Jak wybrać zdrowy catering w 5 krokach?

czwartek, 25.6.2020 09:11 1848

Stare porzekadło mówi: „Jesteś tym, co jesz.”, nic dziwnego więc, że powinniśmy większą wagę przykładać do tego, co ląduje na naszych talerzach.

W dzisiejszych czasach, gdy kariera zawodowa pożera ogrom naszego czasu, jeśli chcemy zachować równowagę między pracą, a życiem prywatnym, czasem musimy iść na ustępstwa. Nie musi to jednak odbijać się ani na naszym zdrowiu, ani na wadze. Dieta pudełkowa może stanowić fantastyczne rozwiązanie i pozwolić nam na zaoszczędzenie cennych godzin – codziennie! Jak jednak wybrać firmę, która przygotuje dla nas dietetyczny catering?

Po pierwsze: fit catering powinien być sprawdzony

Reklamy, które atakują nas po wpisaniu jednego hasła w google, nie zawsze muszą oferować wysokiej jakości usługi. Jeśli jakaś firma wpadnie nam w oko, można zapytać znajomych, rodzinę o to, czy ją kojarzą, czy korzystali z jej usług. Poczta pantoflowa to chyba najlepsze z możliwych poleceń!

Przyjrzyjmy się uważnie firmie, która oferuje teoretycznie najlepszy catering dietetyczny dla nas. Z łatwością powinniśmy móc znaleźć jej dane kontaktowe, adres, sprawdzić regon. W ten sposób będziemy mieli pewność, że nie mamy do czynienia z oszustami.

Możemy też wpisać w wyszukiwarkę nazwę danej firmy i zapoznać się z opiniami innych klientów na jej temat. Jeśli taki catering pudełkowy oferuje niesmaczne lub nieświeże posiłki, internet będzie aż huczał!

Po drugie: czy dieta catering jest przygotowywana przez ekspertów?

To kolejna rzecz, którą musimy sprawdzić. Bardzo często dobrej jakości firmy, chwalą się zatrudnianiem food creatorów albo dietetyków klinicznych. Takie informacje znajdziemy na stronie internetowej. Pamiętajmy jednak, aby sprawdzić danego specjalistę również w sieci. Zdarza się, że oszuści podają zmyślone imię i nazwisko dietetyka oraz dorzucają do tego zdjęcie, ukradzione z sieci.

Dlaczego udział dietetyka jest tak ważny? Nadzoruje on prace nad jadłospisem, dzięki czemu staje się on kompletny i idealnie zbilansowany. To oznacza, że nasz organizm otrzyma dawkę niezbędnych wartości odżywczych każdego dnia. Dieta będzie więc zdrowa i korzystnie wpłynie na nasze ciało. Zyskamy też pewność, że każdy zestaw zawiera tyle kalorii, ilu potrzebujemy!

Po trzecie: cateringi dietetyczne do wyboru

Jeśli dana firma oferuje tylko jeden lub dwa jadłospisy, nie oznacza to oczywiście, że jest to zła firma. Na większą uwagę zasługują jednak te, które dopasowują się do klienta oraz uwzględniają jego styl życia, nietolerancje, choroby, alergie. Możemy więc zdecydować się wtedy na catering wegetariański, a być może iść nawet o krok dalej i zamówić catering wegański. W ofercie znajdą dla siebie również coś osoby, np. z nietolerancją glutenu lub laktozy, cierpiące na cukrzycę, albo Hashimoto.

Po czwarte: dietetyczny catering możemy dopasować idealnie do swoich potrzeb

Bardzo często firmy cateringowe zmuszają nas do związania się z nimi miesięcznym abonamentem. O wiele atrakcyjniejsze jest wyjście, które pozwala na zamówienie zestawu próbnego. Później również powinniśmy móc dostosować współpracę do naszych potrzeb. Poszukajmy więc elastycznej firmy, która umożliwi nam zamówienie naszych „pudełek” w dni, w których ich potrzebujemy, niezależnie od tego, czy będzie to odbywało się codziennie, czy kilka razy w tygodniu. 

Powinniśmy też mieć wpływ na liczbę posiłków, rodzaj diety oraz kaloryczność zestawów. Dzięki temu idealnie dopasujemy dietetyczny catering do naszych preferencji. Pamiętajmy, że posiłki mają być dla nas przyjemnością!

Po piąte, cateringi dietetyczne nie powinny mieć tajemnic!

Wszystkie cateringi dietetyczne chwalą się bogatym menu, świetnym i smacznym jadłospisem. Często deklarują, że plan na cały tydzień znajdziemy na ich stronie internetowej. W praktyce jednak w zakładce „menu”, możemy zobaczyć opis zaledwie kilku potraw, których nawet nie otrzymujemy. 

Wybierzmy więc ten catering, który nie ukrywa przed swoimi klientami jadłospisu na cały tydzień. Dzięki temu wiemy, czego możemy się spodziewać, możemy zapoznać się wcześniej ze składem lub historią potraw. Ma to ogromny walor edukacyjny!