Jak rozpoznać i leczyć łupież tłusty? Przyczyny choroby

czwartek, 10.12.2020 15:31 368

Łupież tłusty (z łac. pityriasis seborrhoica) to uciążliwa dermatoza, która jest często rozpoznawana u dojrzewających mężczyzn i kobiet w okresie menopauzalnym. Za jej rozwój odpowiada grzyb drożdżopodobny. Zmiany skórne związane z chorobą, jak świąd, czy żółte fragmenty martwego naskórka, które sklejają włosy, są bardzo nieestetyczne i dokuczliwe, przyczyniając się do obniżenia samooceny chorego i kompleksów. Jak rozwija się łupież tłusty i co zrobić, aby pozbyć się choroby?

Spis treści:

  1. Łupież tłusty - przyczyny schorzenia
  2. Co zwiększa ryzyko wystąpienia łupieżu tłustego?
  3. Łupież tłusty - objawy dermatozy
  4. Leczenie łupieżu tłustego - kuracja szamponem Nizoral

Łupież tłusty - przyczyny schorzenia

Łupież tłusty obejmujący owłosioną skórę głowy, to częsty problem, z którym pacjenci zgłaszają się do gabinetu dermatologa. Osoby dotknięte tą dermatozą często zastanawiają się, co doprowadziło do wystąpienia świądu, silnego łojotoku i nadmiernego złuszczania się naskórka? Łupież tłusty to schorzenie skórne wywołane grzybem drożdżopodobnym Malassezia furfur, który w naturalny sposób bytuje na ludzkiej skórze - jednak w sprzyjających warunkach dochodzi do jego niekontrolowanego rozrostu i powierzchownego zakażenia naskórka. Drobnoustroje Malassezia żywią się sebum (łojem).

Co zwiększa ryzyko wystąpienia łupieżu tłustego?

Do rozwoju łupieżu tłustego (łojotokowego) przyczyniają się przede wszystkim zmiany hormonalne (chorobie sprzyja podwyższony poziom testosteronu i obniżony poziom estrogenu), zanieczyszczone powietrze, zaburzenia immunologiczne, silny stres oraz błędy w codziennej pielęgnacji skóry głowy i włosów. Brak ochrony głowy przed działaniem promieni słonecznych w okresie letnim, również zwiększa ryzyko zachorowania na łupież tłusty. Nadprodukcję gruczołów łojowych mogą powodować też używki (alkohol, papierosy). Jak rozpoznać łupież tłusty?

Łupież tłusty - objawy dermatozy

O rozwoju łupieżu tłustego świadczy złuszczanie skóry i towarzyszący mu nasilony łojotok. Często pacjenci skarżą się również na świąd skóry głowy w obszarach, gdzie rozwija się zakażenie grzybicze. Zeschnięte łuski o żółtej barwie i wrażenie, jakby włosy były nieustannie przetłuszczone, sprawiają, że wielu chorych wstydzi się tej dolegliwości i z niechęcią patrzy w lustro. Jako że włosy przetłuszczające się mają tendencję do szybszego wypadania, wiele osób, które walczą z nadprodukcją gruczołów łojowych wywołanych dermatozą, zauważa u siebie przerzedzenie czupryny. Co więcej, w przebiegu przewlekłego łupieżu tłustego może dojść nawet do nieodwracalnego łysienia.

Leczenie łupieżu tłustego - kuracja szamponem Nizoral

W leczeniu łupieżu tłustego owłosionej skóry głowy wykorzystuje się przede wszystkim środki przeciwgrzybicze (np. ketokonazol). Produktem, który zawiera ten aktywny składnik redukujący liczne kolonie lipofilnego drożdżaka z rodziny Malassezia jest szampon przeciwłupieżowy Nizoral. 2-4 tygodniowa kuracja pozwala pozbyć się nie tylko nieestetycznych złuszczających się, żółtych strupków, nadmiernego łojotoku i świądu, ale też źródła problemu - czyli patogenów chorobotwórczych, ograniczając ich nadmierny rozrost. Skuteczność tego preparatu o działaniu miejscowym została potwierdzona badaniami klinicznymi. Ulgę w postaci ograniczenia świądu i łojotoku odczujemy już po jednym zastosowaniu Nizoralu. Co jeszcze zrobić, aby przywrócić skórze głowy równowagę? Warto zmienić kosmetyki do pielęgnacji włosów na delikatne emulsje i zrezygnować z używania suchych szamponów, lakierów oraz pianek do włosów z alkoholem w składzie. W miarę możliwości starajmy się unikać stresogennych sytuacji, gdyż mogą one wzmagać wydzielanie łoju oraz potu. Warto również przyjrzeć się diecie i zadbać, aby w codziennym menu nie zabrakło produktów bogatych w krzem, cynk, witaminy z grupy B, witaminę A i E. Jeśli podejrzewamy, że przyczyną łupieżu tłustego są zaburzenia hormonalne, należy udać się na konsultację do dobrego endokrynologa.

Podsumowując, łupież tłusty jest powszechnym problemem skóry głowy - choroba nie jest jednak zaraźliwa. Chcąc zniwelować nie tylko objawy, ale też przyczynę dermatozy, warto sięgnąć po skuteczny szampon leczniczy z 2% ketokonazolu, bezpiecznego leku przeciwgrzybiczego, który ogranicza egzystencję patogenów takich, jak Malassezia furfur, będących sprawcami łupieżu tłustego. Intensywna kuracja przeciwłupieżowa Nizoralem zapobiega również nawrotom schorzenia.

Nizoral® 20 mg/g, szampon leczniczy. Skład jakościowy i ilościowy: 1 g szamponu leczniczego zawiera 20 mg ketokonazolu (Ketoconazolum). Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1 ChPL. Postać farmaceutyczna: Szampon leczniczy. Wskazania do stosowania: Produkt leczniczy Nizoral® w postaci szamponu leczniczego wskazany jest w leczeniu i profilaktyce następujących chorób skóry wywołanych przez drożdżaki z rodzaju Malassezia (wcześniej nazywane Pityrosporum): łupieżu owłosionej skóry głowy, łojotokowego zapalenia skóry. Produkt leczniczy Nizoral® w postaci szamponu leczniczego wskazany jest także w leczeniu: łupieżu pstrego (wywołanego przez Pityriasis versicolor). Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1 ChPL. Podmiot odpowiedzialny: STADA Arzneimittel AG, Stadastrasse 2-18, 61118 Bad Vilbel, Niemcy.

NIZ/17/12.12.19

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.