Jak w łatwy i bezpieczny sposób przejść na dietę wegetariańską?

wtorek, 11.1.2022 17:10 581

Rozpoczął się nowy rok i wiele osób sporządziło listę postanowień. Jednym z najczęściej spotykanych postanowień noworocznych jest zmiana trybu życia na zdrowszy. Chcemy zacząć uprawiać jakiś sport, zapisać się na siłownię, lepiej się wysypiać i oczywiście zmienić nawyki żywieniowe. To doskonały moment, by pomyśleć o przejściu na wegetarianizm. Jak się do tego zabrać? Podpowiadamy w naszym artykule.

Na czym polega wegetarianizm?

Na początek warto przypomnieć, czym właściwie jest wegetarianizm. Otóż jest to sposób odżywiania się, polegający na wyeliminowaniu z diety mięsa (w tym oczywiście także ryb i owoców morza).

W przeciwieństwie do weganizmu – w diecie wegetariańskiej dopuszczalne jest spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego, czyli nabiału czy też jaj. Jeśli natomiast chodzi o mleko, to liczne badania dowodzą, że nie jest ono korzystne dla naszego organizmu.

Tym samym coraz większa rzesza osób – nie tylko wegetarian – decyduje się na wyeliminowanie z diety mleka krowiego i jego pochodnych. Co stosować w zamian?

Na szczęście na rynku dostępne są wysokiej jakości zamienniki na przykład sera. Z kolei mleko krowie można zastąpić roślinnym (kokosowym, owsianym, sojowym, migdałowym).

Wege przepisy – klucz do zdrowego i smacznego żywienia

Zmiana nawyków żywieniowych wcale nie musi być trudna. Wystarczy znać wege przepisy. Składniki są zwykle łatwo dostępne; w dużej mierze są to warzywa i owoce. Łatwe dania wegetariańskie to klucz do zdrowego i smacznego żywienia. Jeśli przekonamy się na własnej skórze, że przepisy wegetariańskie nie są skomplikowane, a potrawy wychodzą smaczne i sycące – nie zniechęcimy się do nowych nawyków żywieniowych. To bardzo ważne, aby dobrze zapoznać się z przepisami – spróbujcie koniecznie zgromadzić przynajmniej kilka łatwych przepisów i sporządzić jadłospis na pierwszy tydzień. Z czasem będzie coraz lepiej, a gotowanie będzie wam przychodzić naturalnie. Podobnie jak robienie wegetariańskich zakupów i zaopatrywanie lodówki w odpowiednie produkty bezmięsne.

Warto także wiedzieć, że wiele spożywanych dotąd produktów można z powodzeniem zastąpić roślinnymi zamiennikami. Dostępne są na przykład roślinne plastry na bazie migdałów Simply V. Można je dodać do wegetariańskiej quesadilli.

  • Wystarczą 4 tortille bezglutenowe, 100 g papryki w trzech kolorach, 20 g czerwonej cebuli oraz kilka listków bazylii. Ponadto 8 roślinnych plastrów (zastępujących ser żółty), 40 g cukinii, 20 ml oliwy z oliwek oraz sól i pieprz. Dodatkowo potrzebna będzie salsa pomidorowa – 80 g pomidorów, 15 g czerwonej cebuli oraz 3 łyżki oliwy z oliwek. By przygotować salsę wystarczy pokroić pomidory i cebulę w kostkę, a następnie całość wymieszać i doprawić. Pokrojone warzywa należy ugrillować (na przykład na patelni grillowej), tortille podpiec na rozgrzanej patelni, ułożyć na każdej po 2 roślinne plastry oraz warzywa i bazylię, złożyć na pół i obsmażyć na patelni do zrumienienia. Podawać z salsą.

Pomysły na przyrządzenie wegetariańskich dań obiadowych

Wegetariańskie dania świetnie sprawdzą się w porze obiadowej. Warto sięgać po przepisy z użyciem fasolki szparagowej, pełne warzyw i ze szpinakiem. Dania wegetariańskie to również boczniaki, pieczarki itp. Sprawdzi się tofu. Do woli można wykorzystywać ryż, makarony, ziemniaki, przyrządzać zapiekanki, sałatki, pierogi, pulpety z ciecierzycy. Dużym uznaniem cieszą się również sycące zupy-krem. Jak już wspomnieliśmy – warto sięgać po warzywa strączkowe. W soczewicy czy fasoli kryje się szereg niezbędnych składników odżywczych. Śmiało należy sięgać również po przyprawy i dodatki czy zioła. Wegetariańskie obiady mogą być pyszne w smaku, aromatyczne i sycące.

Dania wegetariańskie – jak rozpocząć przygodę z wegetarianizmem?

Zmiana trybu życia i nawyków żywieniowych to dość duża rewolucja w życiu każdego człowieka. Przejście na wegetarianizm jest bez wątpienia właściwym krokiem. Już dawno obalono bowiem mit, jakoby wegetarianie cierpieli z powodu niedoborów składników odżywczych. Niemniej zanim przejdziemy na dietę wegetariańską warto dokładnie się przebadać. Znając stan swojego organizmu oraz ewentualne nieprawidłowości można idealnie dostosować dietę – na przykład włączając suplementację. Najczęściej potrzebna jest suplementacja witaminą B12 oraz kwasy Omega-3. W razie wątpliwości warto także skorzystać z porady sprawdzonego dietetyka.

O czym należy pamiętać, przechodząc na wegetarianizm?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że dieta wegetariańska musi być zbilansowana i bardzo zróżnicowana. Tylko wtedy jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Na szczęście we współczesnym świecie nie jest to trudne. Jak już wspomnieliśmy – na rynku dostępne są zamienniki mleka i nabiału. Popularność zyskuje także jedzenie nazywane mianem superfoods. Są to produkty bogate w witaminy i minerały – ziarna, a także warzywa strączkowe (soczewica, groch, fasola, ciecierzyca). Warto sięgać również po inne warzywa. Trzeba obserwować reakcje swojego organizmu – zwłaszcza na początku przygody z wegetarianizmem. Czasami warzywa strączkowe mogą powodować pewne dolegliwości ze strony układu pokarmowego (związane jest to z trawieniem lektyn).