Innowacyjny pomysł stowarzyszenia Nowy Wrocław na zmniejszenie smogu

poniedziałek, 5.3.2018 13:00 498 0

- Uważamy, że najlepszą formą edukacji, jest skonstruowanie czegoś namacalnego co przemówi ludziom, że palenie niedozwolonymi plastikami jest niebezpieczne dla życia i zdrowia samych palących w piecach oraz innych mieszkańców . Aby unaocznić problem chcemy aby Urząd Miasta przy współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska oraz Politechniką Wrocławską opracowała Smogbusa. Na przykładzie innych busów, które szerzą idee oddawania krwi – Krwiobusy, czy badania piersi tak aby wykryły raka piersi tak zwane Mamobusy w pierwszym stadium chcemy aby powstał Smogbus - pisze Przewodniczący stowarzyszenia ''Nowy Wrocław'' Mateusz Żak

Smogbus ma pełnić trzy podstawowe funkcje: edukacyjną, interwencyjną oraz pomiarową. Smogbus to nowe rozwiązanie, chcemy aby w środku busa mieściło się laboratorium służące do pomiarów stężenia smogu, na zewnątrz z dwóch stron busa powinny mieścić się ekrany LCD pokazujące jakie stężenie jest w danym miejscu. Smogbus będzie się składał z profesjonalnego drona, który będzie wykonywał pomiary na wysokości. Smogbus powinien przemieszczać się po całym Wrocławiu. Każdy mieszkaniec powinien mieć możliwość zgłoszenia potrzeby przyjazdu na jego osiedle. Przy działaniu smogbusa powinna powstać aplikacja na telefon synchronizowana z centrum operacyjnym smogbusa, Każdy mieszkaniec po ściągnięciu aplikacji, będzie wiedział jakie stężenie smogu występuje na jego osiedlu. Również osoby obsługujące smogbusa najlepiej studenci po utrzymaniu informacji, będą mogli wydrukować informacje ze stężeniem i umieścić je na tablicy ogłoszeń. Musimy uzmysłowić mieszkańcom, że zanieczyszczenie dotyczy bezpośrednio nas oraz naszego życia i zdrowia. Jeśli sami będziemy nadal spalać plastiki w piecach problem nadal będzie istniał. Smogbus przede wszystkim powinien pełnić edukacyjną, najlepiej zarazić sprawą dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym dlatego program musi być skierowany przy współpracy z jednostkami oświaty 

Szacujemy, że koszt całości projektu wyniesie około 1 mln złotych. Na ten koszt składają się koszt smogbusa wraz z laboratoriom pomiarowo – badawcze, dron, aplikacja na telefon, roczna obsługa busa oraz warsztaty edukacyjne . Koszt ten powinien być podzielony pomiędzy Urząd Miasta oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Chcemy aby projekt został opracowany przy współpracy z Politechniką Wrocławską. Oczywiście jako stowarzyszenie deklarujemy chęć współpracy przy opracowywaniu smogbusa, wdrożeniu go oraz przede wszystkim popularyzacji idei. 

Problem smogu jest jednym w grupie najważniejszych, problemów Wrocławia. Smog jest  niebezpieczny dla zdrowia i życia ponieważ zaostrza przewlekłe zapalenie oskrzeli, niewydolność oddechową a nawet może sparaliżować układ krwionośny. Powoduje zmniejszanie masy urodzeniowej noworodka, zwiększa zapadalność na nowotwory oraz przewlekłą obstrukcyjną chorobę płuc. Zanieczyszczenia zwiększają prawdopodobieństwo posiadania astmy. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 33 z 50 miast w Unii Europejskiej o największym stężeniu pyłu PM 2,5 znajduje się w Polsce.

W styczniu 2017 w południowej Polsce wystąpiło rekordowo wysokie zanieczyszczenie powietrza. Normy pyłów PM10 i PM2,5 zostały przekroczone nawet o ponad 3000% Według Głównego Inspektora Sanitarnego poziomy alarmowe (300 mikrogramów na metr sześcienny, kiedy to samorządy powinny podjąć specjalne działania doraźne. W skład smogu wchodzą: związki chemiczne, pyły oraz inne niebezpieczne substancje. Są to: benzopiren, dwutlenek azotu oraz zanieczyszczenie powietrza. We Wrocławiu w 2012 roku norma pyłu PM10 była przekroczona przez 71 dni roku kalendarzowego natomiast w 2014 już w 104 dniach.

Z powodu zbyt dużej ilości samochodów benzynowych i dieslowych oraz palenia w piecach różnymi nie dozwolonymi rzeczami takimi jak plastiki uważamy, że walka ze smogiem powinna odbywać się w pierwszej kolejności za pomocą edukacji. We Wrocławiu jest od 40 do 50 tys. palenisk. W ramach programu Kafka opracowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, co roku jest wymienianych we Wrocławiu 300 palenisk. Przy tym założeniu wymiana palenisk zajmie ponad 100 lat, dlatego bardzo ważne jest aby przekonać mieszkańców, że w piecach tak zwanych kopciuchach nie można palić dosłownie wszystkim.

Według badań Dolnośląskiego Alarmu Smogowego 62% mieszkańców chce mieć wiedzę jaki jest stopień występowania zanieczyszczenia we Wrocławiu. Problem jest bardzo poważny z uwagi na to, że przez zanieczyszczenia każdy mieszkaniec miasta żyje średnio o 2,5 roku krócej. Według francuskiego dziennika Le Monde Wrocław jest 8 najbardziej zanieczyszczonym miastem w Europie. Według Najwyższej Izby Kontroli co roku z powodu zanieczyszczenia umiera 45 tysięcy Polek i Polaków.

Wniosek o powstanie smogbusa został skierowany do kancelarii Prezydenta Rafała Dutkiewicza.

Źródło: Informacja prasowa 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)