Jak wybrać giełdę do handlu kryptowalutami. Instrukcje dla początkującego

niedziela, 8.1.2023 18:20 170

Obecnie na świecie istnieje wiele giełd kryptowalut. Każdy z nich ma zalety i wady. Wyjaśniamy, jak wybrać odpowiednią platformę.

Kryptowaluty przyciągają traderów zmiennością kursu. Może wahać się o dziesiątki, a nawet setki procent dziennie. Na przykład w dniach 12-13 marca cena bitcoina spadła o ponad 50%. Zachował się również kurs Ethereum. Taka zmienność cen sprawiła, że aktywa cyfrowe stały się ulubionym narzędziem spekulantów. Użytkownicy handlują kryptowalutami w celu osiągnięcia szybkich zysków. Najdogodniejszym miejscem do tego jest giełda. Każda z nich zajmuje swoje miejsce w ranking giełd kryptowalut.  Przygotowaliśmy szczegółowe instrukcje, które pomogą Ci wybrać wygodną i niezawodną platformę transakcyjną.

Pierwsze kroki

  1. Wybierając giełdę, przede wszystkim należy sprawdzić, czy ma ona oficjalne przedstawicielstwo. Może to uprościć i przyspieszyć proces rozwiązywania problemów. Na przykład, jeśli środki użytkownika zostaną utracone, jeśli konto zostanie zhakowane lub tymczasowo zablokowane i tak dalej.
  2. Należy zwrócić uwagę na interfejs. Powinien być zrozumiały i wygodny. Jeśli tak nie jest, użytkownik może, nie rozumiejąc narzędzi platformy transakcyjnej, popełnić błąd techniczny, który doprowadzi do utraty środków. Staje się to najbardziej istotne podczas gwałtownych skoków ceny kryptowaluty, kiedy trader musi podejmować szybkie decyzje, aby na przykład sprzedać tracący na wartości składnik aktywów lub go kupić.
  3. Szukając strony, należy wziąć pod uwagę liczbę par handlowych, a także jakie kryptowaluty są na niej reprezentowane. Z jednej strony im więcej zasobów cyfrowych, tym więcej możliwości handlu i inwestowania. Z drugiej strony platformy mogą dodawać tokeny mało znanych projektów – to jeden ze sposobów na zarabianie pieniędzy. W związku z tym, jeśli firma wystawia podejrzane monety, naraża użytkownika na ryzyko zainwestowania w token wydany przez oszustów.

Narzędzia

  1. Oprócz interfejsu i listy kryptowalut, powinieneś przestudiować narzędzia, które oferuje giełda. Na przykład, czy możliwe jest złożenie zlecenia stop na parkiecie. Jest to zlecenie, które umożliwia kupno lub sprzedaż kryptowaluty, jeśli jej cena osiągnie określony poziom.

Przykład. Użytkownik kupił bitcoina za 10 000 USD, a następnie jego kurs wzrósł do 10 500 USD. Zlecenie stop-loss można złożyć w punkcie zakupu, a następnie zamknąć giełdę i zająć się swoimi sprawami. Jeśli cena monety spadnie do określonego poziomu, system automatycznie sprzeda aktywa, a trader nic nie straci.

Staking to kolejne przydatne narzędzie. Niektóre giełdy umożliwiają otrzymywanie pasywnego dochodu za trzymanie monet. Jego wielkość może wahać się od 1% do 15% i przekraczać tę wartość. Należy jednak pamiętać, że osiągnięcie zysku tą metodą nie jest gwarantowane. Użytkownik, który trzyma kryptowalutę w celu obstawiania, nawet otrzymawszy w nagrodę 15% liczby swoich monet, może stracić na spadku jej kursu. Staking jest możliwy na tak popularnych platformach jak Coinbase, Kraken, Binance, KuCoin, Poloniex i innych. Serwis stakingrewards.com pomoże Ci wybrać najbardziej dochodową platformę.

Innym narzędziem, które zapewniają niektóre giełdy, są oszczędności lub pożyczki. Odpowiednik lokaty bankowej z rentownością do 8% rocznie. Najbezpieczniej jest użyć do tego stablecoinów, których kurs jest np. powiązany z dolarem amerykańskim. Te opcje są dostępne na Binance, Poloniex i innych giełdach.

Początkujący handlowcy, którzy chcą szybko zarobić, mogą rozważyć giełdy, które pozwalają użytkownikom handlować z dźwignią. Z jego pomocą klient może przejąć kontrolę nad środkami firmy. Taka możliwość jest dostępna na platformach Bitmex, ByBit, Binance, OKEx, Deribit, Kraken i wielu innych.

Jednak nieprofesjonaliści nie zalecają stosowania dźwigni finansowej. Aby wykonać takie operacje, użytkownik pozostawia swój kapitał jako zabezpieczenie. W przypadku utraty pożyczonej kwoty giełda zabierze zastawione środki na spłatę zadłużenia.

Rejestracja i wypłata kryptowaluty

Z reguły ludzie ignorują umowę użytkownika. Podczas rejestracji na giełdach jest to kategorycznie niemożliwe. Jeśli nie znasz warunków, na jakich działa strona, możesz stracić swoje środki.

  1. Koniecznie zapoznaj się z warunkami rejestracji na giełdzie. Mogą zawierać wiele ważnych informacji. Na przykład firma może nie świadczyć usług użytkownikom w Twoim kraju. Lub handel na giełdzie będzie dostępny dopiero po przejściu weryfikacji (KYC). Ten sam warunek jest często konieczny do wypłaty środków.

Przykład. Giełda przyciąga klientów promocją „zarejestruj się i wygraj 200 $” lub innymi podobnymi metodami. Użytkownik tworzy konto na platformie transakcyjnej i przelewa na nie środki. Kiedy staje się oczywiste, że na platformie praktycznie nie ma handlu lub wykryto inne negatywne niuanse, początkujący trader decyduje się na zmianę giełdy. Okazuje się jednak, że jest to niemożliwe bez przechodzenia przez procedurę weryfikacji tożsamości, która z kolei ciągnie się dniami, tygodniami i miesiącami albo nie przebiega wcale bez wyjaśnienia.

  1. Dlatego koniecznie sprawdź warunki wypłaty kryptowaluty. Mogą też określić np., że środki można wypłacić tylko raz dziennie, w określonym czasie, jak to jest ustalone na platformie instrumentów pochodnych BitMEX. Może to stanowić problem, jeśli pilnie potrzebujesz pieniędzy.
  2. Wybierając witrynę, powinieneś przestudiować metody wpłacania i wypłacania środków. Im ich więcej, tym wygodniej będzie korzystać z giełdy. Również liczba opcji wypłaty i uzupełnienia pieniędzy może wskazywać na reputację firmy. Z reguły popularne systemy płatności nie współpracują z platformami transakcyjnymi, które są obserwowane w nielegalnych działaniach lub mają potwierdzone reklamacje klientów.

Ważnym aspektem wśród warunków wypłaty są prowizje, jakie strona pobiera za wypłatę kryptowaluty. Oczywiście dla użytkownika korzystne jest, aby były jak najniższe.

Należy sprawdzić

Według agregatora Coinmarketcap istnieje obecnie co najmniej 325 platform transakcyjnych. W rzeczywistości liczba ta może być znacznie wyższa. Jednak tylko kilkadziesiąt jest popularnych. Cała reszta ma mały wolumen obrotu, niską ocenę i podobny interfejs. Z tego powodu istnieje ryzyko, że początkujący użytkownik może zarejestrować się na podejrzanej giełdzie, co spowoduje utratę kapitału. Aby tego uniknąć, należy:

  1. Koniecznie sprawdzić wolumen obrotu na giełdzie. Główną częścią dochodów strony są prowizje pobierane od handlowców za dokonywanie transakcji. Jeśli jest ich mało, po pierwsze zwiększa to ryzyko bankructwa giełdy, a po drugie utrudni ci handel. Nawet jeśli zadeklarowany kurs jest wyższy niż na innych stronach, po prostu nie możesz sprzedawać ani kupować walut.

Możesz zidentyfikować problem z wolumenem obrotu za pomocą agregatorów, takich jak Coinmarketcap, Сoingecko i inne. Do tych informacji należy jednak podchodzić z ostrożnością. Firmy mogą zawierać fałszywe transakcje w celu zawyżenia obrotów handlowych. Możesz to sprawdzić, przeglądając historię handlu platformy i księgi zleceń kupna i sprzedaży aktywów. Jeśli transakcje są utrwalone w historii handlu, ale zlecenia na określone kwoty nie pojawiają się w okularach giełdy, wówczas giełda stwarza iluzję handlu. Z reguły fałszywe transakcje mają miejsce z określoną częstotliwością, na przykład raz na sześć minut i na prawie taką samą kwotę.

  1. Koniecznie zapoznaj się z historią giełdy, pomoże to chronić Ciebie i Twój kapitał. Możesz na przykład wyszukać informacje o tym, czy doszło do włamania lub wycieku danych użytkownika. Nawet jeśli środki nie zostały skradzione, może się to zdarzyć w przyszłości. Na przykład 3 czerwca 2020 r. hakerzy, którzy mają dostęp do danych klientów kanadyjskiej giełdy kryptowalut CoinSquare, obiecali zhakować ją poprzez wymianę kart SIM. W zeszłym roku platforma transakcyjna ujawniła informacje o klientach.

Bardziej niezawodne giełdy

Największym problemem związanym z giełdami jest centralizacja. Użytkownicy trzymają swoje środki na kilku wspólnych portfelach do dyspozycji platformy transakcyjnej. Rodzi to jednocześnie kilka zagrożeń:

  • hakowanie przez hakerów;
  • pracownicy giełdy mogą przywłaszczyć sobie kryptowalutę klientów;
  • może wystąpić awaria giełdy, w wyniku której utracony zostanie dostęp do portfela.

Rozwiązaniem tego problemu są zdecentralizowane giełdy (DEX). Na takich platformach transakcyjnych użytkownicy trzymają środki we własnych portfelach, pomiędzy którymi dokonywane są transakcje. Jednak teraz takie platformy dopiero zyskują na popularności. Klientów jest niewielu, dlatego aktywność handlowa jest niska. Przykłady takich platform: Binance DEX, Poloni DEX, dYdX, WavesDEX, Uniswap, Atomex, Nash i inne.

Podsumować

Wybierając giełdę, dokładnie przestudiuj warunki rejestracji i wypłaty środków. Pożądane jest preferowanie dużych, dobrze znanych witryn: mają one większe dochody, z których część można skierować na poprawę systemu ochrony; ich kierownictwu trudniej jest popełnić przestępstwo, ponieważ osoba ta jest znana społeczeństwu i organom nadzoru finansowego.

Zdecydowanie powinieneś sprawdzić w Internecie, czy wśród użytkowników nie ma skarg na platformę transakcyjną, czy była zaangażowana w oszukańcze schematy lub była przedmiotem ataków hakerskich. Ważne jest również, aby upewnić się, że giełda ma duży wolumen obrotu i nie zamyka go.

Pod względem wygody lepiej jest korzystać z giełd, które zapewniają szeroki wachlarz narzędzi. Na przykład zlecenia stop, pasywny dochód za obstawianie monet, możliwość otwierania depozytów i inne opcje.

I należy pamiętać, że giełda nie jest bezpiecznym sposobem przechowywania kryptowaluty. Jeśli użytkownik planuje tylko kupować i przechowywać bitcoiny lub inne cyfrowe pieniądze, lepiej wybrać zimny portfel lub inne metody. Więcej o nich przeczytacie w naszym poprzednim artykule.