Jak wykonać schody zewnętrzne?

niedziela, 10.11.2019 09:48 5275

Schody prowadzące do twojego domu mogą sprawić, że twój własny kąt stanie się dzięki temu jeszcze bardziej gościnny, imponujący, a przede wszystkim praktyczny - w końcu w budownictwie właśnie o to chodzi, aby konstrukcja znalazła szereg zastosowań spełniających oczekiwania inwestora. Jednakże, schody zewnętrzne mogą również obniżyć ogólną wartość estetyczną Twojego domu i w negatywny sposób wyróżniać się na tle Twojego domostwa. Pomożemy Ci zapobiec takiej katastrofie - przeczytaj nasz poradnik od https://domar.pl/.

SCHODY BETONOWE CZY METALOWE?

Najpopularniejszy projekt schodów zewnętrznych do domu to zdecydowanie konstrukcja z betonu z okładziną ceramiczną lub kamienną. Jednakże, zamiast schodów żelbetowych można pokusić się o zewnętrzne schody metalowe lub z kostki brukowej.

(Zobacz porady i inspiracje https://domar.pl/porady-inspiracje/)

Kolejną z dostępnych alternatyw jest także możliwość zamówienia już gotowych, schodów prefabrykowanych. Aby wybrać najkorzystniejszą dla Ciebie opcję potrzebne będzie krótkie omówienie zalet i wad danego rozwiązania.

SCHODY ŻELBETOWE

Decydując się na betonowe schody zawczasu trzeba zaplanować jakim materiałem zostaną wykończone. Ważnym jest, aby podczas ustalania wysokości konstrukcji uwzględnić margines od kilkunastu do kilkudziesięciu milimetrów na zaprawę klejową i okładzinę po wcześniejszym ułożeniu hydroizolacji i warstwy wyrównawczej. Betonowe schody zewnętrzne wykonuje się zazwyczaj już na etapie wznoszenia stanu surowego. Warto pamiętać jednak, aby schody takiej konstrukcji oddzielone były od ścian budynku w celu uniknięcia mostku termicznego. Jeśli już zdecydujesz się na ten rodzaj konstrukcji zacznij od betonowania płyty głównej, a dopiero potem schodków. Wzdłuż obrysu konstrukcji należy wykonać stabilnie podparte deskowanie. Płytę należy zbroić prętami ułożonymi w dolnej części. Po wykonaniu płyty czas na analogiczne deskowanie schodków. Jeśli planujesz płytę sporych rozmiarów pamiętaj o dylatacji, która zapobiegnie pękaniu betonu. Prace wykończeniowe można rozpocząć po mniej więcej czterech tygodniach - to właśnie wtedy beton nabierze pełnej wytrzymałości. Gotową konstrukcję warto także “przyozdobić” o warstwę zapobiegającej podciąganiu wilgoci pod okładzinę, co w efekcie zapobiegnie odklejaniu się płytek.

(Sprawdź wybór schodów - https://domar.pl/kategorie/schody/)

HEAVY METAL, CZYLI SCHODY METALOWE

Zdecydowaną zaletą tego rozwiązania jest to, że schody zewnętrzne metalowe przyjeżdżają do odbiorcy jako gotowe elementy, a więc wystarczy je tylko skręcić. To rozwiązanie na pewno przypadnie do gustu osobom, którym zależy na czasie. Jednakże, na budowie nie dokonuje się korekty wymiarów elementów, więc wykonawcy takowych schodów przeprowadzają w warsztacie montaż próbny. Chociaż częściej do produkcji tego rodzaju schodów używa się zwykłej stali węglowej, można także pokusić się o droższą stal kwasoodporną. Cynkowanie ogniowe zabezpieczy Twoją konstrukcję przed korozją, która jest jedną z największych wad tego rozwiązania.

Mimo tego, że schody zewnętrzne metalowe są dość lekkie, słupki i inne elementy dźwigające konstrukcje powinny stać na stopach fundamentowych. Stopy te można wykonać z betonu układanego w punktowych wykopach. Jednak znacznie szybszym i prostszym rozwiązaniem jest zakopanie bloczków fundamentowych. Nad fundamentami zakopanymi pod poziomem gruntu można śmiało zasadzić trawę, która uzupełni wygląd estetyczny konstrukcji.

SCHODY ZEWNĘTRZNE Z KOSTKI BRUKOWEJ

Do budowy takiej konstrukcji nadają się betonowe kostki, płytki brukowe, cegły klinkierowe, a także elementy z kamienia naturalnego. Mądrym pomysłem będzie wybraniekolekcji na tyle szerokiej, aby obejmowała duże elementy, które posłużą za pionowe podstopnice. Antypoślizgowość to ważny element każdej konstrukcji tego typu. Dlatego też, najlepiej jest wybrać materiały o fakturowanej, strukturalnej powierzchni, na przykład pokryte drobnym kruszywem elementy betonowe. Co więcej, płyty z kamienia naturalnego powinny być łupane lub mieć powierzchnię płomieniową. Wzniesienie tego typu konstrukcji poprzedza wysypanie pod teren do tego przeznaczony drobny tłuczeń oraz starannie go ubicie. Następnie, przy pomocy poziomicy należy określić poziom poszczególnych stopni oraz podestu. Każdy stopień i podest muszą być ograniczone obrzeżem, które pełni funkcję podstopnicy i określa wysokość stopnia. Obrzeże mocuje się w zaprawie murarskiej. Kostce betonowej świetnie posłuży zwykła zaprawa cementowa. Z kolei bruk klinkierowy będzie wymagał stosownej zaprawy do klinkieru. Ponadto, niektóre rodzaje kamienia naturalnego muszą być układane na białej zaprawie do kamienia.

CO DALEJ?

Jeżeli już zdecydowałeś jaki rodzaj schodów zewnętrznych będzie najlepiej pasował do twojego domu już teraz możesz przejść do kolejnego artykułu z naszej serii traktującej o bardziej zaawansowanych aspektach zagadnienia dotyczącego budowy schodów zewnętrznych.