Jak spać, żeby się wyspać?

niedziela, 5.6.2022 10:59 2206

Chcąc poprawić jakość snu, warto wypracować odpowiednie nawyki, np.przygotować sypialnię czy kłaść się o stałych porach. Prawidłowa higiena snu korzystnie oddziałuje na każdą z faz snu, których to czas trwania wpływa na osiągnięcie uczucia wypoczynku.

Kiedy pora do łóżka?

Osiągnięcie dobrej jakości snu nierzadko bywa niemożliwe lub jest znacznie utrudnione ze względu na stresujący i wyczerpujący tryb życia, złe nawyki żywieniowe i behawioralne czy przewlekłe choroby. Aby wypocząć i jednocześnie pozwolić organizmowi na naturalną regenerację, która dokonuje się każdej nocy podczas spania, wystarczy tylko wprowadzić kilka modyfikacji w sposobie funkcjonowania, zwłaszcza kiedy zbliża się wieczór. 

Jedną z ważniejszych metod na wysypianie się jest kładzenie się do łóżka o regularnych porach, nawet jeśli nie czuć jeszcze objawów zmęczenia, a także wstawanie o stałych godzinach. To pozwala przejąć kontrolę nad zegarem biologicznym, a także zwiększa szansę na prawidłowe doświadczenie wszystkich etapów snu, w przebiegu których aktywność organizmu jest różna. Ze względu na zaburzenia snu, często pomijana, aczkolwiek ważna dla jakości wypoczynku, bywa faza snu rem. W trosce o dobry sen, który umożliwi wysypianie się, dobrze jest jednocześnie zadbać o właściwe miejsce odpoczynku. Wieczorem wskazane jest dokładnie wietrzenie sypialni bez względu na porę roku. Warto też wyłączyć wszelkie urządzenia elektroniczne emitujące niebieskie światło, w tym monitor komputerowy i telewizor, co najmniej godzinę przed pójściem do łóżka. Ważny jest ponadto komfort leżenia. Materac i poduszki powinny być odpowiednio dobrane do preferencji użytkownika. Przeciążenia, jakim ulega aparat ruchu, znajdując się w niewłaściwych pozycjach, mogą zarówno powodować przerywany sen, jak i stać się przyczyną innych dolegliwości psychosomatycznych, w tym np. sztywności karku i zmęczenia. 

Co jeszcze jest ważne w kwestii dobrego wypoczynku?

Organizm w trakcie wypoczynku powinien skupiać się na regeneracji, dlatego nie należy go absorbować innymi zadaniami. Co najmniej 2–3 godziny przed położeniem się należy zjeść ostatni, lekki posiłek. Wieczorem bezwzględnie trzeba unikać energetyzujących produktów zawierających kofeinę oraz cukier, konserwanty i alkohol. Można za to uciec się do niektórych zabiegów relaksacyjnych, np. ciepłej, aromatycznej kąpieli, która rozluźni mięśnie i pozwoli osiągnąć odprężenie umysłowe. Ze względu na to, że wysoka temperatura wody rozgrzewa ciało i przyspiesza krążenie, nie należy kąpać się tuż przed udaniem się na spoczynek. Warto również oddawać się innym aktywnościom, np. czytaniu książki w ramach alternatywy dla oglądania telewizji czy dla wyciszenia się po całym dniu. Należy jednak przy tym pamiętać, aby nie zabierać lektury, kolacji czy laptopa do łóżka. Powinno ono stanowić strefę wypoczynku, a nie być miejscem dla aktywności związanych z pracą czy hobby.