Jak przygotować podłogę pod układanie płytek 120x120?

piątek, 4.12.2020 14:46 2211

Modne, duże płytki podłogowe prezentują się znakomicie w nowoczesnych łazienkach, kuchniach i przedpokojach. Duży format jest jednak problematyczny podczas układania, gdyż wymaga większego zaangażowania ze strony fachowców. Jak przygotowuje się podłogę pod płytki 120x120?

  1. Ocena stanu podłogi
  2. Równe, czyste i nienasiąkliwe podłoże to podstawa

Przygotowanie podłogi do kładzenia płytek to pierwsza czynność, którą powinno się wykonać, by kafle były równe i eleganckie. W ostatnich latach najmodniejsze są płytki 120x120, które wymagają ostrożnego przyklejania ze względu na spory format. Jak przygotować podłogę do położenia wielkoformatowych kafli?

Ocena stanu podłogi 

Przed przyklejeniem płytek powinno się ocenić, w jakim stanie jest podłoże. Przede wszystkim powinno się zwrócić uwagę na jego trwałość oraz nośność. Nawet stara podłoga może spełniać te cechy. Nośność sprawdza się przez zarysowanie podłoża ostrym nożem, śrubokrętem itp. Jeśli podłoże będzie się kruszyć i odpadać, konieczne jest wzmocnienie podłogi przed rozpoczęciem układania kafli. Płytki wielkoformatowe 120x120 będą dobrze trzymać się jedynie, gdy znajdująca się pod nimi warstwa będzie odporna na pękanie i kruszenie podczas chodzenia lub na skutek nacisku mebli oraz innych sprzętów.

Równie ważna jest stabilność podłoża. Prace glazurnicze można rozpocząć dopiero po około pół roku od zamknięcia budynku w stanie surowym. Dzięki temu uniknie się odpadania i pękania płytek 120x120 na skutek osiadania budynku. Ofertę dużych płytek 120x120 znajdziesz na https://www.salonyhoff.pl/plytki-120x120/

Jeśli płytki podłogowe są kładzione na płycie OSB, wyrównującej podłoże, powinno się sprawdzić dodatkowo, czy płyta jest wystarczająco sztywna i odporna na uginanie. Niestabilna warstwa będzie powodowała odkształcanie się podłogi pod wpływem ciężaru glazury.

Równe, czyste i nienasiąkliwe podłoże to podstawa

Płytki podłogowe 120x120 można układać, gdy podłoże jest równe, czyste i zabezpieczone przed nasiąkaniem. Równość podłogi najłatwiej sprawdza się za pomocą długiej poziomnicy lub łaty (długość 2 m jest optymalna). Przykładając poziomnicę do podłogi, widzi się, czy narzędzie wszędzie dolega. Jeśli szpary pomiędzy podłożem a poziomnicą nie przekraczają 3-4 mm, nierówności wyrówna się za pomocą masy naprawczej lub kleju.

Po ewentualnym wyrównaniu podłogi powinno się oczyścić powierzchnię pod płytki z kurzu, resztek olejów, wosków, smarów i żywic. Usuwając wszystkie zanieczyszczenia, zwiększa się przyczepność kleju do płytek, co ma ogromny wpływ na trwałość wykonanej z nich podłogi. Chłonność podłoża ogranicza się natomiast za pomocą środków gruntujących, które są niezbędne zwłaszcza w pomieszczeniach mokrych jak łazienka lub kuchnia.