Jak zrobić nawóz z drożdży do pomidorów?

środa, 22.11.2023 14:25 218

Pomidory to z pewnością jedne z najbardziej popularnych warzyw w Polsce. Jest to doskonały dodatek, który potrafi urozmaicić kanapkę czy też sałatkę. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na ich uprawę w przydomowym ogródku. Pomidory potrzebują jednak odpowiedniego wsparcia, które zapewni im optymalny rozwój. Stosowanie sztucznych nawozów sprawi jednak, że w pomidorach znajdą się substancje, które nie będą zbyt korzystne dla człowieka czy środowiska naturalnego. Z tego powodu dużo lepiej jest postawić na naturalne rozwiązanie. Mowa tu konkretnie o nawozie z drożdży. Jak przygotować taką miksturę i jakie daje ona korzyści?

Nawóz z drożdży do pomidorów — dlaczego warto go stosować?

Pomidor to roślina, która wymaga wielu składników odżywczych, aby rosnąć zdrowo i obficie owocować. Składniki te to przede wszystkim azot, fosfor, potas, a także wiele mikroelementów takich jak żelazo, magnez, miedź czy cynk. Nawóz z drożdży jest bogatym źródłem tych składników, co czyni go doskonałym wyborem do stosowania w uprawie pomidorów.

Istnieje kilka przewag stosowania nawozu z drożdży w uprawie pomidorów. Nawóz z drożdży jest naturalnym produktem, co oznacza, że ogrodnik nie naraża swoich roślin na działanie szkodliwych substancji chemicznych. Drożdże są bogate w azot, fosfor, potas i wiele mikroelementów, które pomagają w zdrowym wzroście i owocowaniu pomidorów. Nawóz z drożdży może również poprawić strukturę gleby, co z kolei przyczynia się do lepszego przyswajania składników odżywczych przez rośliny.

Rośliny nawożone drożdżami są często bardziej odporne na choroby i szkodniki. Jest to szczególnie istotne w przypadku pomidorów, których nieodpowiednia uprawa może skończyć się poważną chorobą tej rośliny. Nawóz z drożdży jest stosunkowo tani i łatwy do przygotowania, co czyni go ekonomicznym rozwiązaniem dla ogrodników. Co prawda, w sklepach ogrodniczych można znaleźć liczne specyfiki do uprawy pomidorów, jednak takie rozwiązanie jest droższe. Należy również pamiętać, że stosowanie sztucznych nawozów dostarcza do środowiska często niebezpiecznych substancji.

Jak zrobić nawóz z drożdży do podlewania pomidorów?

Samo przygotowanie naturalnego nawozu z drożdży piekarniczych jest niezwykle łatwe oraz szybkie. Do jego zrobienia wystarczą jedynie drożdże, cukier oraz woda. Najlepiej jest użyć deszczówki, która zawiera wiele niezbędnych składników, które zapewnią roślinom odpowiedni wzrost. Należy również pamiętać, że nawóz z drożdży można przygotować na dwa sposoby: sfermentowany oraz niesfermentowany.

Aby przygotować nawóz z drożdży sfermentowany 100 g drożdży, należy zasypać szklanką cukru i taką mieszankę odstawić na około 2 godziny. Następnie całość należy zalać 10 l wody. Tak przygotowaną miksturę odstawia się na tydzień do sfermentowania. Proces przygotowania nawozu niesfermentowanego jest z pewnością dużo szybszy. W tym przypadku rozdrobnioną kostkę drożdży należy od razu zalać 10 l ciepłej wody i odstawić na godzinę. Po tym czasie nawóz od razu nadaje się do użycia.

Jak zrobić nawóz do pomidorów z drożdży?

Wiedząc już, w jaki sposób przygotować nawóz z drożdży do podlewania pomidorów należy odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób taką miksturę można wykorzystać. Jednym z najefektywniejszych sposobów jest podlewanie bezpośrednio korzeni pomidorów. Dzięki temu roślina otrzyma cenne substancje odżywcze, które pozytywnie wpłyną na jej szybszy wzrost. Można również rozpylać roztwór na liściach pomidorów. To pomaga we wchłanianiu składników odżywczych przez liście rośliny.

W okresie intensywnego wzrostu pomidorów warto również dodać nawóz z drożdży bezpośrednio do gleby wokół rośliny. Można także przygotować roztwór z niewielką ilością nawozu z drożdży i wodą, a następnie zaaplikować go na liściach pomidorów za pomocą spryskiwacza. To może zwiększyć przyswajalność składników odżywczych. Jak więc widać, nawóz z drożdży piekarniczych jest nie tylko bardzo łatwy w przygotowaniu, ale jednocześnie w naturalny sposób wzmacnia rośliny i zapewnia im ochronę przed chorobami.

Najnowsze wiadomości rolnicze znajdziesz na okiemrolnika.pl