Jak nie paść ofiarą wysokich rachunków za prąd?

poniedziałek, 7.9.2020 08:59 9081

Wysokie rachunki za prąd mogą mocno obciążać domowy budżet. Przyczyn dużych opłat może być wiele, dlatego warto przeanalizować, gdzie ucieka energia i zastanowić się, jak można ją oszczędzać, a co za tym idzie - obniżyć rachunki.

Przyczyny wysokich rachunków za prąd

W pierwszej kolejności trzeba zawsze porównać obecny rachunek z poprzednimi. Jeśli wysokie opłaty pojawiły się po raz pierwszy i różnica jest znaczna, pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie czy nie doszło do podwyżki cen prądu. Jeśli natomiast cena pozostaje niezmienna, a znacznie wzrosło zużycie, trzeba wykluczyć awarię licznika i pomyłkę ze strony elektrowni, a także awarię domowych urządzeń elektrycznych. Najczęściej za wysokie rachunki za prąd odpowiada duża ilość urządzeń elektrycznych, ich niska klasa energetyczna, używanie klimatyzatorów, grzałek i nagrzewnic o wysokim zużyciu energii, a także nieekonomiczne używanie sprzętów elektrycznych. Na stronie https://budujemytutaj.pl można dowiedzieć się, jak nie dopuścić do zużycia energii elektrycznej i skorzystać z porad specjalistów w celu zmniejszenia wysokości rachunków za prąd.

Jak sprawdzić gdzie ucieka prąd w domu?

Warto zacząć od rachunku sumienia i zastanowienia się, jak na co dzień użytkowane są sprzęty. Jeśli zasilacz od komputera jest stale w gniazdku, do pralki wrzuca się po kilka bluzek, a na kubek herbaty gotuje 2 litry wody, rachunek będzie stosunkowo wysoki. Trzeba też bliżej przyjrzeć się użytkowanym sprzętom i deklarowanemu zużyciu energii. Może czas na zmiany? Bezkosztową metodą na sprawdzenie, które z urządzeń pobiera dużo prądu, może być sprawdzenie stanu licznika, odłączenie wszystkich urządzeń poza aktualnie testowanym i ponowne odczytanie na przykład po godzinie, o ile wzrosła wartość na liczniku elektrycznym. Może być to jednak dość kłopotliwe i czasochłonne. Inną opcją jest zakup miernika energii elektrycznej, który monitoruje pobór mocy (w watach), oraz zużytej energii (w kilowatogodzinach). Dodatkowo po wprowadzeniu ceny 1 kWh można sprawdzić, ile będzie kosztowało użytkowanie określonego odbiornika prądu. Bardziej zaawansowane urządzenia mierzą też parametry sieci elektrycznej i prognozują, ile trzeba będzie zapłacić za prąd przy użytkowaniu odbiornika przez tydzień, miesiąc lub rok.

Jak oszczędzać prąd? - sposoby

O oszczędzaniu prądu warto pomyśleć już na etapie urządzania domu. Urządzenia o wyższej klasie energooszczędności zazwyczaj są droższe, ale różnica ta szybko się zwróci w rachunkach. Sprzęty o klasie niższej niż A powinny być omijane szerokim łukiem. Opłaca się też inwestycja w żarówki Led, które zużywają nawet pięciokrotnie mniej energii niż żarówki dające tyle samo światła. Lepiej jednak by były montowane głównie tam, gdzie światło zapala się na dłużej, gdyż w momencie włączania zużywają więcej energii, niż przez kilka minut świecenia. Ważne jest też ekonomiczne korzystanie z urządzeń. Telewizory i komputery pozostawione w trybie czuwania nadal pobierają energię, najlepiej więc odłączyć je od zasilania. Lodówka powinna być postawiona z dala od źródeł ciepła, jak piekarnik, kuchenka, czy grzejnik, musi mieć też wentylację, szczególnie z tyłu. Dobrze jest otwierać ją tylko wtedy, gdy to konieczne, a co jakiś czas sprawdzać, czy uszczelki są szczelne. Przy rozmrażaniu produktów z zamrażarki lepiej niż na blat włożyć je do lodówki- dzięki temu zimne produkty odbierają ciepło z wnętrza lodówki i odciążają pacę agregatu. Pralka i zmywarka powinny być używane tylko wtedy, kiedy są napełnione. Oszczędzić można, wybierając programy o niższych temperaturach a także BIO lub EKO, oraz decydując się na rezygnację z suszenia naczyń w zmywarce. Aby nie przepłacać grzejąc wodę w czajniku elektrycznym, trzeba lać tyle wody, ile jest potrzebne. Z kolei na kuchence elektrycznej warto odpowiednio dobierać średnicę garnka do pola grzewczego. Dobrą praktyką przy używaniu piekarnika jest jego nieotwieranie w trakcie pieczenia i używanie termoobiegu, który szybciej nagrzewa piekarnik. Oprócz tego pobór energii zmniejszy wyłączenie piekarnika przed zadanym czasem, ale bez otwierania. Temperatura nadal będzie wysoka, ale energia nie będzie zużywana. Warto skorzystać również ze sposobów oszczędzania prądu, które znajdują się w artykule na tej stronie.