Jak obliczyć odsetki ustawowe?

czwartek, 2.6.2022 10:33 309

Odsetki ustawowe to pojęcie, o które pyta wiele osób. Nie każdy bowiem wie, jakie są ich rodzaje oraz jak obliczyć ich wartość. Warto uzupełnić tę wiedzę i wspomóc swoje wyliczenia, sięgając po kalkulator odsetek ustawowych. Narzędzie to pozwoli policzyć, ile kosztować będzie kredyt lub niespłacony w terminie dług.

Czym są odsetki ustawowe?

Odsetki możemy utożsamiać z kosztami, jakie musimy ponieść za korzystanie z cudzych pieniędzy lub za ich nieterminowy zwrot. Pełnią one rolę dyscyplinującą, wynagradzającą lub rekompensującą - w zależności od ich rodzaju. Odsetki ustawowe uregulowane są w przepisach prawa, a ich wysokość wyliczana jest w oparciu o pewne wskaźniki.

Najczęściej jednak mówiąc o odsetkach, myślimy o tych, które są formą odszkodowania za zwłokę w spłacie finansowych zobowiązań Mówiąc dokładniej – odsetki za opóźnienie zapłacimy wtedy, gdy nie uregulujemy terminowo  raty kredytu czy jakiejś opłaty. Będą one naliczane za każdy dzień opóźnienia od kwoty, którą mieliśmy do zapłacenia. Jeśli nie wiemy, ile nas one wyniosą, sięgnijmy po kalkulator odsetek ustawowych. Przyda się on tym osobom, które mają chcą wiedzieć, o ile wzrośnie ich dług w razie nieterminowej spłaty.

Odsetki za opóźnienie

Jeśli płatnik ma problem z terminową spłatą zobowiązań, wierzyciel może żądać od niego odsetek za opóźnienie w spłacie. Przysługują mu one nawet wtedy, gdy nie ponosi żadnej straty czy szkody. Jeśli w umowie między wierzycielem a dłużnikiem nie została określona wysokość odsetek, należy skorzystać z zapisów, zawartych w art. 481 Kodeksu Cywilnego.

Odsetki kapitałowe

To także jeden z rodzajów odsetek ustawowych, należnych od sumy pieniężnej. Konieczność ich zapłaty powstaje w momencie, gdy ktoś pozwala nam korzystać ze swojego kapitału. W tym przypadku odsetki należy traktować jak wynagrodzenie za możliwość korzystania z cudzych pieniędzy. Odsetki te płacimy choćby wtedy, gdy zaciągamy w banku kredyt lub pożyczkę.

Wysokość odsetek kapitałowych mogą ustalić obie strony zawieranej umowy, jednakże nie może być ona wyższa niż ich wysokość maksymalna wynikająca z przepisów prawa. Jeśli tego nie zrobią, należy odwołać się do art. 359 Kodeksu Cywilnego. Mówi on, że odsetki te są równe sumie stopy referencyjnej NBP i 3,5 punktów procentowych. Ze względu na częste zmiany wysokości stóp procentowych w Polsce, warto sprawdzać, jaka jest aktualna wartość. Na dzień 7 kwietnia 2022 wynosiła ona 8%.

Jak obliczyć odsetki - kalkulator odsetek ustawowych

Rozwiązania są dwa. Możemy skorzystać ze wzoru i wyliczyć je ręcznie lub pomoże nam w tym wspomniany już kalkulator odsetek ustawowych, który dotyczy odsetek ustawowych za opóźnienie. Wyliczając ręcznie wysokość odsetek za opóźnienie, musimy: przemnożyć kwotę zaległości przez liczbę dni zwłoki a następnie przez wysokość stopy odsetek. Wszystko to dzielimy przez 365, czyli przez liczbę dni w roku. Uzyskany wynik to wartość odsetek za wszystkie dni opóźnienia w spłacie długu.

Zwłoka zaczyna się pierwszego dnia po tym dniu, w którym minął termin spłacenia zobowiązania. Za liczbę dni w roku przyjmuje się 365 – także, gdy mamy do czynienia z rokiem przestępnym. Jeśli nie chcemy kontrolować, ile wynosi aktualna wysokość stóp (niezbędnych do wyliczenia wartości odsetek), pamiętajmy, że kalkulator odsetek ustawowych ma zazwyczaj aktualne dane.

Czy odsetki są groźne?

O ile na odsetki kapitałowe godzimy się sami, o tyle odsetki za opóźnienie to wynik naszych zaniedbań. Pojawiają się one zazwyczaj wtedy, gdy nie regulujemy terminowo swoich zobowiązań. Finalnie zwiększają one nasze zadłużenie i sprawiają, że będziemy musieli zwrócić jeszcze większą kwotę pieniędzy. Dlatego tak ważne jest terminowe regulowanie zobowiązań.

Warto, abyśmy korzystali z kalkulatorów odsetek ustawowych. Pomagają one „zobaczyć”, o ile więcej będziemy musieli zwrócić wierzycielowi, gdy nie wywiążemy się z naszych zobowiązań.

Z kalkulatora odsetek ustawowych możesz skorzystać na stronie: https://pl.kruk.eu/.