komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

sobota, 4 lipca 2020

Odona, Malwiny

Jak szukać i rekrutować pracowników z Ukrainy?

czwartek, 18.7.2019 09:21 , odsłony: 2208
kategorie artykułu:

Rynek pracy jest obecnie jak dziki zachód - nigdy nie wiadomo, czy nie zabraknie nam rąk do wykonania danego zlecenia, a z drugiej strony wielu pracowników coraz chętniej podejmuje dodatkowe prace, aby podnieść swoją stopę życiową. W sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie znaleźć odpowiednich pracowników na miejscu, dobrą opcją jest rekrutacja osób zza naszej wschodniej granicy. Dzięki temu my, jako przedsiębiorcy, będziemy w stanie skończyć zadania, do których się zobowiązaliśmy, a pracownicy znajdą miejsce, w którym będą w stanie spokojnie na siebie zapracować. Jak wyszukać i zrekrutować pracownika z Ukrainy? 

1. Gdzie szukać pracowników?

2. Jak zadbać o formalności?

3. Co zrobić, aby pracowali dla nas najlepsi? 

Gdzie szukać pracowników?

Zawody takie, jak szeroko pojęta budowlanka, transport dóbr i osób, handel czy wszelkiego rodzaju drobne prace biurowe od zawsze potrzebowały dużej ilości osób do pracy. W sytuacji, gdy nie nadążamy z wywiązywaniem się z naszych zleceń, warto jest rozważyć zatrudnienie dodatkowych osób, np. z Ukrainy. Jak to zrobić? Najprostszą opcją jest oczywiście wystawienie stosownego ogłoszenia na portale zbierające oferty pracy, jeżeli jednak potrzebujemy większej ilości pracowników, może być to znacznie utrudnione. W takiej sytuacji warto skorzystać z firmy, która nie tylko pomoże w znalezieniu, ale także umożliwi zatrudnienie pracownika z Ukrainy, wykonując wszelkie niezbędne do tego czynności w naszym imieniu.

W przypadku, gdy poszukujemy pracowników o bardzo konkretnych kwalifikacjach, najlepiej od razu skontaktować się z firmą specjalizującą się w wyszukiwaniu takich osób i proponowaniu im zatrudnienia. Dzięki temu oszczędzimy dużo czasu, nerwów, pieniędzy i niepotrzebnych rozmów kwalifikacyjnych prowadzących donikąd.

Jak zadbać o formalności?

Jeżeli wykonujemy to zadanie samodzielnie i nie wiemy, jakie dokumenty są niezbędne do zatrudnienia obcokrajowca w naszej firmie, powinniśmy zasięgnąć porady u naszej księgowej lub prawnika. Czasem dobrym pomysłem jest również skierowanie pytania do właściwego nam urzędu miasta, gdzie również powinniśmy otrzymać odpowiedź. W przypadku, gdy korzystamy z usług firmy zewnętrznej rekrutacja pracowników z Ukrainy jest o wiele prostsza, ponieważ wszelkie formalności załatwiane są za nas, w ramach zleconego przez nas zadania znalezienia odpowiednich pracowników. W takiej sytuacji nie musimy martwić się o sprawdzanie dokumentów, podpisanie umów o odpowiednio ułożonej treści itp.

W przypadku pracownika zza granicy odpowiednie uregulowanie kwestii prawnych jest bardzo istotne, ponieważ w momencie zatrudnienia musimy być pewni, że dana osoba w ogóle może pracować na terenie Polski. Właśnie z tego względu - aby oszczędzić sobie potencjalnych problemów w przyszłości - dobrze jest zostawić to specjalistom.

Co zrobić, aby pracowali dla nas najlepsi?

Jeżeli chcemy, aby nasi pracownicy byli lojalni i wspierali naszą firmę wedle swojej najlepszej wiedzy i możliwości, musimy dać im coś w zamian. Najlepsze efekty pracy zawsze osiąga się wtedy, gdy obie strony czują się usatysfakcjonowane i potrzebne - pracownik ze względu na swoje doświadczenie i umiejętności, a pracodawca ze względu na fakt, że w znacznym stopniu przyczynia się do rozbudowy lokalnej społeczności i jej otoczenia. Fakt, że pracownicy z Ukrainy zwykle są tańsi nie oznacza jednak, że możemy ich wykorzystywać. Jeżeli stworzymy w firmie odpowiednie warunki do pracy i rozwoju, nie będziemy musieli martwić się o braki kadrowe - ludzie sami chętnie będą pytać o to, czy potrzebujemy kogoś nowego do zespołu.

 
dzisiaj, 10 godz temu
piątek, 3.7.2020 08:53
czwartek, 2.7.2020 15:51
czwartek, 2.7.2020 14:53
środa, 1.7.2020 15:51
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki