Jak chronić cerę naczynkową zimą?

wtorek, 3.11.2020 14:15 284

Zima to bardzo trudny okres dla wrażliwej skóry twarzy, na której widoczne są zaczerwienia oraz pajączki. Zmiany skórne charakterystyczne dla cery naczynkowej mogą przybierać na sile zwłaszcza podczas mroźnych dni. Odpowiednia pielęgnacja, unikanie ekspozycji na promieniowanie UV i zrezygnowanie z picia gorących napojów pozwala skutecznie złagodzić rumień oraz zmniejszyć widoczność pajączków. Sprawdźmy, jak zadbać o skórę twarzy przed zbliżającym się sezonem zimowym.

Czym charakteryzuje się cera naczynkowa?

Duży wpływ na powstawanie mało estetycznych zaczerwienień mają uwarunkowania genetyczne, w tym większa podatność na choroby układu krążenia, alergie, schorzenia skórne oraz przyjmowane leki, tryb życia czy codzienna dieta. Rumień na twarzy to problem wielu kobiet, który nasila się zwłaszcza w wieku 30-40 lat. Charakterystyczne dla cery naczynkowej są pękające naczynka, miejscowe podrażnienia, czasem nawet wypryski i nadmierna wrażliwość skóry. Naczynia krwionośne stają się widoczne szczególnie przy zmianach temperatury, z czasem mogą pękać tworząc sieć tzw. pajączków. Zaczerwienienia na twarzy zwykle pojawiają się w okolicy nosa, policzków oraz brody. Według kosmetologów na problemy skórne tego typu najbardziej narażone są kobiety o jasnej karnacji oraz skłonnej do przesuszania skórze. Z kolei lekarze dermatolodzy twierdzą, że pacjenci z cerą naczynkową mają skłonność do trądziku różowatego.

Cera naczynkowa – czego unikać?

Przede wszystkim warto ograniczyć do minimum ekspozycję na mróz i wiatr. Cera naczynkowa nie lubi też gwałtownych zmian temperatur. Posiadaczki wrażliwej skóry powinny unikać wchodzenia z mrozu do bardzo ciepłych pomieszczeń. Optymalna temperatura wewnątrz budynku musi oscylować w granicach 21 st. C. Najlepiej unikać nadmiernej ekspozycji na słońce, wizyt na solarium czy saunie oraz mycia się bardzo gorącą wodą. Trzeba się wystrzegać bardzo nagrzanych pomieszczeń, w tym siedzenia blisko grzejników oraz kaloryferów. Pogorszenie stanu skóry można też zaobserwować po wypiciu gorącej herbaty lub zjedzeniu pikantnych potraw. Warto też ograniczyć spożywanie alkoholu, zwłaszcza czerwonego wina oraz unikać sytuacji i czynników stresogennych. Dieta wzmacniająca naczynka powinna być bogata w witaminy z grupy C, E, K, PP, jak również w minerały czy mikroelementy. Pamiętajmy o wysokiej ochronie min. SPF 30, nawet podczas pochmurnych, zimowych dni.

Pielęgnacja skóry naczynkowej zimą

Wrażliwa cera wymaga szczególnej troski i nie lubi ostrego traktowania peelingami mechanicznymi. Osoby zmagające się z problemami cery naczynkowej powinny używać kosmetyków z arniką górską, miłorzębem japońskim, owocami jarzębiny, cyprysem, skrzypem polnym, różą damasceńską, witaminą C, PP, K lub ekstraktem z kasztanowca. Preparaty zawierające naturalne składniki odżywcze przyczyniają się do wzmocnienia ścianek naczyń krwionośnych, jak również zabezpieczają przed ich nadmiernym rozszerzaniem. Warto też sięgnąć po maski kremowe i algowe, które łagodzą podrażnienia. Poza tym sprawdzą się bezzapachowe mleczka czy emulsje, płyny micelarne, enzymatyczne żele bez zawartości SLS. Pielęgnacja cery naczynkowej polega także na regularnych wizytach u kosmetologa. Z pomocą przychodzą zabiegi polegające na obkurczaniu naczyń krwionośnych i laserowym zamykaniu popękanych naczynek, naświetlaniu skóry, mezoterapii igłowej oraz jonoforeza, kriochirurgia, elektroliza czy termoliza.

Podsumowanie

Jak dodatkowo chronić cerę naczynkową zimą? Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się pajączków i rumienia, warto stosować właściwą dietę oraz prowadzić zdrowy tryb życia. Poza tym należy unikać nagłych zmian temperatury, jak również zrezygnować z gorących kąpieli. Pamiętajmy, by używać naturalnych kosmetyków i filtrów słonecznych przez cały rok. Zadbajmy także o odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Dodatkową ochroną podczas mroźnych dni jest makijaż wykonany dermokosmetykami do cery naczynkowej. Jesień i zima to doskonały czas, by skorzystać z oferty profesjonalnych gabinetów kosmetycznych, które specjalizują się w przeprowadzaniu zabiegów dla skóry wrażliwej.