Impreza w kontenerze? Czemu nie!

środa, 28.6.2017 12:10 4284 0

Lato to czas imprez w plenerze – dużych festiwali dla tysięcy osób, jak również pikników dla mieszkańców mniejszych miejscowości. Niezależnie od liczby uczestników najważniejsze jest jednak to, aby publiczność dobrze się bawiła. A na to ma nie tylko wpływ liczba gwiazd na scenie, ale i infrastruktura miejsca. Dlatego coraz większą popularność zyskuje modułowe budownictwo kontenerowe, które umożliwia szybką zabudowę oraz dowolne zagospodarowanie terenu. Dzięki swojej mobilności, umożliwiają one też uruchomienie eventu w najlepszej lokalizacji.

Co wpływa na to, że uznajecie imprezę za udaną? To dość oczywiste – występ gwiazdy lub fajne atrakcje zapewnione przez organizatora. Jeśli zapytamy jednak o czynniki, które mogą spowodować negatywny odbiór lista jest dużo szersza. Niedogodna lokalizacja, niezamykające się drzwi wejściowe powodujące przeciąg, czy brak klimatyzacji mogą spowodować to, że finalny odbiór nawet najbardziej atrakcyjnego eventu był niekorzystny. Przykładów takich „detali” można wymieniać wiele. Odpowiedni wybór podwykonawców oraz elementów nadających imprezie unikalnego charakteru jest więc kluczowy. 

Kontener? Wystarczy tylko odrobina wyobraźni

Choć modułowe kontenery to rozwiązanie coraz częściej spotykane podczas eventów, to wciąż ich potencjał często pozostaje niewykorzystany. Jak pokazują przykłady, kontenery nie muszą być standardowymi „blaszanymi puszkami”, w których mieszczą się kasy lub szatnie. Obecnie, technologia szybkiego modułowego budownictwa kontenerowego pozwala na niemal dowolne zagospodarowanie i stworzenie kreatywnej przestrzeni.

Galeria sztuki, lodowy bar, parkiet do tańca na dachu piętrowego budynku ulokowanego nad brzegiem Wisły – to tylko przykłady tego, co można zrobić z kontenerów. Zaletą takich rozwiązań jest przede wszystkim dowolna konfigurowalność, brak konieczności pozwoleń na budowę, skalowalność oraz szybkość budowy. Czy wiecie, że 3-piętrowy budynek o kubaturze 400 m² można postawić nawet w kilka dni?

Kontenerowe budownictwo modułowe nabiera nowych wymiarów 

Kontenery to już nie tylko miejsce do spania dla robotników. Dzięki elastycznej technologii szybkiego budowania i dowolnego aranżowania określonych powierzchni,

kontenery mogą być całkowicie otwarte, przeszklone, czy ozdobione dowolną grafiką. Są one jednocześnie bardzo odporne na warunki pogodowe, co sprawia, że są idealnym rozwiązaniem podczas imprez – mówi Jakub Łazowy, Commercial Manager w firmie Touax, największej w Polsce firmie zajmującej się sprzedażą i wynajmem modułów kontenerowych.

Istotne jest to, iż koszty związane z postawieniem budynku z kontenerów, a przypominam, że system modułowy może osiągnąć wysokość nawet 4 kondygnacji, są stosunkowo nieduże. Firmy oferują wynajem kontenerów na doby. Mogą też zaaranżować je zgodnie z życzeniem klienta. Jedyną barierą jest tutaj wyobraźnia – podkreśla Jakub Łazowy.

Co ciekawe, kontenery mogą być eko! Ich wyposażenie może obejmować panele fotowoltaiczne, energooszczędne oświetlenie LED, czy zbliżeniowo aktywowane baterie umywalkowe. To wszystko sprawia, że zdecydowanie wpisują się one w obowiązujące „zielone” trendy.

Różne oblicza zastosowania kontenerów 

 Kontenery możemy spotkać już niemal na każdej imprezie, choć ich funkcje są bardzo różne. Na przykład podczas Gdynia Design Days – corocznej imprezy prezentującej najnowsze tendencje i dobre praktyki z zakresu projektowania – kontenery posłużyły do miejsca spotkań artystów i fanów designu. W kontenerach prowadzone były inspirujące wykłady, warsztaty, prelekcje. Co więcej, kontenery posłuży jako galerie. To dobry przykład tego, że dzięki kontenerom możemy zbliżyć sztukę do ludzi – mówi Jakub Łazowy. 

Miejscem, gdzie kontenerowe budownictwo modułowe sprawdziło się bardzo dobrze, był też Warsaw Orange Festival, podczas którego jeden z największych producentów wyrobów tytoniowych zlecił stworzenie dwukondygnacyjnej zamkniętej strefy promocyjnej marki. Obiekt ten musiał łączyć w sobie ekskluzywny i nowoczesny charakter z dużą elastycznością – już za kilka dni będzie on siedzibą marki podczas Open’er Festivalu – mówi Jakub Łazowy.

Kontenery na dłużej

Co istotne,  kontenerowe eventy mogą odbywać się niemal wszędzie. Dzięki temu mogą one  „reanimować” opuszczone przestrzenie miasta, z korzyścią dla lokalnej społeczności. Pusta przestrzeń nagle potrafi tętnić życiem, a jak mija sezon kontenery są demontowane i oprócz zdeptanej trawy teren jest nienaruszony.

Warto podkreślić, że kontenery to nie tylko imprezy kilku czy kilkunastodniowe. Kultowy warszawski klub Temat Rzeka to nic innego jak kilka modułów połączonych ze sobą. Ulokowany tam został bar, oraz spory parkiet. 

W przypadku Tematu Rzeka od początku mieliśmy jasno postawiony cel. Realizacja miała wytrzymać okres bardzo intensywnego użytkowania, w końcu to normalnie funkcjonujący klub muzyczny, a dodatkowo być miejscem bardzo atrakcyjnym dla młodych ludzi – podkreśla Łazowy.

Bez wątpienia modułowe budownictwo kontenerowe to doskonałe rozwiązanie dla wielu wydarzeń cyklicznych. Technologia, którą wykorzystuje  firma Touax  w ciągu ostatnich lat bardzo się rozwinęła. Obecnie producent może dostarczyć kilkukondygnacyjne budynki o zindywidualizowanym wyglądzie i  dowolnej zabudowie. Co istotne, można je łatwo modyfikować i w każdej chwili „dołożyć” dodatkową przestrzeń. Jesteśmy w stanie zrobić to w ciągu dosłownie kilku dni – podsumowuje Jakub Łazowy.

Źródło: LB Relations Sp z o.o.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)