej na ten temat tutaj: https://www.helpfind.pl/utrata-wartosci-handlowej-pojazdu 

Jakie warunki trzeba spełnić? 

  • wiek pojazdu 

Wiek pojazdu w dniu szkody to pierwsze kryterium jakie trzeba spełnić, aby otrzymać odszkodowanie z tytułu UWH. W przypadku samochodów osobowych nie mogą być starsze niż 6 lat, samochodów ciężarowych do 4 lub 3 lat (odpowiednio do 3,5 tony, powyżej 3,5 tony), motocykli do 4 lat, autobusów do 3 lub 4 lat (do 5 ton, powyżej 5 ton). 

  • pierwsza szkoda na pojeździe 

Chodzi tutaj o pierwszą szkodę, która dotyczy elementów metalowych, czyli drzwi, błotników, maski czy pokrywy bagażnika. Niekiedy odszkodowanie można otrzymać także po drugiej szkodzie. Warunkiem jest udowodnienie, że poprzednia szkoda nie miała związku z elementami metalowymi. 

  • naprawa wykonana zgodnie z technologią zalecaną przez producenta 

To kolejny wymóg, aby zakład ubezpieczeń wypłacił odszkodowanie za utratę wartości handlowej. Naprawa pojazdu musi być wykonana w ASO (autoryzowana stacja obsługi) lub serwisie samochodowym, który spełnia takie wymogi. 

Jak uzyskać odszkodowanie? 

Tego rodzaju odszkodowanie jest wypłacane na wniosek osoby poszkodowanej. Wzór wniosku o wypłatę odszkodowania z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu można pobrać tutaj https://www.helpfind.pl/utrata-wartosci-handlowej-pojazdu-wzor 

To w zasadzie jedyny obowiązkowy dokument, ale do obliczenia właściwej kwoty świadczenia przydatne będą kosztorys (towarzystwa ubezpieczeniowego lub niezależnego rzeczoznawcy), faktury za naprawę oraz decyzja ubezpieczyciela. 

O odszkodowanie można ubiegać się samodzielnie, ale trzeba być przygotowanym na długi proces. Na rynku są jednak firmy, takie jak HelpFind, które wszystkie formalności biorą na siebie. Dodatkowo, w ten sposób osoba poszkodowana zmniejsza swoje koszty - nie płaci za usługę niezależnego rzeczoznawcy (koszt nawet 500 zł). Dodajmy, że jego ocena w znaczący sposób wpływa na wysokość świadczenia. 

Ile można otrzymać? 

Wyliczenie, ile wynosi odszkodowanie za utratę wartości handlowej, nie jest prostą czynnością. Pod uwagę nie bierze się standardowej wartości pojazdu - danego modelu i rocznika. W obliczaniu należy uwzględnić m.in. zużycie poszczególnych części. 

Rzeczoznawcy określając wysokość rekompensaty za utratę wartości handlowej korzystają ze wzoru matematycznego składającego się z kilku zmiennych, m.in.: liczba miesięcy użytkowania pojazdu, rynkowy ubytek wartości pojazdu, wartość pojazdu przed zdarzeniem drogowym. Więcej informacji nt. wyliczenia utraty wartości handlowej na https://www.helpfind.pl/blog/wyliczenie-utraty-wartosci-rynkowej,411

Utrata wartości a leasing 

Nie wszyscy wiedzą, że o odszkodowanie za utratę wartości rynkowej można wnioskować również w przypadku leasingu. Procedura, jest co prawda bardziej skomplikowana, ale nie niemożliwa do przeprowadzenia. 

Warto wiedzieć, że w momencie szkody za właściciela pojazdu jest uznawany leasingodawca. Dlatego należy przenieść prawo do roszczeń na siebie i związku z tym podpisać umowę cesji. Wówczas leasingobiorca może wystąpić do zakładu ubezpieczeń o wypłatę odszkodowania. 

W przypadku leasingu także można skorzystać z pomocy firmy, która specjalizuje się uzyskiwaniu odszkodowań z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu. 

 

 
wczoraj, 23 godz temu
wtorek, 24.11.2020 12:37
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele