komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

piątek, 10 lipca 2020

Sylwany, Witalisa

Jak wybrać polisę na życie i nie przepłacać?

czwartek, 16.5.2019 16:15 , odsłony: 2891
kategorie artykułu:

Jak wybrać polisę na życie i nie przepłacać?

Dla każdego z nas ubezpieczenie na życie to zupełnie inny produkt. Część klientów stawia na wysoką sumę ubezpieczenia, innym zależy na dodatkowej ochronie zdrowotnej lub wypadkowej. Możliwości mamy wiele, jednak w każdym ubezpieczeniu na życie ważna jest cena oraz to, żeby nie przepłacić.

Wystarczy, że zwrócimy uwagę na kilka ważnych czynników wpływających na cenę polisy, by świadomie wybrać dobrą i solidną ofertę w korzystnej cenie. Sprawdźmy zatem jak to zrobić.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia?

Koszt ubezpieczenia może być bardzo różny i to od nas samych w dużej mierze zależy – ile zapłacimy.

Cena składki waha się w granicach 30 – 300 zł miesięcznie. To dość szeroki zakres cenowy, w którym każdy może znaleźć jakieś rozwiązanie dla siebie. Warto jednak wiedzieć – co konkretnie wpływa na cenę i jak możemy obniżyć koszt ubezpieczenia.

Przede wszystkim na cenę wpływa nasz wiek. To – ile mamy lat, ma znaczenie, ponieważ zwiększa ryzyko zachorowań, wypadków oraz śmierci. Ubezpieczyciel zabezpiecza się podniesieniem ceny składki. Zamiast odkładać zakup polisy na życie na później – zdecydujmy się teraz.

Cena jest zależna również od wysokości sumy ubezpieczenia. Co to oznacza? Musimy mieć świadomość, że im wyższą sumę ubezpieczenia wybierzemy – tym większa będzie nasza składka. Oczywistym jest, że inny koszt poniesiemy za polisę na 50 tys. zł oraz 500 tys. zł. Jednak różnice sum ubezpieczenia bywają zbliżone jak np. 100 tys. zł, 150 tys. zł czy 200 tys. zł – wybór między takimi kwotami również ma znaczenie. Takie porównanie ofert jest możliwe, gdy skorzystamy z pomocy kalkulatora ubezpieczeniowego lub porównywarki, wchodząc np. na https://rankomat.pl/ubezpieczenia-na-zycie/kalkulator.

Ważna jest również ilość umów dodatkowych. To my sami decydujemy o zakupie rozszerzenia ochrony i możemy je dopasować według indywidualnych potrzeb – np. jeśli uprawiamy wspinaczkę górską – możemy zabezpieczyć się na wypadek urazów, kontuzji czy pobytu w szpitalu. Umowy dodatkowe wybierajmy rozsądnie – nie wszystkie muszą nam być koniecznie potrzebne. Oczywiście, że maksymalna ochrona byłaby najlepsza, ale są zagrożenia, które z całą pewnością możemy w naszym życiu wykluczyć.

Na cenę wpłynąć może również to, na jak długo podpisujemy umowę z ubezpieczycielem. Jeśli zależy nam na konkretnej sumie ubezpieczenia, to spore znaczenie może mieć to, czy umowa będzie trwała 10 czy 15 lat. Umowy mogą trwać rok, 5, 10, 15 czy nawet 30 lat. Jest to zależne od nas samych, ale również od towarzystwa ubezpieczeniowego, które wybierzemy.

Znaczenie może mieć również częstotliwość składki. Część osób zdecydowanie woli składkę miesięczną, którą można opłacać stałym przelewem, inni z kolei zdecydują się na nieco tańsze rozwiązanie – składkę roczną, którą dodatkowo można ustalić na moment, w którym otrzymujemy tzw. trzynastą pensję lub zwrot z podatku. Składki roczne, płacone z góry – bywają tańsze od miesięcznych, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie.

Warto wspomnieć również o tym, że chyba największy wpływ na cenę ubezpieczenia na życie ma brak porównania. Zbyt pochopna decyzja może nas sporo kosztować. Wystarczy, że sprawdzimy ofertę konkurencyjnych firm ubezpieczeniowych, by okazało się, że podobne lub lepsze rozwiązania inne towarzystwa oferują taniej. Za szybko podjęta decyzja o zakupie może prowadzić nie tylko do rozczarowania, ale również przedwczesnej rezygnacji z ubezpieczenia. A to, niestety, również niekorzystna decyzja.

Do czego przyda się polisa na życie?

Przed samym zakupem warto zastanowić się przede wszystkim – po co nam ubezpieczenie oraz – ile możemy zainwestować w ubezpieczenie.

Przykładowo – jeśli chcielibyśmy znaleźć ofertę w cenie 100 zł miesięcznie, która zapewni nam jedynie wypłatę świadczenia na wypadek śmierci, to po sprawdzeniu dostępnych ofert może okazać się, że jednak zdecydujemy się na ofertę z ochroną od ciężkich chorób i wypadków za 159 zł. Czy na pewno jest nam to potrzebne? Być może mamy już pakiet zdrowotny zakupiony za pośrednictwem pracodawcy, więc dodatkowa ochrona nie jest nam niezbędna?

Warto zatem zastanowić się nad tym, jakiego produktu szukamy. To znacznie ułatwi nam znalezienie najlepszej oferty. Nie przekraczajmy również założonej kwoty, ponieważ może to znacznie obciążyć nasz miesięczny budżet, a w efekcie w przyszłości zrezygnujemy z ubezpieczenia i stracimy ochronę.

 

 
poniedziałek, 6.7.2020 11:49
sobota, 4.7.2020 07:55
poniedziałek, 29.6.2020 11:50
poniedziałek, 29.6.2020 11:07
3
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki