Jak kupić akcje i rozpocząć inwestowanie

piątek, 30.6.2023 09:52 210

Postawienie pierwszych kroków na rynku kapitałowym nie jest dzisiaj zbyt trudne, przynajmniej z perspektywy dostępu do narzędzi umożliwiających inwestowanie. Aby stać się posiadaczem akcji wystarczy założyć konto maklerskie, wypełnić stosowne formalności i przygotować pieniądze (warto pamiętać, że najbezpieczniej jest inwestować wyłącznie nadwyżki).

Założenie konta maklerskiego to czynność stosunkowo łatwa, zajmująca nie więcej niż pół godziny. Można to zrobić w którymś z banków prowadzących działalność maklerską, albo w prywatnej instytucji tego typu. Na początku 2023 roku, według oficjalnych danych Ministerstwa Finansów, działały w Polsce 43 instytucje prowadzące działalność maklerską. Przy czym 9 z nich to banki, a aż 34 to niezależne domy maklerskie.

Kolejny krok to przelanie pieniędzy na założone konto maklerskie i złożenie dyspozycji zakupu akcji konkretnych spółek. Co ważne, aby zostać inwestorem giełdowym wcale nie trzeba być posiadaczem ogromnych środków finansowych. Na początek wystarczą niewielkie kwoty. 

Rzecz jasna, im więcej środków zainwestujemy – to znaczy im więcej akcji spółek kupimy – tym nasza szansa osiągnięcie ewentualnego zysku jest większa. Warto jednak mieć na uwadze, że inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. W związku z tym nie należy się kierować emocjami i ambicją dużego zarobku w krótkim czasie. 

Krok za krokiem

Należy pamiętać, że sukces inwestycyjny zależy od trafnego wyboru spółek, w których akcje inwestujemy. Wybór ten dlatego powinien być oparty przede wszystkim o wiedzę, rzetelne informacje i doświadczenie. Dlatego nim postawimy na akcje konkretnych spółek, po prostu zacznijmy się giełdy, inwestowania, czytania sprawozdań i raportów uczyć. Warto na początek wybrać dość szeroki krąg spółek i obserwować ich działalność, studiować ich sprawozdania finansowe, śledzić komunikaty bieżące, czy też czytać wywiady z osobami odpowiadającymi za decyzje biznesowe. To pozwoli nam zrozumieć filozofię ich działania. Dopiero po jakimś czasie, czymś w rodzaju okresu próbnego, możemy dokonać ostatecznej selekcji i wówczas dokonać zakupu konkretnych akcji. 

Wielu doświadczonych inwestorów radzi także, aby na początek wybierać te spółki, z których produktów lub usług na co dzień korzystamy. To da nam odpowiedź, czy spółka dobrze realizuje potrzeby klientów i rozumie rynek. Przy tym też będzie to firma, którą po prostu znamy i rozumiemy. 

Niektórzy początkujący inwestorzy wpadają w pułapkę błędnego przekonania, że inwestorzy bez przerwy śledzą kursy akcji spółek i dokonują natychmiastowych transakcji. Ta wizja może być krzywdząca, szczególnie dla początkujących inwestorów. Warto unikać naśladowania tych wzorców, ponieważ istnieje ryzyko, że poniesiemy znaczne straty finansowe wynikające z samych opłat transakcyjnych. Nie wspominając nawet o tym, że podejmowanie tak szybkich decyzji może być podejmowane w oparciu o sentyment i emocje.

Sukces zależy od wiedzy

Rozpoczynając inwestowanie na giełdzie, ważne jest, abyśmy mieli świadomość, że inwestycje wiążą się zawsze z ryzykiem. Na początku warto skupić się więc raczej na długoterminowych trendach – kupowaniu akcji takich spółek, które w długiej, a więc kilkuletniej perspektywie, dają szansę na uzyskanie satysfakcjonującego zysku i których biznes po prostu rozumiemy. Oczywiście też zacznijmy poświęcać giełdzie coraz więcej czasu, śledząc nie tylko notowania spółek, których jesteśmy współwłaścicielami. Analizujmy również cywilizacyjne trendy, zmiany na gospodarczej mapie kraju, regionu i świata - czytając analizy, które pozwolą nam zrozumieć w jakim kierunku będzie podążała globalna gospodarka, a za nią giełda i cały obecny na niej biznes. Sukcesywnie zwiększajmy nasze zaangażowanie w te spółki, które mają szansę najlepiej dostosować się do potrzeb szybko zmieniającego się świata.

Wejście na rynek kapitałowy, a więc zostanie inwestorem, nie jest trudne z perspektywy czysto technicznej. Trudności zaczynają się na kolejnych etapach, które wymagają ryzykowania  ciężko zarobionych pieniędzy. Korzyści na rynku akcji oczywiście mogą być imponujące, ale trzeba też  liczyć się z możliwością nawet całkowitej utraty zainwestowanych środków.

Zastrzeżenia prawne

Materiały i informacje prezentowane w niniejszym dokumencie służą jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinny być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności, informacje te nie stanowią rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tj. Dz.U. z 2023 r. poz. 646, z późn. zm.), jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 1360, z późn. zm.). Caspar Asset Management S.A. i Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. działają na podstawie decyzji Komisji Nadzoru Finansowego. Caspar TFI S.A. oraz Caspar Asset Management S.A. informują, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.