Jak inflacja wpływa na rynek pracy?

piątek, 2.2.2024 16:37 210

Inflacja to jeden z najpoważniejszych problemów, z jakimi mierzyliśmy się w ostatnich latach. Jaki wpływ wywarła na rynek pracy?

Ostatnie lata przyniosły spore zmiany na europejskim rynku pracy. Najpierw wiele branż musiało zmierzyć się ze skutkami pandemicznych lockdownów. Potem – zwłaszcza w naszym kraju – pojawiły się miliony uchodźców z Ukrainy. Jeszcze poważniejsze skutki dla sytuacji na rynku pracy miała jednak inflacja. Chociaż wszystko wskazuje, że jej szczyt mamy już za sobą, to efekty nadal są odczuwalne zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Jak konkretnie inflacja wpływa na rynek pracy? Które obecne na nim zjawiska są jej rezultatem? Tym zagadnieniom przyglądamy się w nowym artykule.

Inflacja a rotacja i zachowania pracowników

Od 2020 ceny niektórych produktów i usług wzrosły nawet dwukrotnie. Wyższe koszty życia nie mogły pozostać bez wpływu na oczekiwania i zachowania pracowników. W ubiegłym roku ponad połowa aktywnych zawodowo Polaków deklarowała, że ich sytuacja finansowa uległa pogorszeniu. Wielu z nas w związku z tym podjęło różne działania mające na celu zrekompensowanie skutków inflacji. Mogły one przybrać różne formy, takie jak np. zmiana pracy, starania o podwyżkę lub podjęcie pracy dodatkowej.

Pracodawcy, którzy nie są w stanie zaoferować swoim pracownikom wystarczających podwyżek, muszą liczyć się z ich odpływem. Sposobem na zatrzymanie pracowników może jednak być nie tylko wzrost płac, ale też zapewnienie im benefitów w rzeczywisty sposób wpływających na ich domowy budżet. Wśród nich wymienić można m.in. dofinansowanie do posiłków, bezpłatną opiekę medyczną lub możliwość pracy zdalnej i redukcję wydatków związanych z dojazdami do pracy.

Dla pracodawców dobrym sposobem na równoważenie rosnących kosztów prowadzenia biznesu i oczekiwań pracowników może okazać wprowadzenie premii uznaniowych. Jeśli będą one wypłacane w oparciu o rzeczywiste wyniki danego pracownika, nie obciążą tak budżetu firmy, a jednocześnie staną się skutecznym narzędziem motywacyjnym.

Wpływ inflacji na rynek pracy

Wspomniany trend jest jednak mniej widoczny w przypadku stanowisk wymagających szczególnych kwalifikacji. Rekrutując na nie, pracodawcy często stosują techniki takie jak wywiady kompetencyjne czy assessment center. To zwiększa pewność co do tego, że wartości firmy są bliskie ich systemowi i – w połączeniu z lepszymi płacami oferowanymi pracownikom średniego i wyższego szczebla – skutecznie zapobiega odejściu do innej firmy.

Dobrą wiadomością jest natomiast brak wpływu inflacji na rozwój gospodarki. Pracownicy mogą swobodnie zmienić pracę lub skutecznie negocjować podwyżki dzięki dobrej sytuacji na rynku pracy. Ofert pracy nadal jest naprawdę sporo, o czym można przekonać się na https://www.gowork.pl/opinie/wroclaw;l. Spowolnienie gospodarcze, które jeszcze 2-3 lata temu prognozowało wielu ekspertów, na szczęście okazało się właściwie niezauważalne dla pracowników i pracodawców.

Imigracja zarobkowa w dobie inflacji

Kolejną strategią łagodzenia wpływu inflacji na domowy budżet jest emigracja zarobkowa. Zjawisko to szczególnie istotne było w 2022, kiedy wyjazd do innego kraju w celach zarobkowych rozważało blisko 25 proc. Polaków. Chociaż inflacja dotknęła właściwie wszystkie europejskie gospodarki, w starych krajach Unii Europejskiej proporcja między wysokością płac, a kosztami życia nadal jest korzystniejsza niż w Polsce. Na liście rozważanych celów emigracji zarobkowej znalazły się kraje takie jak Niemcy, Holandia czy Szwecja. Zauważalna jest też emigracja poza UE – przede wszystkim do Wielkiej Brytanii i Norwegii.

Inflacja wywiera istotny wpływ na rynek pracy, generując zmiany w zachowaniach zarówno pracowników, jak i pracodawców. Skutki te mogą być zróżnicowane w zależności od sektora i rodzaju pracy – podobnie jak mające je złagodzić działania pracowników i pracodawców.