Jacek Sutryk powołał "Zielony Stół". Zespół specjalistów zajmie się polityką środowiska i zieleni

wtorek, 16.4.2019 13:04 1242 0

W ramach swoich pierwszych 100 zadań Prezydent Sutryk powołał „Zielony Stół”. To zespół, którego celem jest koordynacja zadań w zakresie rozwoju zieleni oraz jej ochrony na terenie Wrocławia. Wynikają one bezpośrednio z przyjętej w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Wrocławia, Polityki środowiska i zieleni „Zieleń bez granic”. W myśl tej idei, zieleń, przyroda są pełnoprawnym lub nawet dominującym elementem struktury przestrzennej miasta. W naszym mieście zieleń nie jest traktowana jako dodatek do inwestycji czy funkcjonalne uzupełnienie miasta. Stanowi integralny i równoprawny element zagospodarowania, wymagający starannego kształtowania i aktywnej ochrony. 


Jednym z pierwszych zadań Zielonego Stołu są Karty Zieleni. To całkowicie nowatorski i autorski projekt Departamentu Zrównoważonego Rozwoju, którego celem jest wypracowanie strategii rozwoju terenów zieleni indywidualnie dla każdego osiedla. Projekt ten ma charakter społeczny - zakłada udział mieszkańców i Rad Osiedli na każdym etapie tworzenia dokumentu „razem dla zieleni”. Podczas konsultacji mieszkańcy przekazują spostrzeżenia dotyczące zieleni na swoich osiedlach – jak chcieliby, żeby wyglądała w przyszłości i jakie powinny być jej funkcje. 

- Razem z mieszkańcami tworzymy i planujemy zieleń, z którą społeczność osiedlowa jest związana, która jest integralną częścią ich codziennych aktywności. Dzięki temu wprowadzamy do tkanki osiedla, różnorodne strukturalnie i funkcjonalnie formy zieleni, poprawiając jakość i walory kompozycyjne przestrzeni osiedlowej, a także wpływając na poziom atrakcyjności miejsc spotkań mieszkańców – powiedziała Katarzyna Szymczak-Pomianowska – dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju. 


- W imieniu samorządu osiedlowego, który reprezentujemy, chcemy podziękować za pilotażowy program "Karty Zieleni", który jest przeprowadzany na naszym osiedlu Maślice. Cieszy nas fakt, że plany dotyczące zagospodarowania tak ważnego obszaru na osiedlu, którym są tereny zieleni, są prowadzone wspólnie z mieszkankami i mieszkańcami podczas spotkań technicznych, a nie ustalane przez urzędników zza biurka. Wszelkie konsultacje społeczne na różnych płaszczyznach są bowiem niezbędne do stworzenia jak najbardziej optymalnej przestrzeni na osiedlu. Dawne Maślice to przede wszystkim Maślice zielone, gdyż był to teren wiejski. Postępująca urbanizacja zaburzyła to. Na osiedlu mamy różne dzikie gatunki zwierząt (bobry, dziki, sarny), które nie potrafią odnaleźć się w gwałtownie postępującym rozwoju osiedla. Dlatego dbanie o tereny zielone jest tak istotne - mówi Renia Cierniak - Przewodnicząca Rady Osiedla 

  
- Przy Radzie Osiedla od czterech lat działa Zespół do spraw WBO, a od dwóch zespół zrównoważonego rozwoju, gdzie dyskutujemy w terenie oraz przy stole nad mapą o przestrzeni osiedla. Rozmawiamy na dyżurach radnych osiedlowych, zarządu i sesjach. Wszystko w oparciu o głos mieszkańców, własne doświadczenia i wiedzę merytoryczna. Współpracujemy z Zakładem Zagospodarowania Przestrzennego UWr, Kołem Naukowym Gospodarki Przestrzennej UWr czy Pracownią Partycypacji Społecznej UWr. Wynikiem tej współpracy jest publikacja dotycząca procesów partycypacji oraz makieta, która postała przy współpracy z mieszkańcami – dodaje Sławomir Czerwiński - Przewodniczący Zarządu Osiedla 


Maślice są pierwszym pilotażowym obszarem realizacji projektu Karty Zieleni, przed nami jeszcze 47. Pierwszą Kartę Zieleni planujemy zakończyć przed końcem wakacji. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)