Intrastat - podstawowe informacje

wtorek, 29.3.2022 08:24 461

Wymiana handlowa towarów między państwami, które są członkami Unii Europejskiej jest zwolniona z obciążeń celnych i innych dodatkowych obowiązków. Co do zasady wyglądają tak, jak transakcje krajowe. Istnieje jednak system monitorujący informacje o transakcjach wewnątrzwspólnotowych, gdzie należy wykazywać nabycia i dostawy.

Intrastat – co to jest?

Intrastat jest systemem statystycznym, który zbiera informacje o stanie transakcji wewnątrzwspólnotowych. Kiedy zniesiono obowiązek celny, urzędy nie miały podstawowych informacji o takich wymianach towarów. Dzięki systemowi intrastat podmioty gospodarcze wykazują stan transakcji na specjalnych formularzach Wywóz i Przywóz.

Intrastat - Kto musi z niego korzystać?

Deklaracja intrastat nie jest szeroko popularna wśród przedsiębiorców. Dzieje się tak, ponieważ do jej składania zobowiązane są osoby fizyczne lub prawne oraz jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej, które są podatnikami VAT i dokonują wymiany z innym bądź innymi państwami europejskimi. Ważną kwestią są także progi ogłaszane corocznie przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Tylko po przekroczeniu tych progów podmiot jest zobowiązany do przesłania deklaracji intrastat.

Jak wypełnić deklarację Intrastat?

W przypadku przekroczenia progu podstawowego przedsiębiorca w deklaracji musi wpisać bardziej ogólne dane o stanie transakcji wewnątrzwspólnotowych. Wśród tych informacji należy wyróżnić:

  • okres sprawozdawczy – oznaczenie miesięcy to dwie cyfry arabskie (np. styczeń – 01)
  • rodzaj deklaracji – korekta czy zgłoszenie,
  • kod izby celnej, która będzie zajmowała się deklaracją – Izba Celna w Szczecinie posiada kod 420000,
  • odbiorca / nadawca – pełne dane firmy składającej deklarację,
  • przedstawiciela – osoba która dokonuje zgłoszenia, może to być także agencja celna,
  • łączną wartość fakturą w naszej walucie,
  • liczbę pozycji, numer pozycji,
  • opis towaru i kod towaru – klasyfikacja towaru zgodnie z CN,
  • kod rodzaju transakcji i kod kraju wysyłki lub przeznaczenia w zależności, czy jest to deklaracja przywozu, czy wywozu,
  • masa netto.

Podatnik, który przekroczył próg szczegółowy musi natomiast oprócz danych z progu podstawowego umieścić dane na temat:

  • kodu warunków dostawy – zgodnie z kodami Incoterms,
  • kodu transportu – każdy rodzaj transportu ma swój kod. Należy wybrać odpowiedni (np. morski, kolejowy, drogowy, lotniczy)
  • łącznej wartości statystycznej w naszej walucie.

W naszym kraju deklaracje intrastat są przesyłane do Izby Celnej w Szczecinie. Deklarację intrastat należy zawsze składać do 10 dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, którego mają dotyczyć transakcje wewnątrzwspólnotowe. Warto zaznaczyć, że za niewywiązanie się z obowiązku złożenia deklaracji urząd celny może nałożyć karę w wysokości 3000 zł za każdy miesiąc, z którego przedsiębiorca nie wywiązał się.

Pomoc agencji celnej

Przedsiębiorcy, którzy nie czują się na siłach, by samodzielnie wypełniać i wysyłać deklarację intrastat mogą działać na zasadzie przedstawicielstwa agencji celnej. Agent celny będzie pracował na rzecz przedsiębiorcy i składał potrzebne deklaracje odnośnie stanu transakcji wewnątrzwspólnotowych. Przedsiębiorcy muszą by uważni, ponieważ prawo ciągle ulega zmianom. Także w zakresie deklaracji intrastat można natknąć się na zmiany, które należy kontrolować, by poprawnie uzupełniać i przekazać deklarację. Dlatego też często można zauważyć trend korzystania z usług agencji celnej.