komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 27 czerwca 2019

Maryli, Wladyslawa

Informacja o działaniach miasta w sprawie strajku nauczycieli

środa, 3.4.2019 20:33 , komentarze: 0 , odsłony: 466
kategorie artykułu:

Wciąż nie znamy efektów rozmów nauczycieli z rządem. Przekazujemy informacje na temat miejskich propozycji minimalizowania skutków strajku, gdy poznamy już skalę protestu.

Nauczyciele każdego dnia mogą do niego dołączyć lub zrezygnować – powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk – Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców, uczniów i dyrektorów placówek  przedstawiamy specjalną ofertę dodatkowych zajęć, które będzie można przeprowadzić zarówno na terenie szkół jak i poza nimi.

- Pakiet działań jest bardzo szeroki –dodał prezydent - m.in. o tym rozmawialiśmy przed chwilą z 250 dyrektorami przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Bo to właśnie do dyrektorów placówek i rodziców będzie należała decyzja, z których zajęć i w jakiej formie skorzystają.

 To dyrektorzy odpowiadają za organizację pracy szkoły i to oni, uwzględniając sytuację w placówce, podejmą decyzję, w jaki sposób z oferty skorzystać.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo dzieci, dlatego przygotowanej oferty nie można traktować jako alternatywy dla opieki, którą w czasie godzin lekcyjnych zapewniają nauczyciele. Ale ten pakiet jest ważnym dodatkiem, być może decydującym o tym, czy uda się nam sprawnie i bezpiecznie przejść przez trudny czas protestu – mówi wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska.

OFERTA DLA NAUCZYCIELI I RODZICÓW

Prezydent Wrocławia powołał komitet monitorujący, który ma za zadanie pomóc dyrektorom placówek w przygotowaniach do zapowiadanego strajku. Przedstawiciele komitetu wielokrotnie spotykali się z dyrektorami placówek, czego efektem jest przedstawiona oferta zajęć dodatkowych.

Swoje propozycje przygotowały 23 podmioty. To miejskie instytucje i spółki m.in. Młodzieżowe Centrum Sportu, Zoo, Hydropolis, Stadion Wrocław, teatry np. Capitol, a także partnerzy społeczni i kluby sportowe takie jak Parasol czy Ślęza, które zadeklarowały wsparcie w czasie strajku. 

 Oferta  jest różnorodna i dostosowana zarówno do potrzeb najmłodszych uczniów jak i licealistów. Dyrektorzy placówek będą mogli skorzystać z dowolnej propozycji – są one bezpłatne lub kosztują symboliczną złotówkę, jak np. wejście do Aquaparku – mówił Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji - Miasto przeznaczyło na ten cel dodatkowe pół miliona złotych.

Z zajęć będą mogły skorzystać zarówno grupy będące pod opieką nauczycieli, jak i rodzice czy dziadkowie, którzy pozostaną z dziećmi w domach. Jednak aby ułatwić logistykę rezerwacji miejsc „zamówienia” będą zbierali i składali tylko dyrektorzy placówek. Pełną listę z miejską ofertą rodzice mogą otrzymać bezpośrednio w szkołach.

Dodatkowo prezydent Jacek Sutryk zdecydował, że wszyscy pracownicy Urzędu Miejskiego a także jednostek miejskich, mogą w dniach strajku przyjść do pracy z dziećmi. 

 Chcemy maksymalnie pomóc rodzicom przetrwać ten trudny czas. O to samo proszę także innych wrocławskich pracodawców. Jeśli to tylko jest możliwe w Państwa korporacjach, firmach, czy zakładach pracy – proszę o wyrozumiałość dla rodziców. Pomóżmy sobie nawzajem w tych dniach – mówił prezydent Wrocławia.

Dodatkowo Urząd Miejski przekazał szkołom pełną informację gdzie i w jaki sposób rodzice oraz opiekunowie prawni mogą ubiegać się o zasiłek opiekuńczy, jeśli w czasie protestu zdecydują się pozostać z dziećmi w domach.

EGZAMINY

Za przeprowadzenie egzaminów odpowiada Okręgowa Komisja Egzaminacyjna. 

Cieszą nas jasne deklaracje ze strony Pana Kuratora i Pani Minister, którzy jednoznacznie informują, ze do egzaminów dojdzie i zostaną one przeprowadzone zgodnie z przepisami. Urząd Miejski i dyrektorzy oczywiście pozostają do dyspozycji, aby pomóc zespołom egzaminacyjnymi w przeprowadzeniu testów – mówił Jacek Sutryk. 

Wczoraj minister Anna Zalewska podpisała rozporządzenie, które pozwala, aby każda osoba posiadająca kwalifikacje pedagogiczne mogła być członkiem zespołu egzaminacyjnego i nadzorującego podczas tegorocznych egzaminów. 

Departament Edukacji poprosił dyrekcje szkół, aby placówki –  w związku z zapowiadanym strajkiem – odpowiednio wcześnie przygotowały sale do egzaminów. 

PENSJE A STRAJK

–  Fundusz na wynagrodzenia dla nauczycieli zostanie przekazany do szkół w niezmienionej wysokości. Jednak Wrocław nie stoi ponad prawem i pensje dla protestujących nauczycieli zostaną wypłacone wedle przepisów prawa i obowiązujących uchwał. Pamiętajmy, że ewentualne potrącenia wynagrodzeń można zrekompensować. Jednocześnie Departament Edukacji prowadzi rozmowy na temat dodatków dla nauczycieli - powiedział Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

 

Wasze komentarze

sobota, 22.6.2019 12:39
1
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele