Jak się zabezpieczyć na wypadek szkód na cmentarzu?

poniedziałek, 17.10.2016 14:29 784 0

Akty wandalizmu, burze, huragany, ale i tęgie mrozy – wszystkie mogą być przyczyną szkód wyrządzonych na cmentarzach. Najwięcej wśród nich to zniszczone płyty nagrobne, połamane krzyże, skradzione elementy grobowców, a także kwiaty czy znicze – szczególnie przed 1 listopada. Czy można jakoś się przed tym zabezpieczyć, tak by uzyskać rekompensatę za straty? 

Pierwsze, co przychodzi na myśl – to wykupić jakieś ubezpieczenie, zwłaszcza na wypadek zniszczenia grobu, bo z nim wiążą się największe wydatki. Niektóre cmentarne pomniki to obiekty bardzo stare, a nieraz prawdziwe dzieła sztuki. Specjaliści wyliczyli, że średnia wysokość rocznej składki za ubezpieczenie nagrobka wynosi ok. 80 złotych. Zważywszy na fakt, że wartość przeciętnego nagrobka to często kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych (a i takie za kilkadziesiąt tysięcy również się trafiają) – zasadne wydaje się zainwestowanie kilkudziesięciu złotych, żeby nie martwić się zniszczeniami, a potem kosztami napraw, które do tanich nie należą. Dość powiedzieć, że na przykład za jedną literę wymalowaną na płycie nagrobnej przez liternika trzeba zapłacić średnio 3-4 zł.

Jakie ubezpieczenie?
Nagrobek można ubezpieczyć w ramach polisy domu lub mieszkania. Wykupując takie ubezpieczenie, można dodatkowo zabezpieczyć się przed sytuacją, gdy część grobu została zniszczona w wyniku zdarzenia losowego. Ochroną zostaną objęte szkody powstałe w rezultacie dewastacji, na skutek warunków atmosferycznych – np. naporu śniegu czy silnego wiatru – a także gdy nagrobek zostanie uszkodzony przez upadające drzewa albo jego części, maszty lub słupy, uderzenie pojazdu albo przez wandali. Odszkodowanie otrzymamy również w przypadku kradzieży części nagrobka lub jego elementów, takich jak rzeźby czy wazony, o ile były przymocowane na stałe do pomnika.

Kiedy zarządca cmentarza odpowiada za szkody?
Zarządy cmentarzy, kamieniarze i firmy pogrzebowe mają najczęściej wykupione polisy OC – w przypadku szkód, za które ponoszą odpowiedzialność. Dlatego jeśli takie się zdarzą, możemy żądać zadośćuczynienia właśnie od wymienionych podmiotów lub od zakładów ubezpieczeniowych, gdzie podmioty te mają polisy OC.

W tym miejscu warto podkreślić, że polisa OC cmentarza chroni od odpowiedzialności na wypadek uszczerbku na życiu i zdrowiu osób trzecich, które przebywały na jego terenie. Polisa wykupiona przez zarząd cmentarza działa również wtedy, gdy na grobowiec przewróci się drzewo, które było zniszczone lub chore, a cmentarz nie zadbał o to, żeby je wyciąć albo odpowiednio zabezpieczyć. Jeśli natomiast drzewo runęło na nagrobek, bo na przykład uderzył w nie piorun albo wywrócił huragan, zarządca cmentarza nie ponosi odpowiedzialności.

Postępowanie przy zgłaszaniu szkody
Jeśli dojdzie do kradzieży, właściciel powinien, po pierwsze, zgłosić to na policję, a po drugie – w ciągu trzech dni od zdarzenia – do ubezpieczyciela. Wysokość poniesionych strat powinna zostać ustalona na podstawie kosztów odbudowy lub naprawy pomnika, z uwzględnieniem jego rodzaju, wymiarów, konstrukcji i zastosowanych materiałów. 

Ubezpieczyciele podkreślają, że bardzo pomocne przy szacowaniu wartości szkody mogą okazać się wcześniej wykonane zdjęcia nagrobka, dołączone do umowy ubezpieczenia.

- A co z wysokością odszkodowania? Powinna pokryć koszty naprawy, jednak nie może być wyższa niż suma ubezpieczenia, czyli wartość, na jaką został ubezpieczony nagrobek – mówią specjaliści.

Być mądrym przed szkodą
Przed naturą i jej groźnym obliczem trudno się często zabezpieczyć. Efektów gwałtownych burz, ulew czy obfitych opadów śniegu nie da się bowiem przewidzieć. Ale na przykład, w myśl powiedzenia, że okazja czyni złodzieja, możemy starać się skutecznie chronić przed kradzieżą np. lampionów, zniczy, wazonów czy ozdób, których ubezpieczenie nie obejmuje.

  • Warto zainwestować w zamykany na klucz schowek, montowany najczęściej pod przytwierdzoną do podłoża ławeczką. 
  • Można zrezygnować z kupna świeżych kwiatów w donicy, którą łatwo ukraść. Jeśli przy nagrobku są kamienne wazony, lepiej właśnie w nich umieścić bukiet, a nawet kwiaty z zatopionymi w ziemi korzeniami. 
  • Zabezpieczyć sztuczne kwiaty, zginając ich łodygi i splatając ze sobą. Potem umieścić je w wazonie, na którego dnie jest piasek, umacniając bukiet kilkoma kamieniami.

źródło: Wrocław pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)