Inteligentny stetoskop usprawni diagnostykę w czasie pandemii

piątek, 13.11.2020 09:33 851 0

Bezprzewodowo prześle dźwięk i dostosuje jego charakterystykę do potrzeb lekarza, co usprawni diagnostykę nawet w trudnych warunkach pandemii koronawirusa. Taki stetoskop, na miarę XXI wieku, opracowali studenci Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Medycznego.

Czuły i dokładny sprzęt


Zespół studentów wrocławskich uczelni zaprojektował inteligentny stetoskop, który ma wspomagać lekarza w jego codziennej pracy, również w okresie pandemii.

– Kluczowym atrybutem tego rozwiązania jest cyfrowe przetwarzanie dźwięku. Dzięki redukcji niechcianego szumu otoczenia osłuchiwanie pacjenta staje się bardziej precyzyjne. Regulacja głośności umożliwia dostosowanie dźwięku do potrzeb lekarza. Zwiększa to komfort badania oraz pozwala na wzmocnienie najbardziej stłumionych szmerów – tłumaczą pomysłodawcy.

To, jak podkreślają, może być szczególnie przydatne w czasie pandemii COVID-19, gdy lekarz musi osłuchać pacjenta w pełnym kombinezonie ochronnym z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Dodatkowe możliwości

Dzięki współpracującej ze stetoskopem aplikacji mobilnej można bezprzewodowo przesłać dźwięk wprost do słuchawek użytkownika. Zastosowana przez studentów technologia pozwala także na wyposażenie urządzenia w takie funkcjonalności, jak: możliwość konsultacji z innymi specjalistami, zapisywanie w pliku, eksportowanie, porównywanie z nagraniami wzorcowymi i przywoływanie nagranych dźwięków z historii pacjenta.

Co więcej, zespół rozpoczął także wdrażanie do tego projektu metod sztucznej inteligencji. Pierwsze próby dały bardzo obiecujące wyniki.

Projekt z potencjałem 

Od strony merytorycznej wsparcia udzielił studentom m.in. dr inż. Zbigniew Szpunar z Wydziału Informatyki i Zarządzania.

– To są kreatywni młodzi ludzie, którzy myślą nieszablonowo i bardzo konkretnie. W trudnym czasie izolacji, pracując zdalnie, realizują projekt, który zahacza o zagadnienia z kilku dziedzin: mechatroniki, medycyny i zaawansowanej informatyki. Musieli opanować wiele tematów z zakresu uczenia maszynowego, inżynierii oprogramowania, elektroniki, ale też kardiologii czy telemedycyny – mówi opiekun studentów z PWr. – Tak naprawdę to moją istotną rolą jest nie przeszkadzać im w realizacji tego, co sobie zaplanowali – dodaje dr Szpunar.

Projekt tych słuchawek otrzymał już nagrodę specjalną w konkursie Forum Młodych Mistrzów podczas XXVI Forum Teleinformatyki.

Zespół, który pracował przy tym projekcie tworzą: Karol Chwastyniak, Wojciech Kania, Wojciech Korczyński z Wydziału Informatyki i Zarządzania oraz Filip Ciąder z Wydziału Mechanicznego, a także studenci Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu: Tomasz Skrzypczak i Jakub Michałowicz.
Potencjał studenckiego projektu dostrzegły już dwa wrocławskie szpitale, które wspomagają zespół we wszystkich etapach pracy. W ich działania zaangażowali się: prof. Marta Negrusz-Kawecka, dr n. med. Anna Goździk i dr n. med. Marta Obremska z Centrum Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, a także dr hab. Joanna Jaroch, lek. Alicja Sołtowska i lek. Jakub Mercik z Oddziału Kardiologii Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka. 

źródło: wroclaw.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)