Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry suchej i odwodnionej?

poniedziałek, 25.9.2023 15:58 276

Niektóre osoby mają z natury skórę suchą czy skłonną do przesuszenia. Wynika to z czynników genetycznych i zaburzeń w jej strukturze. Czasami suchość jest z kolei wynikiem nadmiernego stresu, odwodnienia skóry, nieprawidłowej diety czy czynników zewnętrznych, choćby promieniowania UV. Dziś podpowiemy jak powinna wyglądać pielęgnacja suchej i odwodnionej skóry.

Oczyszczanie skóry suchej i odwodnionej - o czym należy pamiętać? 

Pielęgnację skóry zawsze należy rozpoczynać od oczyszczania i właśnie tej czynności przyjrzymy się bliżej w odniesieniu do skóry suchej i odwodnionej. Otóż należy zadbać o to, by w kosmetykach nie było substancji powodujących przesuszenie skóry. Mowa tu zwłaszcza o detergentach, w tym SLS czy SLES, ale i alkoholu. Do oczyszczania takiej skóry najlepiej wybrać płyn micelarny. Taki produkt zawiera micele, które wiążą wodę, a odpychają tłuszcze. W związku z tym skutecznie usuwają zanieczyszczenia, a jednocześnie redukują nadprodukcję sebum. Mają zewnętrzną warstwę hydrofilową, czyli przyciągającą wodę oraz wewnętrzną hydrofobową, czyli odpychającą jej cząsteczki. Tworzy warstwę hydrolipidową, dzięki której skóra jest lepiej chroniona przed szkodliwymi i drażniącymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak choćby smog, wiatr, wysoka czy niska temperatura bądź promieniowanie UV. Oczywiście samo oczyszczanie nie wystarczy, by odpowiednio chronić skórę. Kolejnym krokiem jest nawilżanie.          

Pamiętajcie o codziennym nawilżaniu skóry twarzy i ciała - sięgnijcie po skuteczne kosmetyki 

Skóra sucha i odwodniona wymaga codziennego nawilżania. Nie wystarczy stosować płyn micelarny na twarz. Trzeba jeszcze sięgnąć po krem zawierający nie tylko kwas hialuronowy, ale i niacynamid, czyli pochodną witaminy B3. Jak działa niacynamid? Otóż wpływa na wiele procesów zachodzących w skórze. Wspomaga syntezę kolagenu i elastyny, a jednocześnie hamuje nadprodukcję melaniny w melanocytach. Ma działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwdziała wolnym rodnikom, pojawieniu się zaskórników i innych niedoskonałości skórnych. Sprawia, że woda w naskórku może zostać zatrzymana i nie będzie tak szybko odparowywać, co jest bardzo istotne dla skóry suchej. Niacynamid ma silne działanie regenerujące, dlatego warto sięgać po sera i kremy, które go zawierają na co dzień. Sprawdzają się zarówno na dzień, jak i na noc i nie ma tutaj ograniczeń jak w przypadku retinolu, choć i w tym przypadku należy dobrać odpowiednie stężenie. Poza kosmetykami z kwasem hialuronowym i pochodną witaminy B3 na twarz, warto sięgnąć po balsamy do ciała, które także je zawierają. Ważnym składnikiem takich produktów może być ponadto mocznik, który także ma funkcję wiązania wody. Może działać nawilżająco w mniejszych stężeniach, a w większych uelastycznia skórę i zwiększa wchłanianie substancji odżywczych.      

Odżywianie skóry poprzez odpowiednią dietę i suplementację 

Skóra sucha i odwodniona potrzebuje również innego rodzaju nawodnienia. Warto sięgać po zdrowe zupy, a także warzywa, które zawierają mnóstwo wody, ale i witamin czy minerałów. Warzywa powinny zajmować 75% miejsca na talerzu. Trzeba zrezygnować z cukrów prostych albo znacząco je ograniczyć. Ponadto należy ograniczyć ilość soli w diecie, jeśli jest jej zbyt dużo. Na przesuszenie skóry wpływ może mieć też jedzenie zbyt pikantnych potraw. Warto z kolei sięgać po te, które bogate są w kwasy Omega-3 i Omega-6, które mają działanie nawilżające. Jeśli nie można sięgnąć po źródło ważnej witaminy, do posiłku można wybrać suplementację w kapsułkach.