Jak najlepiej dezynfekować duże powierzchnie?

środa, 25.8.2021 23:58 170

W ciągu ostatniego roku, na skutek pandemii koronawirusa, dezynfekcja stała się podstawową czynnością w wielu obszarach i branżach. Duże powierzchnie wymagają dezynfekcji maszynowej; w związku z tym opracowany został system do dezynfekcji, przeznaczony specjalnie dla samojezdnych maszyn czyszczących. Można go zastosować zarówno w maszynach nowych, jak i używanych. Na nieco mniejszych powierzchniach przyda się do dezynfekcji odkurzacz piorący.

Istota dezynfekcji i jej znaczenie

O ile mycie i czyszczenie powierzchni ma za zadanie usunięcie widocznych zanieczyszczeń z powierzchni, o tyle celem dezynfekcji jest zwalczenie pozostających na niej drobnoustrojów – bakterii, wirusów, pasożytów i grzybów. Skuteczność dezynfekcji zależy między innymi od wykorzystywanej metody, która musi być dostosowana do rodzaju potencjalnego zagrożenia. Można przeprowadzić odkażanie fizyczne – za pomocą wysokiej temperatury (np. pary wodnej lub promieniowania), chemiczne – stosując preparaty głównie na bazie alkoholu bądź termiczno – chemiczne, łączące metodę pary wodnej z preparatami chemicznymi. Należy również uwzględnić warunki otoczenia – temperaturę, wilgotność powietrza, itp.

Dezynfekcja przeprowadzana jest nie tylko w przypadku skażenia określonym materiałem biologicznym, w którym mogą egzystować drobnoustroje. Znaczenie dezynfekcji jest kluczowe w profilaktyce zakażeń. W pandemii koronawirusa jest to szczególnie ważne, zwłaszcza w miejscach masowo uczęszczanych i o dużym natężeniu ruchu. Zalicza się do nich m.in. dworce, lotniska, hale produkcyjne i magazynowe, obiekty sportowe, centra handlowe i hipermarkety.

Maszyny czyszczące i systemy do dezynfekcji

Innowacyjny system do dezynfekcji został opracowany z myślą o samojezdnych bateryjnych maszynach czyszczących, obsługujących duże powierzchnie. Do jego zamontowania nadają się następujące maszyny czyszczące Numatic:

  • Vario TTV 678G 300 – jest to samojezdna maszyna czyszcząca (szorowarka do podłóg). Jedna z największych maszyn, produkowanych przez Numatic do czyszczenia wszelkich posadzek twardych. Ma wbudowany dozownik chemii, dzięki któremu można w łatwy sposób regulować stężenie roztworu dezynfekującego
  • TRO 650G – samojezdna maszyna czyszcząca (automat szorująco – zbierający) z trakcją, zasilana bateryjnie. Duża maszyna z siedziskiem dla operatora, o prędkości roboczej 6 km/h i wydajności teoretycznej 3000 – 5000 m2/h, z wbudowaną ssawą 1080 mm (opcjonalnie 860 mm)
  • CRG 8072 – samojezdna maszyna czyszcząca (automat czyszcząco – zbierający) z siedziskiem dla operatora, o wydajności teoretycznej około 3000 m2/h, z regulacją podawania wody,  ssawą 960 mm i wbudowanym prostownikiem.

Oprócz tego system można zainstalować w maszynach czyszczących OMM 800 STILE i OMM Magnum 1000. Działanie systemu polega na zaaplikowaniu roztworu dezynfekującego do zbiornika maszyny (o pojemności 80 lub 120 litrów) i uwalnianiu go poprzez trzy dysze dolne, odpowiadające za dezynfekcję posadzki, oraz przez dwie dysze górne, przeznaczone do dezynfekcji ścian, regałów, ławek, itp.

Na powierzchniach nieco mniejszych doskonale sprawdzi się odkurzacz piorący Numatic GVE 370 George. Jest on wyposażony w system do dezynfekcji, zawierający:

  • Lancę teleskopową 1,20 m z dyszą natryskową
  • Pistolet
  • Wąż o długości 16 metrów (co w połączeniu z lancą i przewodem zasilającym o długości 10 metrów umożliwia pracę nawet na większej powierzchni).

Zestaw do dezynfekcji jest lekki i łatwy w obsłudze. Jego działanie polega na rozproszeniu preparatu dezynfekującego w postaci mgiełki. Zaletą systemu jest możliwość dotarcia do trudno dostępnych miejsc w każdym pomieszczeniu.

Środki dezynfekujące do zastosowania w maszynach

Sporządzając roztwór dezynfekujący należy uwzględnić typ odkażanej powierzchni, zagrożenie, rodzaj odkażania (zwalczające bądź profilaktyczne), a przede wszystkim miejsce, gdzie ma być przeprowadzona dezynfekcja. Środek dezynfekujący musi być bowiem dopuszczony do stosowania w poszczególnych obiektach, np. przetwórniach produktów spożywczych i kuchniach przemysłowych (kontakt z żywnością), szpitalach, domach opieki, basenach pływackich.

Do maszyn czyszczących Numatic rekomendowane są preparaty odkażające Kleen – Orosept K i Orosept VK. Orosept K przeznaczony jest do bieżącego mycia i dezynfekcji powierzchni, a także urządzeń i pomieszczeń w wymienionych wyżej obszarach, w tym urządzeń mających bezpośredni kontakt z żywnością. Posiada właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze, likwiduje również Clostridium difficile (gram dodatnia bakteria beztlenowa, która po namnożeniu się w organizmie człowieka może wywołać rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego). W zależności od rodzaju zagrożenia stężenie roztworu jest różne (od 2 do 5 proc.), różny jest też czas ekspozycji roztworu (od 15 do 60 minut), po czym zmywa się go wodą zdatną do picia. Zdezynfekowana powierzchnia może być użytkowana bezpośrednio po zabiegu.

Orosept VK ma podobne zastosowanie, ale może być używany do odkażania pomieszczeń i urządzeń częstego użytkowania. Czas ekspozycji wynosi również od 15 do 60 minut, w zależności od rodzaju skażenia, podobnie stężenie roztworu (od 2 do 5 proc.). Najsłabsze stężenie i najkrótszy czas pozostawania roztworu na odkażanej powierzchni to 2 proc. i 15 minut w przypadku adenowirusa, natomiast najsilniejsze stężenie (5 proc.) i najdłuższy czas ekspozycji (60 minut) wymagane są przy Clostridium Difficile.