komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

niedziela, 5 lipca 2020

Marii, Antoniego

Jacek Sutryk podsumował pierwszy rok prezydentury [ZDJĘCIA]

poniedziałek, 18.11.2019 08:00 , komentarze: 1 , odsłony: 2059
kategorie artykułu:

Podczas spotkania w Centrum Kongresowym Hali Stulecia prezydent Wrocławia przedstawił statystyki 12 miesięcy pracy w ratuszu, realizację programu wyborczego, ale także priorytety na kolejne lata prezydentury. Jacek Sutryk zapowiedział wydanie do 2023 roku ok. 1,3 mld złotych na transport publiczny, likwidację wszystkich kopciuchów w miejskim zasobie komunalnym i poprawę bezpieczeństwa, zarówno uczestników ruchu drogowego, w tym szczególnie pieszych oraz na wrocławskich osiedlach.

W przemówieniu prezydenta znalazło się bardzo wiele statystki dotyczącej pracy wykonanej przez pierwszy rok prezydentury. Jacek Sutryk wyliczał m.in. budowę i wyremontowanie 30 km chodników, stworzenie ponad 600 miejsc w żłobkach i ponad drugie tyle przedszkolach, powstanie 18 km tras rowerowych czy zakup 50 nowoczesnych, klimatyzowanych autobusów.

Jacek Sutryk od zaprzysiężenia na prezydenta odbył 2142 spotkania z mieszkańcami, podczas których spotkał 53 675 osób. Ostatni rok to także 7187 rozdanych wrocławskich wyprawek, powstanie kilkunastu nowych zieleńców i tysiące nasadzonych drzew, krzewów i kwiatów. Ten czas to także nowy styl pracy w ratuszu: Jacek Sytruk przedstawił w tym czasie 198 zdefiniowanych zadań, które zespół prezydenta realizuje w trybie kwartalnym. 

Priorytety na kolejne lata: transport publiczny, #WrocławBezSmogu i Bezpieczeństwo.

I PRIORYTET: TRANSPORT PUBLICZNY

- Otworzyliśmy dekadę ogromnych inwestycji w transport publiczny we Wrocławiu. Do 2023 r. chcemy wydać na ten cel 1,3 mld złotych. W tym roku kupiliśmy już 50 nowych autobusów i 10 nowych tramwajów. W 2020 r. na nasze ulice wyjedzie kolejnych 40 nowych autobusów, w tym 10 elektrycznych. A to nie koniec. Kolejny cel to zakup 60 autobusów, 49 tramwajów i modernizacja dalszych 50 składów – mówił Jacek Sutryk.

Do 2022 r. powstanie także nowa trasa tramwajowa na Popowice, a do 2023 r. na Trasa Autobusowo-Tramwajowa na Nowy Dwór. 

- Wiem, że problemem Wrocławia są wykolejenia tramwajów. Dlatego wzmacniamy program remontów torowisk. Od przyszłego roku na ich remonty i bieżące utrzymanie będziemy wydawać 80 mln złotych rocznie – dodał prezydent.

W ostatnim roku z transportu zbiorowego we Wrocławiu skorzystało 207 mln pasażerów, czyli 500 tysięcy pasażerów dziennie. - Musimy zbudować nową zajezdnię tramwajową na Nowych Żernikach. W tym roku ogłosiliśmy konkurs na jej projekt. Chcemy, by powstała do 2025 r – wyliczał prezydent.

Na koniec 2018 r. dostęp do przystanków tramwajowych w zasięgu 300 metrów miało prawie 28% mieszkańców.  Dzięki nowym trasom na Hubskiej, Popowicach i na Nowy Dwór będzie to powyżej 31% mieszkańców. - Moim celem są nowe korytarze transportowe na Swojczyce, Ołtaszyn, Maślice, Jagodno – dodał prezydent.

II PRIORYTET: #WROCŁAWBEZSMOGU

Wrocław na likwidację pieców, przyłączanie kamienic do sieci ciepłowniczej i wspieranie wymiany pieców w prywatnych lokalach wyda do końca 2024 r. 330 mln zł.

Prezydent Sutryk podkreślił, że miasto wymieni wszystkie kopciuchy w gminnych kamienicach, ale nie tylko. 

- Wesprzemy finansowo i informacyjnie każdego, kto będzie chciał zlikwidować swój piec. Od 2020 roku będzie można otrzymać nawet 20 tys. zł na likwidację pieca wraz z wymianą okien. Oferujemy nowe, atrakcyjne programy dla właścicieli 8000 lokali – nową, łatwiejszą Kawkę Plus, Termo Kawkę, Lokalny Program Osłonowy, który zawiera 4 tys. zł rocznej dopłaty do rachunków za ogrzewanie. Najemcy w lokalach komunalnych, którzy sami wymienią piec będą zwolnieni z czynszu na 2 lata. Ponadto, doradcy energetyczni będą pracowali na wrocławskich osiedlach tak, by każdy mógł możliwie szybko i łatwo przejść przez likwidację swojego pieca – opisywał działania Jacek Sutryk.    

III PRIORYTET: BEZPIECZEŃSTWO

Bezpieczeństwo na ulicach

Ratusz wzmocni współpracę z policją. Szczegółowe analizy wypadków komunikacyjnych pomogą w planowaniu zmian w układzie ulic i infrastrukturze. 

- W  pierwszej kolejności chcielibyśmy zająć się ulicą Legnicką, na której tylko w tym roku doszło do 3 wypadków śmiertelnych z udziałem pieszych. Chcemy także poprawić bezpieczeństwo m.in. na Armii Krajowej i Wyszyńskiego – opisuje plany Jacek Sutryk. 

Na początku 2020 r. status drogi krajowej nr 98 zostanie zdjęty z ciągu ulic: Wyścigowej – Ślężnej – Dyrekcyjnej – Pułaskiego – pl. Grunwaldzki – Kochanowskiego – Brücknera – Jana III Sobieskiego. Pozwoli to lepiej zarządzać bezpieczeństwem na tych ważnych ulicach. 

Rozwój Straży Miejskiej 

Prezydent ogłosił także kolejne wzmocnienia w Straży Miejskiej. W tym roku budżet tej służby został zwiększony  do  ponad 23 mln zł – dzięki temu m.in. przeprowadzono nabory na 48 strażników, którzy pracują bezpośrednio na osiedlach. Straż Miejska otrzymała także nową siedzibę przy ul. Na Grobli i całodobowy posterunek w Sukiennicach.  Mundurowi dostali nowy sprzęt m.in. radiowozy,  a na prośbę mieszkańców we wskazanych przez nich miejscach zwiększono liczbę patroli – nawet o 20%.

Tegoroczne plany Straży Miejskiej:

- patrole wodne: we współpracy z policją i WOPR.  Zakup łodzi patrolowych.

- patrole rowerowe: Straż Miejska będzie dyżurowała także na jednośladach

– w siedzibie Straży Miejskiej powstanie zapasowe stanowisko kierowania i monitoringu 

– Ekopatrol:  do końca przyszłego roku dwukrotnie zwiększy się liczba funkcjonariuszy w tej służbie, w sumie do 60 osób. 

Plan inwestycji w ochronę Wrocławia przed podtopieniami 

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wyda w najbliższych latach pół miliarda złotych na poprawę jakości dostaw wody do picia, kanalizację, bezpieczeństwo, adaptację do zmian klimatu. W przyszłym roku ruszy budowa 4 zbiorników retencyjnych na wodę deszczową. Będą kosztować niemal 80 milionów zł.  

- W nadchodzącym roku wydamy także prawie 60 mln zł na budowę kanalizacji deszczowej przy inwestycjach drogowych –  mówił podczas spotkania Jacek Sutryk. 

- Zdrowy Wrocław tak chcemy opowiadać o naszym mieście. Chcę, aby program ten był kompleksowy i dotykał wielu przestrzeni naszego życia. W ciągu mijającego roku przygotowaliśmy cały pakiet działań na rzecz wsparcia rodziny. A w kolejnych latach program „Zdrowy Wrocław” będzie głównym narzędziem do realizacji tych prac – zapowiedział Jacek Sutryk.

 

Wasze komentarze

wczoraj, 22 godz temu
poniedziałek, 29.6.2020 11:50
poniedziałek, 29.6.2020 11:07
2
czwartek, 25.6.2020 12:26
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele