komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

poniedziałek, 10 sierpnia 2020

Borysa, Filomeny

Jak zarejestrować spółkę z o.o.?

środa, 4.12.2019 11:03 , odsłony: 1445
kategorie artykułu:

W ostatnim czasie coraz więcej osób szuka informacji o tym jak wybrać odpowiednią formę prawną i decyduje się na otworzenie własnej działalności gospodarczej. Istotnie jest to najlepsza droga do zarobienia większej ilości pieniędzy, ponieważ własna firma gwarantuje znacznie większe pole manewru, niż praca zawodowa na etacie. Jeśli chcesz wziąć los w swoje ręce, musisz jednak zmierzyć się z początkową biurokracją - w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych proces ten jest niezwykle prosty i intuicyjny, jednak trochę bardziej skomplikowanie wygląda kwestia rejestracji spółek. Co należy wiedzieć przed otwarciem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Wybór odpowiedniej formy prawnej

Przed rozpoczęciem działalności musimy wybrać formę prawną. Najczęściej wybieranymi są kolejno: jednoosobowa działalność gospodarcza i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Pamiętajmy, że wybór ten jest niezwykle istotny, ponieważ od niego będzie zależało w jaki sposób będziemy się rozliczać z podatków, w jakim zakresie będziemy odpowiadać za zobowiązania, reprezentować firmę itd.

Ponieważ przy jednoosobowych działalnościach gospodarczych za zobowiązania firmy odpowiadamy całym swoim majatkiem, często najkorzystniejsze jest założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub Sp. z o.o. Sp k.

Rejestracja sp. z o o odbywa się tradycyjnie lub przez internet, za pomocą portalu S24. Ponadto może ją wykonać nawet jedna osoba i wbrew pozorom, wcale nie jest niezbędne w tym przypadku posiadanie wspólników. Jednak wybierając do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wspólników, warto pamiętać o tym, że zgodnie z obowiązującym prawem, udziały w spółce są dziedziczne - o ile w umowie spółki nie określono inaczej. Tym samym nasza rodzina nie pozostanie bez środków do życia nawet po naszej śmierci.

Jednocześnie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest odrębną formą prawną, z tego względu w przypadku, gdy nasze interesy nie będą przebiegały po naszej myśli, składając wniosek o upadłość w odpowiednim czasie, nie będziemy odpowiadać naszym własnym majątkiem. Wspomnianą formę spółki założyć przez internet. Przy zakładaniu spółki przez S24 pole manewru w kształtowaniu umowy jest jednak ograniczone do umowy standardowej - korzystamy ze wzoru udostępnionego przez KRS. Wpis do KRS również dzięki temu nie wymaga aż tak wielu formalności. Należy uiścić opłatę sądową, której koszt to 250 zł, dodatkowo koszt ogłoszenia wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym 100 zł, jak również opłata za szybką płatność internetową.

Rejestracja spółek

Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością możemy tak naprawdę założyć w kilka dni. Pierwszy dzień to wypełnienie wniosku w systemie S24, kolejno czekamy na otrzymanie korespondencji z KRS o brakach. Następnie gdy dokonany został już wpis od KRS, mamy czas na dosłanie do sądu oświadczenia prokurentów i w kolejnym dniu otrzymujemy korespondencję z KRS o rejestracji spółki. Musimy poświęcić również czas na założenie konta w banku i tym samym zamówienie pieczątki. Następne dni to wizyta w Urzędzie Skarbowym i już oczekiwanie na wizytę inspektorów.

Zdecydowanie prowadzenie własnego przedsiębiorstwa może okazać się bardzo wymagającym zadaniem. Jednak dzieje się tak tylko w przypadku, gdy wiele obowiązków jest odkładanych i tym samym nie są one wykonywane na czas. Warto także wybrać odpowiednią formę działalności gospodarczej, ponieważ wiele z nich ma swoje plusy oraz minusy.

Z pewnością dla wielu przedsiębiorców bardzo dobra będzie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Zdecydowana większość osób, które dopiero rozpoczynają swoją działalność z biznesem decyduje się jednak na jednoosobową działalność gospodarczą. Musimy pamiętać jednak o obowiązkowym ZUS'ie, czy pełnej odpowiedzialności finansowej.

 
piątek, 7.8.2020 00:00
czwartek, 6.8.2020 15:12
czwartek, 6.8.2020 11:49
czwartek, 6.8.2020 11:40
środa, 5.8.2020 13:26
środa, 5.8.2020 11:45
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki