Jak dokonać opłaty za śmieci?

wtorek, 1.6.2021 08:52 731

Śmieci otaczają nas praktycznie z każdej strony. Przeczytaj poniższy wpis, aby dowiedzieć się m.in.: co wlicza się w skład odpadów komunalnych, kto jest zobowiązany do opłaty za śmieci, kiedy należy dokonać opłaty oraz jak dokonać rozliczenia online krok po kroku? W artykule znajdziesz informacje od czego zależy opłata za zagospodarowanie odpadami komunalnymi.

Co wlicza się w skład odpadów komunalnych?

Odpady komunalne powstają w gospodarstwie domowym lub powstają w innych miejscach, ale ze względu na swoją specyfikę zaliczają do pierwszej grupy. Nie wlicza się w nie odpady niebezpieczne.  

Kto jest zobowiązany do opłaty za śmieci?

 Obowiązek opłaty za śmieci mają:

  •  właściciele oraz współwłaściciele nieruchomości, 
  •  użytkownicy wieczyści, 
  •  jednostka organizacyjna, która zarządza lub użytkuje konkretną nieruchomość.

Jeżeli istnieje kilku właścicieli deklaracja powinna zostać złożona przez tego, który faktycznie nadzoruje konkretną posesją.

Jak segregować odpady?

Od początku zeszłego roku na terenie całej Polski zaczął obowiązywać nowy podział odpadów na pięć frakcji. Selektywne zbieranie odpadów to oddzielne zbieranie w pojemniki (lub worki) na terenie nieruchomości takich elementów jak:

  • papier i tektura,
  • szkło,
  • metal i plastik,
  • odpady bio,
  • odpady zielone i budowlane oraz odpady wielkogabarytowe (np. meble).

Nieselektywnym zbieraniem odpadów nazywa się łączne zbieranie tych wszystkich odpadów do jednego pojemnika, nie dzieli się go na frakcje wymienione w wyżej wymienionych punktach. Co istotne, jeżeli nie przestrzega się zasad, należy liczyć się z karą za nieprzestrzeganie przepisów. 

Kiedy należy dokonać opłaty za śmieci?

W przypadku danej nieruchomości jej mieszkańcy muszą ponosić opłatę za śmieci w każdym miesiącu. W przypadku, gdy dana nieruchomość nie jest zamieszkiwana, należy zapłacić za każdy miesiąc, w którym powstają w niej odpady komunalne. Inna zasada dotyczy domków letniskowych – opłata za śmieci w tym przypadku następuje raz na rok.

Wysokość opłaty jest zależna od liczby mieszkańców, którzy zamieszkują daną posesję oraz jak dużo zużywają wody na danej nieruchomości lub też jej powierzchni. Opłata jest zależna również od tego, ile odpadów wytwarza dana gmina, jak również ile wynosi system gospodarowania śmieciami.  

 

Terminy płatności często są zależne od danej gminy.

Rada gminy może ustalić, że opłata będzie również pobierana od właścicieli nieruchomości, w których nie ma mieszkańców, a powstają odpady komunalne. Często wiąże się to z dużym sprzeciwem.

Jak dokonać rozliczenia online krok po kroku?

Obecnie dostępna jest opcja jaką jest opłata za śmieci online. Za pośrednictwem internetu można złożyć specjalną deklarację.

Aby odpowiednio naliczyć opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi należy uzupełnić prosty formularz deklaracji na temat wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi online. Dzięki temu wygodnemu sposobowi nie trzeba wychodzić z domu, aby skorzystać z kalkulatora deklaracji. Służy on obliczeniu stosownej opłaty za odpady komunalne i dzięki niemu będzie można opłacić ją za pośrednictwem internetu. Podsumowując kroki wypełnienia deklaracji to:

  1. Wypełnienie deklaracji.
  2. Wybór odpowiedniego urzędu, aby zaciągnąć stawki opłaty za śmieci.
  3. Dołączenie niezbędnych dokumentów.
  4. Wygenerowanie pliku i dostarczeniu go do odpowiedniego urzędu.
  5. Uiszczenie opłaty.  

Przykładem strony, na której można złożyć deklarację na opłatę za śmieci online jest przyjazna deklaracja. Można na niej szybko wygenerować potrzebne dokumenty.

 

Jak rozliczane są u Was opłaty za wywóz śmieci?