Jak wybrać wino do ryb
Dania rybne są dość trudne, jeśli chodzi o wybór napojów alkoholowych do nich. Zwłaszcza jeśli chodzi o wino. Ryby mogą mieć specyficzny smak i aromat, który nada winu niezrozumiały odcień. Ale i na to są zasady - opowiedzieli nam o nich eksperci z internetowego sklepu z winami BottleBox. Stosując się do nich, można dobrać wino do ryby tak, aby idealnie podkreślało jej delikatny smak.
Jakie są rodzaje ryb?
Warto dobierać wino do ryby, a nie odwrotnie - rybę do wina. W końcu ryby mogą być bardzo różne. Jedna ma wyraźny specyficzny zapach i smak, druga ma pewną gęstość mięsa, trzecia może być tylko smażona i tak dalej.
Ze względu na pochodzenie, ryby można podzielić na morskie (łosoś, tuńczyk, makrela, śledź, halibut, dorsz...) i słodkowodne (leszcz, sum, karp, pstrąg, jesiotr, sandacz...). Zarówno ryby morskie, jak i słodkowodne mogą być chude, średnio tłuste i tłuste.
Jakie są zasady wyboru wina do ryb?
Pomimo konwencjonalnej mądrości, że tylko białe wino podaje się do ryb, a czerwone do mięsa, wszystkie odcienie wina nadają się do dań rybnych. Najważniejsze jest, aby wybrać je zgodnie z ich kombinacjami smakowymi i aromatycznymi. Istnieje wiele niuansów, które należy wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o łączenie ryb i wina. Oto kilka ważnych zasad.
- Danie rybne i podawany do niego napój powinny należeć do tej samej kategorii smakowej. Na przykład, nie należy podawać lekkich, neutralnych win z rybą, która mocno pachnie - należy zrównoważyć jej aromat i smak bogatym winem. Z kolei do delikatnych ryb bez wyraźnego specyficznego smaku dobrze jest podawać orzeźwiające wina wytrawne, aby nie zakłócać ich smaku.
- Wiele zależy od sposobu przyrządzenia ryby. Smażone ryby, zwłaszcza tłuste odmiany, dobrze jest podawać z wytrawnymi młodymi winami, nawet musującymi. Jeśli chodzi o ryby duszone lub pieczone, odpowiednie mogą być wina półsłodkie, a nawet słodkie, ale dekoracje i przyprawy również będą odgrywać rolę. Ryby wędzone dobrze komponują się z winami dojrzewającymi w dębowych beczkach.
- Jeśli nadal nie możesz się zdecydować, wybierz młode białe wina do ryb i podawaj je schłodzone. „Starsi bracia” z solidnym starzeniem mogą przyćmić delikatny smak ryby. Dobre opcje lekkich białych win produkowane są we Włoszech i Hiszpanii. Zwróć również uwagę na różowe wino musujące - będzie pasować do prawie wszystkich rodzajów ryb.
Wybór wina do określonych rodzajów ryb
Na wybór wina ma wpływ zawartość tłuszczu w produkcie rybnym i jego konsystencja, a także metoda gotowania, obecność lub brak dodatków, przypraw i ziół oraz sosów, które będą towarzyszyć potrawie. Podpowiemy, które wino jest odpowiednie do różnych rodzajów ryb, w zależności od tych czynników.
- Ryby o niskiej zawartości tłuszczu
Kategoria ta obejmuje morszczuka i mintaja, panga i tilapię, labraksa i okonia morskiego, lina, szczupaka, leszcza, sandacza i kilka innych gatunków. Filet z tych ryb jest bardzo miękki, lekki, luźny, ma delikatny aromat i lekki, niespecyficzny smak. Do takich ryb dobrze jest podawać kremowe sosy z cytrusami, pesto z bazylią, słodkie chilli.
Wybierajmy wina białe, gdyż nie mają one dużej ilości tanin, jak w trunku czerwonym. Dlatego nie przyćmią smaku delikatnej chudej ryby. Najlepsze wina to te o bujnym bukiecie aromatycznym: Sauvignon Blanc, Pinot Grigio, Chardonnay, Chablis, Grüner Veltliner, Vermentino.
- Ryby o średniej zawartości tłuszczu
Ryby o średniej zawartości tłuszczu obejmują okonia rzecznego, karpia i pstrąga, tuńczyka i suma, różowego łososia i ostroboka, flądrę. Tekstura filetu jest gęstsza i nie rozpada się podczas gotowania. Mięso ma neutralny smak, dlatego dodaje się do niego przyprawy i zioła. Najczęściej taka ryba jest pieczona lub wędzona, a podawane sosy są kremowe z kwaskowatością (tatar), pomidorami, soją i imbirem.
Jeśli nie używasz zbyt wielu przypraw, wybierz wina o wyraźnym aromacie - Chardonnay, Riesling, Sancerre, Viognier. Ale jeśli ryba jest smażona na chrupko i doprawiona przyprawami, wybierz szlachetne wina starzone w dębie: Sauvignon Blanc, Chablis, Gavi.
- Tłuste ryby
Tłuste ryby to łosoś i tuńczyk, makrela i węgorz, halibut i sardynka, śledź, szproty. Filety są tłuste, bogate, o gęstej konsystencji i jasnym, intensywnym rybnym smaku. Tłuste ryby dają początek wielu różnym przepisom. Można je smażyć, piec, dusić, wędzić i podawać z różnymi dodatkami i orzeźwiającymi kwaśnymi sosami.
W tym miejscu pojawia się czerwone wino. Jeśli danie rybne jest grillowane lub doprawione jasnymi przyprawami i ziołami, wybierz czerwone trunki o wysokiej kwasowości i taninie: Tempranillo, Zweigelt, Pinot Noir, Beaujolais, Frapatto. Garbniki w winie neutralizują również nadmiar tłuszczu w filecie rybnym, a danie będzie smakować lżej.