Inicjatywa uchwałodawcza i spacer po Stadionie Olimpijskim

poniedziałek, 6.6.2022 08:26 458 0

W niedzielę 5. czerwca odbył się spacer po Terenach Olimpijskich organizowany przez Grupę Inicjatywną Stadion Olimpijski. Spacer to wydarzenie towarzyszące zbiórce podpisów pod obywatelską inicjatywa uchwałodawczą, której celem jest zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Terenów Olimpijskich. Zdaniem inicjatorów obowiązujący plan miejscowy nie chroni wartości kulturowych tego założenia i w przyszłości, na sąsiednich działkach, mogą pojawić się inwestycje takie jak głośna budowa z zeszłego roku, kiedy to inwestor wyburzył Basen Olimpijski wraz z zabytkowymi trybunami z zamiarem budowy prywatnego akademika.

Ciągnąca się od roku sprawa budowy prywatnego akademika na zabytkowym terenie skupia jak w soczewce różne patologie polskich miast. Mamy tutaj magistrat piszący krótkowzroczne plany miejscowe pod dyktando konkretnego inwestora, mamy jednostkę publiczną (AWF) wyprzedającą tereny, które powinny służyć ogółowi mieszkańców, mamy uchybienia decyzji o pozwolenie na budowę i mamy administrację, która zamiast rozwiązać problem woli udawać, że go nie ma.

“Wokół obrony Terenów Olimpijskich mamy do czynienia z zaangażowaniem dwóch środowisk. Zatroskani mieszkańcy ramię w ramię z ekspertkami i ekspertami w dziedzinie architektury i urbanistyki domagają się zmiany obowiązującego planu miejscowego. Ale akurat do tego tanga trzeba trojga. Tymczasem rok po wyburzeniu Basenu Olimpijskiego miasto nie podjęło działań na rzecz ochrony Terenów Olimpijskich”  mówił Maciej Pilny, architekt i urbanista, koordynator inicjatywy.

“W czerwcu 2021 roku petycję o zmianę m.p.z.p. podpisało ponad 4300 mieszkanek i mieszkańców. W grudniu do Rady Miejskiej wnioskowały o to Rada Osiedla Zacisze - Zalesie - Szczytniki oraz Rada Osiedla Biskupin - Sępolno - Dąbie - Bartoszowice. Ale magistrat próbuje załatwić sprawę poprzez przemilczenie. Stąd pomysł obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Nad taką formą Rada Miejska ma obowiązek przeprowadzić dyskusję i głosowanie.”

Obowiązujący plan miejscowy nie chroni dostatecznie unikalnego na skalę europejską założenia urbanistycznego, jakim są Tereny Olimpijskie. Sam dyrektor Departamentu Rozwoju, Jacek Barski, powiedział w wywiadzie dla Gazety Wyborczej, że “Mogliśmy ten plan napisać bardziej restrykcyjnie” i “Gdybyśmy wiedzieli, że AWF zamierza ten teren sprzedać, pewnie zapisy byłyby inne”. Dzisiaj zamiary AWF-u są znane, a niedoskonały plan nadal nie jest zmieniany.

Prof. Politechniki Wrocławskiej,historycxka architektury Agnieszka Tomaszewicz podkreślała, że "dzisiaj miasto nie docenia tego, jak bardzo wartościowe tereny rekreacyjne i zielone tutaj mamy. Próbuje się uszczknąć. Próbuje się uszczknąć narożniki całego zespołu, które powinny być objęte bezwzględną ochroną konserwatorską jako całość zagospodarowania terenu. Wielką wartość mają również założenia zieleni.

Chciałabym bardzo, żeby miasto rozważyło utrzymywanie tego terenu otwartego na mieszkańców zamiast utrzymywania mocno elitarnego stadionu, z którego mało kto korzysta. Z Terenów Olimpijskich mogłaby korzystać szeroka grupa mieszkańców. Tereny mają potężny potencjał nie tylko w kierunku uprawiania sportu zawodowego, ale również amatorskiego."

Głos zabrał także Kanclerz AWF, Adam Roczek, który przybył na spacer. Podkreślał, jak duże wydatki ponosi uczelnia z tytułu utrzymania terenów i obiektów sportowych i infrastruktury. "Uczelni nie stać na inwestowanie i zgadzam się z tym, że przyszłość leży po stronie porozumienia między uczelnią, gminą Wrocław i być może wojewodą".

Na spacerze pojawił się również poseł Krzysztof Śmiszek "Przypomnę, że rok temu apelowaliśmy do prezydenta o okrągły stół z udziałem miasta, AWF-u i inwestora. Rozmowa nic nie kosztuje. Żałuję, że do takiej rozmowy nie doszło."

Krótko mówiąc liczymy, że miasto weźmie odpowiedzialność za tereny olimpijskie, doceni ich historię, ogromny potencjał i zamiast rozbierać na działki pod prywatne inwestycje, zacznie na nowo pisać ich przyszłość jako dostępnych terenów rekreacyjnych o wybitnych walorach - podsumowali przemawiający.

Podczas spaceru inicjatorzy akcji zbierali podpisy pod swoim projektem. To ostatnie dni zbiórki. Zakończenie jest planowane na wtorek, 7 czerwca. Do tego czasu podpisy można składać m. in. w Księgarni Hiszpańskiej przy Zaułku Solnym oraz w Pubie Przestrzeń przy ul. Paderewskiego. Organizatorzy planują przedstawić Radzie Miejskiej swój projekt jeszcze w czerwcu.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)