komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

niedziela, 17 stycznia 2021

Antoniego, Rościsława

Jak zadbać o dobrą jakość snu?

czwartek, 19.11.2020 15:18 , odsłony: 3054
kategorie artykułu:

Sen jest czymś niezwykle ważnym w życiu każdego człowieka, niezależnie od wieku, płci czy stanu zdrowia. Pozwala na odpoczynek, zregenerowanie energii po ciężkim dniu i nabranie sił do dalszej pracy czy nauki. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że nie chodzi tylko o ilość snu, ale też jego jakość - to czy po całej nocy snu obudzimy się wypoczęci, zależy w dużej mierze od tego, czy stworzymy sobie właściwe warunki do odpoczynku. Jak jednak dbać o jakościowy sen?

Zadbaj o wygodę

Kiedy myślimy o jakości snu pierwszą myślą, jaka pojawia się w naszych głowach jest zazwyczaj wygoda - a ta zależy przede wszystkim od tego, czy wybierzemy łóżko odpowiadające naszym potrzebom. Jak wybrać właściwe łóżko? Po pierwsze, musi mieć ono odpowiedni rozmiar - najważniejsze jest oczywiście dobranie długości łóżka pod kątem swojego wzrostu. Z kolei szerokość łóżka zależna będzie od tego, czy jest to mebel pojedynczy, czy też łóżko dwuosobowe. Pod drugie, uwagę warto zwrócić też na jakość samego mebla - stabilna konstrukcja pozwoli nam na cieszenie się wygodą przez długi czas, nieprzerwanie oferując równie wysoką jakość. Wybierając łóżko oraz materac warto więc decydować się na meble od wiarygodnych producentów jak Nizio Home - jest to gwarancja udanego zakupu!

Unikaj elementów rozpraszających

Jednak nawet leżąc w najwygodniejszym łóżku, możemy mieć problemy z zapadnięciem w sen. Co może być tego powodem? Coraz większa ilość osób ma nawyk przeglądania telefonu lub korzystania z komputera zaraz przed pójściem do łóżka, lub nawet już w nim będąc - jest to duży błąd, ponieważ światło emitowane przez ekrany działa na nas pobudzająco, co powoduje późniejsze problemy z zaśnięciem. Podobnie efekty może przynieść też nadmierna aktywność, na przykład trening sportowy odbywany w czasie poprzedzającym pójście do łóżka, co również działa na organizm pobudzająco.

Przygotuj organizm do odpoczynku

Dużą rolę w kwestii zdrowego i jakościowego snu odgrywają również nasze nawyki - jeżeli każdego dnia kładziemy się i wstajemy o podobnej porze, nasz organizm może „nauczyć” się naszego dobowego rytmu i dostosować do niego swoje działanie. Jeśli więc tylko jest to możliwe, warto unikać nieregularnych godzin snu. Dobrym rozwiązaniem może być również takie zaplanowanie swojego dnia, by w godzinach wieczornych unikać wszelkiego rodzaju sytuacji związanych ze stresem - relaksująca atmosfera wprowadzi nas nastrój sprzyjający odpoczynkowi, dzięki czemu zaśnięcie będzie dla nas dużo łatwiejszym zadaniem.

Właściwa dieta

Pewnym zaskoczeniem może być fakt, że na jakość snu ma wpływ również dieta - zdrowe odżywianie jest istotne dla poprawnego funkcjonowania całego organizmu. Należy jednak zwracać uwagę nie tylko na to, co jemy, ale też kiedy jemy - z reguły przyjmuje się, że ostatni posiłek w ciągu dnia powinno jeść się przynajmniej dwie godziny przed pójściem do łóżka. Najlepiej unikać też ciężkich i tłustych dań, które mogą powodować uczucie dyskomfortu i wpływać na jakość naszego snu.

Jeśli często czujemy się niewypoczęci lub mamy problemy z zasypianiem warto przeanalizować swoje nawyki oraz warunki panujące w sypialni - w tym również poziom zaciemnienia pomieszczenia oraz panującą w nim temperaturę. Możliwe, że rozwiązanie tych problemów jest łatwo dostępne i zmieniając stosunkowo niewielkie rzeczy, poprawimy nie tylko jakość naszego snu, ale w efekcie również całego naszego życia.

 

 
piątek, 15.1.2021 15:15
piątek, 15.1.2021 11:48
czwartek, 14.1.2021 15:02
czwartek, 14.1.2021 12:49
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki