Jak wygląda proces zwrotu kaucji, jeśli wynajmujesz mieszkanie?

poniedziałek, 29.5.2023 11:55 163

Wysokie ceny nieruchomości sprawiają, że zakup własnego mieszkania dla wielu jest czymś nieosiągalnym. Stąd też chcąc się usamodzielnić lub przeprowadzić na większy metraż, jedną możliwością często pozostaje wynajem. Decydując się na wynajmowanie mieszkania, musimy liczyć się z tym, że na wstępie właściciel nieruchomości, zgodnie z zawartą umową, zażąda uiszczenia kaucji. Co warto o niej wiedzieć i jak wygląda proces jej zwrotu?

Czym jest kaucja zabezpieczająca?

Jak sama nazwa wskazuje, kaucja zabezpieczająca ma na celu zabezpieczenie realizacji warunków umowy. Tym samym, jeśli najemca nie dokona opłaty za wynajęcie lokalu albo dokona szkód, których nie usunie do czasu wyprowadzki, właściciel zgodnie z prawem może pobrać odpowiednią kwotę z kaucji. Ma ona pokryć koszty, jakie trzeba przeznaczyć na naprawę tego, co zostało zniszczone. Jednak ustawowo została określone maksymalna wysokość kaucji zabezpieczającej, którą można wyczytać w  art. 6. Ustawy o ochronie praw lokatorów.

Zgodnie z tym zapisem, przy najmie instytucjonalnym oraz okazjonalnym kaucja nie może przekraczać sześciokrotności miesięcznego czynszu. W pozostałych przypadkach maksymalna wysokość kaucji to dwunastokrotność czynszu. Przy czym obliczając górną granicę wysokości kaucji zwrotnej, należy brać pod uwagę kwotę czynszu, jaka zostaje ustalona podczas podpisywania umowy. Jeżeli w trakcie jej trwania właściciel zwiększy opłatę za czynsz, to nie wpływa to na wysokość kaucji. 

Kiedy następuje zwrot kaucji i jak powinien przebiegać?

W momencie, kiedy umowa najmu wygasa i lokator wyprowadza się z mieszkania, powinien też nastąpić zwrot kaucji zabezpieczającej. Jeśli mieszkanie zdawane jest w takim samym stanie, w jakim zostało wynajęte, a wszystkie opłaty są uregulowane, to właściciel lokalu zobowiązany jest zwrócić pełną kwotę kaucji. Czas, jaki przysługuje mu na zwrot, to trzydzieści dni od dnia wygaśnięcia umowy. Strony powinny ustalić między sobą, czy zwrot zostanie dokonany na konto bankowe, czy też pieniądze zostaną wypłacone w formie gotówki. Co, jeśli właściciel mieszkania nie wywiąże się ze swojego obowiązku i nie dokona zwrotu kaucji? Wówczas należy wysłać oficjalne pismo wzywające do oddania pobranych środków. Jeśli nie przyniesie to efektu, wtedy pozostaje decyzja o wkroczeniu na drogę sądową. 

Aby nie musieć martwić się o uczciwość osób prywatnych oferujących wynajem mieszkań, warto skorzystać z usług sprawdzonych firm. Jeżeli chcesz wynająć mieszkanie we Wrocławiu, zapraszamy na stronę https://wroclaw.mdr.pl/, gdzie znajdują się wszystkie niezbędne informacje, kierowane do osób, które chcą zamieszkać na nowoczesnym osiedlu i wynajmować lokal na przejrzystych, atrakcyjnych warunkach. Przy zdecydowaniu się na wynajem, umowa podpisywana jest na okres dwóch lat z gwarancją tego, że czynsz nie będzie wzrastał częściej niż raz w roku. Stali najemcy, którzy będą wynajmowali mieszkanie, mogą liczyć na specjalne dopłaty nawet przez 15 lat.

Podsumowując, właściciel mieszkania zwraca kaucję w ciągu trzydziestu dni od zakończenia umowy – przelewem lub gotówką.