Jaką musztardę wybrać – przegląd klasycznych propozycji

poniedziałek, 22.3.2021 20:38 1942

Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez musztardy! Ten charakterystyczny sos na bazie gorczycy idealnie pasuje do mięs, wędlin, serów czy przekąsek. Choć poprzedniczka musztardy powstała już w starożytnym Rzymie, to jednak jej produkcja rozpowszechniła się w XIII wieku za sprawą francuskiego miasteczka Dijon. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że musztarda w Polsce początkowo była traktowana jako deser – stąd powiedzenie „musztarda po obiedzie”. Obecnie musztarda jest niezastąpionym dodatkiem do przekąsek, mięs i dań z grilla oraz świetną bazą do wielu sosów. Wybór musztard jest naprawdę ogromny – począwszy od tradycyjnych propozycji po oryginalne, egzotyczne smaki. W jakie klasyczne musztardy warto się zaopatrzyć?

Dlaczego w Twojej kuchni nie może zabraknąć musztardy?

Gorczyca, czyli główny składnik musztardy to cenne źródło sinapiny – metabolitu o właściwościach antyoksydacyjnych. Gorczyca wspomaga również układ odpornościowy oraz zawiera dużo siarki wspomagającej pracę wątroby i odtruwanie organizmu. Musztarda pomoże także w zaparciach, niestrawności czy problemach z żołądkiem, może również obniżać ciśnienie krwi i działać przeciwbakteryjnie. Nie znaczy to jednak, że należy spożywać ją w nadmiarze, zwłaszcza że gorczyca może być silnym alergenem. 100 g musztardy zawiera od 80 do 160 kcal, dlatego jest ona doskonałym rozwiązaniem dla osób na diecie, które szukają sposobu na urozmaicenie swojego jadłospisu. Duży wybór sprawia, że każdy może znaleźć swoją ulubioną musztardę. Ostra, wyrazista musztarda czy łagodna – delikatna, ale bardzo aromatyczna? To zależy od Twoich preferencji. Poniżej znajdziesz informacje dotyczące najpopularniejszych rodzajów musztardy.

Musztarda sarepska – wyrazista i kremowa

Lubisz ostrzejsze smaki? Z pewnością przypadnie Ci do gustu ostra musztarda sarepska. Swoją nazwę zawdzięcza głównemu składnikowi – gorczycy sarepskiej o brązowym odcieniu. Jej konsystencja wyróżnia się na tle innych propozycji: ziarna nie są do końca mielone, dzięki czemu kremowa gładkość przełamana jest ostrzejszymi ziarenkami. Musztarda sarepska jest najpopularniejszą musztardą w Polsce. Doskonale sprawdzi się jako dodatek do marynat oraz serów, wędlin czy kiełbas.

Musztarda sarepska Fanex

Musztarda francuska – dla miłośników ziarenek

Tradycyjna francuska musztarda powstaje z całych ziaren gorczycy, octu winnego oraz dodatku wina. Jest ostrzejsza od musztardy sarepskiej, a jej konsystencja ma szerokie grono miłośników. Doskonale sprawdzi się jako składnik sosów do sałatek czy do pieczenia lub smażenia. Możesz przygotować ją samodzielnie. Potrzebujesz do tego białej i czarnej gorczycy, octu, miodu i ulubionych przypraw.

Musztarda słoneczna – delikatniejsze połączenie smaków

Jeśli szukasz sosu, który podbije smak potrawy i jednocześnie nie będzie zbyt ostry, musztarda słoneczna to najlepszy wybór. Łączy w sobie delikatną słodycz, odrobinę ostrości oraz charakterystyczną kwaskowatość, dlatego jest to najlepsza musztarda do kanapek, zapiekanek oraz hot dogów. Jeżeli nie chcesz, by danie zostało przytłoczone ostrzejszym smakiem musztardy, wybierz łagodną musztardę słoneczną.

	Musztarda słoneczna Fanex

Prosty sos musztardowo-miodowy – sposób na idealny dodatek

Chcesz dodać wyrazistości sałatce? Znudziły Ci się już tosty lub zapiekanki z ketchupem i majonezem? A może lubisz eksperymentować w kuchni i przełamywać znane smaki? Sos musztardowo-miodowy to prosta propozycja dla miłośników oryginalnych dodatków. Idealnie pasuje zarówno do burgerów, jak i mięs z grilla czy pieczonych warzyw lub wrapów. Gorycz musztardy łagodzi słodki miód – to połączenie jest zdecydowanie strzałem w dziesiątkę! Do przygotowania sosu potrzebujesz 3 łyżek musztardy oraz łyżki miodu, łyżeczki soku z cytryny, łyżeczki oliwy oraz odrobiny soli i pieprzu. Wystarczy połączyć wszystkie składniki w miseczce i dokładnie wymieszać. Zarówno do sosu, jak i w roli dodatków do dań i przekąsek warto wybierać najlepsze musztardy od Fanex – to pewność doskonałego smaku i oryginalnej receptury.