Jak inwestować w metale za pomocą ETF?

piątek, 12.11.2021 12:00 368

ETF i inwestowanie w metale

Metali szlachetnych i przemysłowych zdecydowanie nie należy ignorować jeśli chodzi o inwestycje. To niezwykle ważne surowce w takich branżach jak jubilerstwo, medycyna czy technologia. Niezależnie jednak od tego, czy po prostu szukasz możliwości dywersyfikacji portfela, czy też widzisz w surowcach metalowych jakąś przyszłość, bez wątpienia powinieneś rozważyć metalowe ETF-y.

Exchange-traded Funds czyli popularne ETF-y oferują inwestorom wiele ciekawych możliwości poprzez uzyskanie ekspozycji na wybraną branżę bez konieczności zgłębiania tajników rynku czy poszczególnych przedsiębiorstw działających w tym sektorze. Jeśli chcesz inwestować w branżę metali szlachetnych, możesz po prostu kupić cały ETF srebro zamiast zawierać mnóstwo jednostkowych transakcji, aby zgromadzić w portfelu akcje wybranych spółek.

Możliwe jest także wybranie spółek z indeksu konkretnego sektora, ale w celu uzupełnienia portfela inwestycyjnego i uzyskania jego docelowej wartości, znacznie lepiej zarządzać wieloma transakcjami jednocześnie.

W obu przypadkach musisz płacić prowizje i opłaty od przeprowadzanych operacji, a zatem obligatoryjne koszty dość szybko będą się sumować.

Właśnie dlatego, zakup ETF-u z branży metali szlachetnych lub przemysłowych może być lepszym rozwiązaniem. Wystarczy jedna transakcja, aby otrzymać  ekspozycję na całą branżę i dodatkowo sporo zaoszczędzić na różnego rodzaju prowizjach.

Oczywiście taka strategia ta ma także swoje minusy.

Jesteś w tym przypadku dość mocno ograniczony do spółek, które wchodzą w skład wybranego funduszu. ETF może też zostać zamknięty choćby z powodu braku wolumenu, jednakże w tej sytuacji przynajmniej odzyskasz swój kapitał o wartości rynkowej. Drugi minus to pewne ograniczenia w dostępie do możliwości. W Polsce nie ma zbyt wielu ETF-ów z sektora metalowego.

Zalety ETF na metale

Na polskim i zagranicznym rynku istnieje kilka rodzajów ETF-ów metali szlachetnych i przemysłowych, które wymagają rozważenia.

Niektóre z nich traktują metale jako towary i do śledzenia cen bazowych wykorzystują kontrakty terminowe. Inne z kolei są ukierunkowane przede wszytskim na akcje spółek zaangażowanych w ich wydobycie, eksplorację bądź też światową dystrybucję. Można także znaleźć ETF-y odwrotne, lewarowane lub ETN-y czyli międzynarodowe metalowe ETF-y. 

Bez wątpienia jedną z największych zalet ETF jest możliwość wejścia do wybranych sektorów bez nadmiernego obciążania się akcjami czy też bez walki ze wskaźnikami indeksów. Wystarczy jedna prosta transakcja, aby uzyskać natychmiastową ekspozycję na przykłąd na rynki azjatyckie lub pakiet najlepiej prosperujących firm w branży.