Jak znaleźć tanie AC i co zawrzeć w umowie, by kwota za odszkodowanie AC była jak najwyższa?

środa, 26.6.2019 10:30 481

Wielokrotnie zdarza się, że pomimo wystąpienia zdarzenia, przed którym chroni polisa AC, firma ubezpieczeniowa odmawia wypłaty odszkodowania. Dzieje się tak z powodu tzw. wyłączeń i błędów, jakie popełniamy, zawierając umowę ubezpieczenia AC, nie analizując jej szczegółowo. Bardzo często (niestety) głównym czynnikiem skłaniającym do wyboru określonej polisy AC, jest jej cena, która nie zawsze idzie w parze z jakością ochrony. Istnieją jednak sposoby na uzyskanie pełnowartościowego ubezpieczenia AC, w niskiej cenie. Jak tego dokonać?

Często dochodzi do sytuacji, kiedy Klient kupuje ubezpieczenie autocasco i sądzi, że skoro zapłacił atrakcyjną cenę, a agent ubezpieczeniowy zapewnił go, że ochrona, jaką daje mu zawarta polisa, jest skuteczna. Rzadko jednak tak się zdarza. 

Jak mówi właściciel jednego z biur ubezpieczeniowych w Suwałkach, Andrzej S. “Osoby, chętne nabyć ubezpieczenie assistance lub AC, najczęściej proszą o jak najniższą stawkę ubezpieczenia. To główny element, decydujący o wyborze ubezpieczenia.” Przed zakupem ubezpieczenia AC, OC, assistance czy jakiegokolwiek innego, warto porównać oferty kilku konkurencyjnych firm ubezpieczeniowych, np. na https://ranking-assistance.pl/  “.

Wybierając ubezpieczenie AC, nie kieruj się jego niską ceną.  W tym przypadku to jakość i zakres ochrony są najważniejsze. 

Jakie błędy przy wyborze ubezpieczenia AC popełniane są najczęściej?

Znaczna część przypadków, w których ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania z tytułu ubezpieczenia AC, to sytuacje, gdzie osoby zawierające polisę zignorowały kilka niezwykle istotnych kwestii. “Z roku na rok rośnie liczba skarg, wnoszonych do Rzecznika Finansowego, w których prosi się o zajęcie stanowiska w konkretnej sprawie, dotyczącej odmowy wypłaty świadczenia z tytułu ubezpieczenia AC” - mówi Janusz Mierzejewski, ekspert serwisu https://klaro.pl/najtansze-oc/. Jakie błędy sprawiają, że na własne życzenie pozbawiamy się możliwości pozytywnego rozpatrzenia wniosku o odszkodowanie z AC?

  • nieprawdziwe dane w umowie polisy– sytuacje, kiedy właściciel samochodu zapewnia, że wszelkie zabezpieczenia są w pełni sprawne oraz posiadają inne, bardziej zaawansowane zabezpieczenia antykradzieżowe, aniżeli podstawowy alarm, zdarzają się nagminnie. Wszystko po to, aby uzyskać jak najniższą stawkę ubezpieczenia. Niestety takim postępowaniem możesz już w momencie podpisywania umowy, pozbawić się możliwości żądania odszkodowania, w przypadku np. kradzieży pojazdu. Firmy ubezpieczeniowe zazwyczaj odnotowują w umowach informację, że ubezpieczenie pozbawia ochrony pojazd, w przypadku którego ubezpieczający podał nieprawdziwe dane.

Warto pamiętać, że podanie błędnych danych, celem uzyskania korzyści w postaci niższej składki ubezpieczeniowej, może rodzić za sobą konsekwencje prawne!

  • Brak analizy całkowitej kwoty ubezpieczenia – Każdy samochód, który jest ubezpieczany, najpierw musi przejść proces sprawdzający, dotyczący rzeczywistej wartości rynkowej. Wartość ta odwzorowuje całkowitą sumę ubezpieczenia i jest sprawdzana przez specjalistów wyznaczonych do tych zadań, przez ubezpieczyciela. W takim wypadku nietrudno znaleźć sytuację, kiedy ubezpieczyciel wycenia samochód na kwotę znacznie niższą niż właściciel. Bywa tak m.in. z powodu specjalnego doposażania samochodów przez właścicieli, o których firma ubezpieczeniowa może nie wiedzieć, w związku z czym, nie może uwzględnić w obliczenia “dodatkowej” wartości pojazdu.

Zgłaszając pojazd do ubezpieczenia AC należy pamiętać o tym, żeby w odpowiednim momencie go “doubezpieczyć”. Taka sytuacja pojawia się m.in., gdy instalujesz w samochodzie dodatkowy kosztownych sprzęt audio lub inne drogie gadżety.

To jednak nie wszystkie przypadki, w jakich możesz zostać narażony na otrzymanie niższego odszkodowania tytułem ubezpieczenia AC, aniżeli się spodziewasz.

Co jeszcze wpływa na sumę ubezpieczenia, jego koszt oraz prawdopodobieństwo wypłaty środków?

  • całkowita kwota ubezpieczenia jest zmienna – oznacza to, że kwota świadczenia otrzymanego od ubezpieczyciela będzie wyrażała się w kwocie odpowiadającej całkowitej, udowodnionej wartości samochodu nie w momencie podpisywania umowy polisy AC, a w chwili np. dokonania jego kradzieży,
  • możliwość obniżenia kwoty świadczenia wypłacanego przez ubezpieczyciela, z powodu realizacji wypłat z tego tytułu już w przeszłości,
  • montaż elementów, odpowiadających za wyższy/niższy poziom zabezpieczenia pojazdu. W razie braku zgłoszenia do ubezpieczyciela faktu przeprowadzenia określonych modyfikacji w pojeździe, możesz narazić się na odmowę wypłaty środków, w przypadku kradzieży samochodu.

Co radzą eksperci?

Tanie ubezpieczenie AC i jednocześnie wysoka kwota świadczenia wypłaconego tytułem wystąpienia określonej szkody, to nie lada gratka dla każdego. Zdecydowana większość osób, rozważających zakup ubezpieczenia AC waha się, z powodu przerażająco wysokich stawek składek. Jest to jednak zupełnie nieadekwatne do prawdy. Istnieje wiele możliwości uzyskania skutecznej ochrony z ubezpieczenia AC, za stosunkowo atrakcyjną kwotę. Warto o tym pamiętać przy rozmowie z ubezpieczycielem i w momencie podpisywania umowy.

Skuteczna ochrona samochodu kupionego “na kredyt”

Nie jest tajemnicą, że wartość samochodu bardzo szybko spada. Naprawdę niewiele trzeba, by wartość pojazdu, którego jesteś właścicielem, uległa drastycznemu obniżeniu. Samochody tracą na wartości już w momencie opuszczania salonu. 

Jeśli chodzi o nowe samochody, część z właścicieli finansuje je za pomocą kredytu. Jest to być może dość wygodne rozwiązanie, jednak może ono przysporzyć wielu problemów w momencie, kiedy finansowany kredytem pojazd zostaje skradziony. Aby tego uniknąć, pomyśl nad specjalnym zabezpieczeniem się przed tego typu sytuacją. W ten sposób będziesz miał możliwość uzyskania wysokiej kwoty odszkodowania, w przypadku m.in. kradzieży. 

Zakres terytorialny ubezpieczenia AC

Firmy ubezpieczeniowe zabezpieczają się przed koniecznością realizacji zbyt częstych wypłat środków finansowych tytułem ubezpieczenia AC wobec osób, które dużo podróżują i lubują się w krajach “mniej bezpiecznych”. Niektóre kraje, takie jak Rosja, Mołdawia czy Ukraina, to kraje, gdzie odsetek kradzieży samochodów jest gigantyczny, tak więc w momencie poruszania się po określonych, zawartych w umowie krajach, ryzyko utraty samochodu w sytuacji kradzieży, wzrasta.