Jak wybrać skuteczny oczyszczacz powietrza, zanim zaatakuje Cię smog?

środa, 23.10.2019 09:09 665

Nawet do 250% normy pyłu zawieszonego PM2,5 i do 200% normy pyłu PM10 odnotowano już w niektórych miastach, mimo że sezon grzewczy nie rozpoczął się jeszcze w pełni. Tej zimy znowu grozi nam wdychanie chorobotwórczego smogu, nawet w mieszkaniu, do którego przedostają się zanieczyszczenia z zewnątrz.

Niestety ani rośliny oczyszczające powietrze, ani firanki antysmogowe, ani po prostu zamykanie okien nie zagwarantuje Ci ochrony przed szkodliwymi substancjami w powietrzu, które przedostają się nawet do Twojego układu krwionośnego, kumulując się w organizmie. Jedynym skutecznym narzędziem do usuwania smogu jest oczyszczacz powietrza - tylko jak go wybrać?

Zasada nr 1 - oczyszczacz powietrza dobiera się do pomieszczenia, nie do całego mieszkania, domu czy biura

Niektóre oczyszczacze i nawilżacze powietrza w sklepie Homespot mają imponującą wydajność - mogą oczyszczać powietrze w pomieszczeniach nawet do 80 m2! Myślisz, że taki jeden mocny oczyszczacz powietrza, np. Klarta Stor, usunie zanieczyszczenia w powietrzu w całym Twoim mieszkaniu? Mogłoby tak być, gdyby było ogromnym open space’em. 

Niestety, nawet tak mocny oczyszczacz jest przeznaczony wyłącznie do jednego dużego pokoju, a nie całego domu. Jest tak, bo ściany, drzwi, a nawet wielkogabarytowe meble utrudniają cyrkulację powietrza i nie jest możliwe, aby Klarta Stor w pokoju dziennym usuwała też smog w oddalonym pokoiku dziecięcym. Z tego powodu sklep Homespot poleca stawiać oczyszczacz powietrza w najczęściej używanych pokojach, ewentualnie - przenosić oczyszczacz z pokoju dziennego na noc do sypialni.

Zasada nr 2 - sprawdź, czy oczyszczacz powietrza ma skuteczną kombinację filtrów

Optymalna kombinacja filtrów w oczyszczaczu powietrza to połączenie filtra wstępnego z filtrem HEPA i filtrem węglowym. Taki zestaw usuwa zarówno smog, jak i różne alergeny, brzydkie i drażniące zapachy. 

  • Filtr wstępny chroni pozostałe dwa filtry przed nadmiernym zanieczyszczeniem, bo zatrzymuje największe cząsteczki, np. okruchy, włosy, sierść, spore drobinki kurzu. 
  • Filtr HEPA usuwa z powietrza pyły zawieszone, które są nośnikami np. benzoapirenu i metali ciężkich, alergeny, niektóre wirusy i bakterie. W zależności od klasy może mieć od 95% skuteczności (HEPA E11) do 99,95% skuteczności (HEPA H13), ale w domu ta różnica jest minimalna i praktycznie nieodczuwalna. Więcej o zaletach i budowie filtrów HEPA przeczytasz tutaj: https://homespot.pl/blog/dbamy-o-powietrze/filtry-hepa.
  • Filtr węglowy eliminuje zanieczyszczenia gazowe, np. lotne związki organiczne, dwutlenek siarki, dwutlenek azotu. Na wdychanie ostatniego są szczególnie narażone osoby mieszkające blisko ruchliwych ulic, bo głównym źródłem nadmiaru drażniącego dwutlenku azotu w powietrzu jest transport drogowy. Poza tym filtr węglowy usuwa też brzydkie zapachy i dym papierosowy. W przypadku https://homespot.pl/kategoria/oczyszczacze-powietrza-xiaomi filtr węglowy może być dodatkowo impregnowany solami organicznymi, dzięki którym ma usuwać też wirusy i bakterie.

Ważny jest wskaźnik zużycia filtrów. Dzięki niemu będziesz wiedzieć, kiedy czas na wymianę na nowe. Oczyszczacze Sharp z nawilżaczem mają ponadto wskaźnik temperatury, wilgotności i ilości wody w zbiorniku.

Zasada nr 3 - dostosuj wydajność oczyszczacza powietrza do kubatury, czyli objętości pomieszczenia 

Wydajność oczyszczacza powietrza określa maksymalną ilość przefiltrowanego powietrza w ciągu godziny. To parametr CADR - Clean Air Delivery Rate. Im jest większy, w tym większym pomieszczeniu może pracować oczyszczacz. CADR powinien odpowiadać trzykrotnej kubaturze, czyli objętości pomieszczenia. Można to sprawdzić na 2 sposoby. 

Z jednej strony - sklep Homespot rekomenduje, aby na każde 10 m2 powierzchni, przypadał CADR w wysokości 80 m3/h, jeśli pomieszczenie ma wysokość do 2,5-2,7 m. Z drugiej strony - jeśli pokój ma większą wysokość, bo mieszkasz np. w kamienicy, trzeba policzyć CADR na własną rękę. Wtedy mnożysz powierzchnię razy wysokość, potem razy 3 i masz optymalny CADR dla wybranego pokoju. 

Pamiętaj, że wraz ze wzrostem wydajności oczyszczacz pracuje głośniej. Warto sprawdzić, jak głośny szum generuje urządzenie w każdym trybie pracy.

Zasada nr 4 - sprawdź, jak działa czujnik jakości powietrza w oczyszczaczu

Oczyszczacze powietrza mają czujnik zanieczyszczeń, jednak różnią się one działaniem. Niektóre mierzą wyłącznie stężenie kurzu, inne - stężenie pyłu zawieszonego PM2,5 i te są najlepsze. Jednak i one się różnią. Świetnie to widać na przykładzie oczyszczaczy powietrza różnych producentów: Klarta Forste 3 i Xiaomi Air Purifier 2S. Oba modele mają czujniki laserowe stężenia pyłu zawieszonego PM2,5. 

Na podstawie bieżących pomiarów jakości powietrza czujniki sterują pracą urządzeń w trybie automatycznym. Jeśli stężenie PM2,5 wzrośnie, oczyszczacze zwiększają tempo filtracji. Różnica tkwi w granicy, po której przekroczeniu wydajność oczyszczacza się zwiększa. W Klarcie Forste 2 jest to 15 µg/m3, w Xiaomi Air Purifier 2S - 76 µg/m3. Oczywiście w drugim modelu możesz manualnie zwiększyć tempo filtracji powietrza, jeśli na wyświetlaczu lub w aplikacji zauważysz wysokie stężenie PM2,5.

Zasada nr 5 - zobacz dodatkowe funkcje oczyszczaczy powietrza

Opcjonalne przydatne funkcje to: 

  1. blokada rodzicielska - zapobiegająca przypadkowej zmianie ustawień, przydatna, jeśli masz małe dzieci,
  2. zdalne sterowanie za pomocą aplikacji - dostępne w oczyszczaczach Xiaomi i LIFAair, 
  3. timer - pozwalający zaprogramować pracę urządzenia do np. 8 godzin, po których oczyszczacz zatrzyma filtrację.