Ile wynosi w 2022 roku i kto musi zapłacić podatek od nieruchomości?

wtorek, 5.4.2022 08:23 274

Podatek od nieruchomości jest należnością, którą muszą opłacić użytkownicy wieczyści i właściciele wyszczególnionych w Ustawie nieruchomości. Wysokość opłaty zależna jest od powierzchni posiadanej własności oraz stawki, która obowiązuje w danej gminie. Oznacza to, że rata kredytu hipotecznego nie jest jedynym kosztem, z jakim regularnie muszą się mierzyć właściciele nieruchomości. Czym jest wspomniany podatek? Ile wynosi? Kto musi go opłacać?

Co to jest podatek od nieruchomości i kto go ustala?

Obowiązek opłacania podatku od nieruchomości regulowany jest Ustawą z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych. Dokument ten traktuje między innymi o tym, kto podlega obowiązkowi opłaty daniny oraz za co i jakie terminy go obowiązują. Podatek od nieruchomości jest więc obowiązkową daniną, którą należy uiszczać do samorządów gminy. Środki wpłacane na rzecz podatku to jedno z największych źródeł dochodów własnych w gminach. Odpowiedzialność za ustalanie stawki podatkowej przyjmuje na swoje barki organ podatkowy, którym może być wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Swoje wyliczenia opierają oni na publikacjach Ministerstwa Finansów, które dotyczą najwyższych stawek podatku. Co istotne, inna danina będzie obowiązywać gruntów wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej, a inna dla lokali mieszkalnych.

Kto musi płacić podatek od nieruchomości?

Grupa podatników, której dotyczy danina od nieruchomości jest bardzo szeroka. Obowiązek uiszczania podatku spoczywa na:

  • właścicielach nieruchomości,
  • posiadaczach samoistnych nieruchomości,
  • posiadaczach mienia publicznego,
  • użytkownikach wieczystych, których grunt stanowi własność państwową lub samorządową.

Przedstawiona powyżej lista często sprawia, że wielu podatników zaczyna zadawać istotne dla nich pytania. Jednym z nich jest to, czy rolnik płaci podatek od budynków mieszkalnych? W większości przypadków rolnicy są zwolnieni z tego obowiązku, ale istnieją pewne odstępstwa od tej reguły. Mianowicie, Ustawa w szczegółowy sposób określa, kiedy grunty rolne oraz położone na nich budynki zwolnione są z podatku:

  • służą one działalności leśnej albo rybackiej,
  • znajdują się na gruntach gospodarstw rolnych i przeznaczone są wyłącznie do działalności rolniczej,
  • zajmujące się prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej.

Podatek od nieruchomości a użytkowanie wieczyste

Ciekawym przypadkiem jest użytkowanie wieczyste gruntów, które są własnością publiczną. Zgodnie z regulacjami prawnymi ta grupa podatników już uiszcza należną opłatę za użytkowanie, ale czy muszą oni płacić dodatkową daninę na rzecz Skarbu Państwa? Niestety, ale zgodnie z Ustawą o podatkach i opłatach lokalnych, a w szczególności art. 3 ust. 1, obowiązek podatkowy spoczywa na barkach osób fizycznych, prawnych i jednostkach organizacyjnych, które należą do użytkowników wieczystych gruntów.  Więcej o podatku od nieruchomości przeczytasz na https://przyjazne-deklaracje.pl/podatek-od-nieruchomosci/